تکرار یک سناریو : تصویب قطعنامه سازمان ملل در انتقاد از وضعیت حقوق بشر ایران

سه شنبه, 23 آبان 1396 11:17 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

بهائیت در ایران : در فضای مجازی صبح 24/8/96 یک تیتر تقریبا در همه سایتها  تکرار و به آن مشروح یا مختصر پرداخته شده بود :

" تصویب قطعنامه سازمان ملل در انتقاد از وضعیت حقوق بشر ایران "

در توضیحات این خبر آمده سازمان ملل متحد ( کمیته سوم مجمع عمومی )  با ۸۳ رای مثبت در مقابل ۳۰ رای منفی و ۶۸ رای ممتنع قعطنامه ای را در انتقاد از وضعیت حقوق بشر در ایران تصویب کرده است.

این قطعنامه به ابتکار کانادا در کمیته امور اجتماعی، انسانی و فرهنگی سازمان ملل (کمیته سوم مجمع عمومی) تنظیم شده بود. گفته شده کانادا برای تهیه آن با ده ها کشور و سازمان حقوق بشری رایزنی کرده است. این قطعنامه در پی گزارش ۲۳ صفحه ای عاصمه جهانگیر گزارشگر ویژه حقوق بشر درباره ایران که ماه پیش منتشر شد تصویب شده است .

در این قطعنامه  پنج صفحه ای نسبت به آنچه توسل ایران به شکنجه، وضعیت بد زندان ها، دستگیری های خودسرانه، محدودیت ها بر آزادی دینی و عقیدتی و تبعیض علیه اقلیت های قومی و مذهبی و همچنین زنان ابراز نگرانی می کند.

البته در همین  قطعنامه از پیشرفت ایران در زمینه قوانین مربوط به اعدام، مشارکت در کمیته حقوق کودکان، و کمیته حقوق معلولان ،  فرآیند مسالمت آمیز انتخاباتی و از تماس ایران با گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل استقبال شده است 

طبق معمول اینگونه قطعنامه ها یکسری درخواست هم از جمهوری اسلامی شده است .

این قطعنامه میباید در مجمع عمومی هم به رای گذاشته شود .

نکته : بنده که از ابتدای پیروزی انقلاب با اینگونه قطعنامه ها و تصویب آن مکرر برخورد کرده ام اساسا رفتارهای اینگونه برایم تعجب برانگیز نیست . خوب حالا قطعنامه تصویب شده پس بیائیم و به فکر فرو رویم که چه کنیم . ما که به تصویب اینگونه قطعنامه ها عادت کرده ایم . حالا توجه کنید که این قطعنامه هم با استقبال دیان علائی نماینده فرقه ضاله بهائیت در سازمان ملل هم قرار گرفته است . از همان پیروزی انقلاب در سال 57 تاکنون که نزدیک به چهار دهه از انقلاب میگذرد ، جامعه ایران و نظام آن به یکسری ارزشها پایبند بوده که قطعا حفظ این ارزشها میتواند به رفتارهائی مورد انتقاد گروه یا فرقه خاص بیانجامد . ما نمیتوانیم و یا بهتر است بگوئیم هیچ کشوری و ملتی نمیتواند بپذیرد ارزشها و اعتقاداتش توسط فرقه و گروهی مورد تعرض قرار گیرد خصوصا اینکه روش تعرض به اقدامات تروریستی بیانجامد . جامعه جهانی باید پاسخگو باشد 17000 شهید ترور از سال 57 تا کنون که اکثر آن در دهه 60 انجام گرفته چگونه در مقابله با یک نظام نوپا انجام گرفته . عاملان این اقدامات در حال حاضر کجا هستنند و تحت حمایت کدام دولتها قرار دارند . اگر قرار باشد کسی مطالبه گر حقوق بشر باشد این ما هستیم که تحت شدیدترین و ظالمانه ترین تحریمها از همان بدو پیروزی انقلاب قرار گرفته ایم که هنوز هم ادامه دارد .

در یک کلام بدیهی است حفظ ارزشها و اعتقادات مردم ایران برای کسانی که به مقابله با این ارزشها اقدام میکنند هزینه دارد این یک رابطه منطقی است . سرکار خانم بانی دوگال نسبت تضییع حقوق بهائیان نگرانند اما این خانم باید بداند تا زمانی که یک بهائی در فضای اعتقاد خود عمل میکند در نظام ایران امنیت داشته و یک شهروند است اما اگر بخواهد در جهت معاندت و در یک رفتار هتاکانه نسبت به ارزشهای اعتقادی اکثریت جامعه ایران اسلامی قرار بگیرند، قطعا و قاطعانه مورد برخورد قرار خواهد گرفت .

سرکار خانم عاصمه جهانگیر ظاهرا فراموش کرده اند که رژیم کودک کش عربستان سعودی فقط با یک کمک مالی به دبیر کل وقت سازمان ملل نه تنها از لیست ناقضان حقوق کودکان و جانیان جنگی خارج  ، بلکه عضو کمیته حقوق بشر هم شد آیا ایشان فکر میکند جامعه جهانی و خصوصا جامعه ایران میتواند اینگونه رفتارهای تبعیض آمیز و با معیارهای مالی و سیاسی را نادیده بگیرند.

چه دولتهائی به عربستان و ائتلاف به رهبری او کمک تسلیحاتی میکنند که کشوری مستقل بیش از دوسال در بدترین شرایط زیستی قرار بگیرد . جامعه بین المللی چه موضع محکمی در این رابطه داشته است .

امریکا بخاطر منافع اقتصادی بیش از یک دهه است منطقه خاورمیانه را به صحنه درگیریهائی تبدیل کرده که ارمغان آن برای مردم منطقه جز جنایت ، تخریب زیرساختها و و به خاک خون کشیدن انسانها و برای او جز فروش تسلیحات و درآمدی سرشار نتیجه ای نداشته است . کجاست کمیته سوم حقوق بشری که بخواهد این جنایت علیه بشریت را مورد بحث و بررسی قرار دهد . سازمانی که با یک تهدید به قطع کمک مالی از خود بی خود شده و تن به هر ذلتی میدهد نباید ادعای تضییع حقوق بشر در یک کشور را داشته باشد . تا زمانی که اینگونه تبعیضات در بررسی بین المللی بین کشورها ست اینگونه محکومیتها هم اثر گذار نخواهد بود .

بانی دوگال نماینده اصلی جامعه جهانی بهاییان در سازمان ملل هم گفت: "ما از این قطعنامه که نقض حقوق بشر در ایران را قویا محکوم می کند استقبال می کنیم."

کلام اخر اینکه : ترکیب اعلام رای به این قطعنامه در کمیته سوم نشان میدهد که کشورها هم به اینگونه گزارشات مشکوک بوده و با شک و تردید به آن نگاه میکنند . در جمع حاضرین 98 رای به مخالفین و کسانی که به قطعنامه رای ممتنع داده اند تعلق گرفته است و البته این قطعنامه با 83 رای موافق تصویب شده است .

 

حامد محمودی 24/آبان /96

خواندن 1434 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معرفی رهبران بهائیت

 • زرین تاج قزوینی

   

  زرین تاج قزوینی (فاطمه یا ام السلمه) مشهور به طاهره قُرهالعَین یا طاهره بَرَغانی (زاده 1228 قمری برابر با 1823 میلادی در قزوین - درگذشته 1268 قمری برابر با 1850 میلادی).

   

  ادامه مطلب...
 • شوقي افندي

  شوقي افندي ملقب به شوقي رباني (1314-1377/1336ش) فرزند ارشد دختر عبدالبهاء بود که بنا به وصيت وي، در رساله اي موسوم به الواح و وصايا به جانشيني وي منصوب شده بود.

  ادامه مطلب...
 • علی محمد باب

  علی محمد باب شیرازی، موسس بابیت است. او شاگرد سید کاظم رشتی بود که با بهره گیری از افکار شیخیه، ادعای بابیت، امامت، خدایی و … کرد و در آخر توبه نامه نوشت و خود را هیچ دانست.

  ادامه مطلب...
 • سید کاظم رشتی

  سيد كاظم رشتي بن سيد قاسم بن سيدحبيب از سادات حسيني مدينه ، زبده ترين شاگرد شيخ احمد احسائي بود که پس از مرگ شيخ رهبري  شيخيه را برعهده گرفت.

  ادامه مطلب...
 • عباس افندی (عبدالبهاء)

  عباس افندي (1260-1340) ملقب به عبدالبهاء، پسر ارشد ميرزا حسينعلي است و نزد بهائيان جانشين وي محسوب مي گردد.

  ادامه مطلب...

مبارزان با بهائیت

cache/resized/ccaca808332350bd352314a8e6bdb7dd.jpg
یکی از حوادث مهم زندگی آیت الله بروجردی تقارن سال
cache/resized/a2c88199bdee2998adc4f97d46fdb662.jpg
ملا محمد سعید بارفروشی معروف به سعید العلما یکی