كتاب «فرقه‌ها و جنبش‌هاي نوين ديني» منتشر مي‌شود

چهارشنبه, 24 آبان 1396 11:24 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

بهائیت در ایران :  محمد روحانی مدیر انتشارات دانشگاه ادیان و مذاهب قم با اشاره به محتوای کتاب فرقه‌ها و جنبش‌های نوین دینی اظهار کرد: این اثر درباره چیستی فرقه و گرایش افراد به فرقه‌ها و سرنوشت افراد است که مجموعه مقالاتی از بهترین پژوهشگران فعال در زمینه عرفان‌های نوظهور را شامل می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: این اثر با نگاهی تاریخی، روانشناختی و جامعه‌شناختی به موضوعاتی مانند شست‌وشوی مغزی، فرقه‌ها و خشونت و فرقه‌ها در فضای مجازی می‌پردازد.

مدیر انتشارات دانشگاه ادیان و مذاهب با بیان اینکه بخش اول کتاب مطالعه جنبش‌های دینی نوین است گفت: این بخش مطالعه‌های علمی را دربرمی‌گیرد که به جامعه‌شناسی دین،‌ ادیان جدید، رعایت قواعد بازی و جبهه‌های مختلف پرداخته می‌شود.

وی ماهیت جنبش‌های دینی نوین، مطالعه علمی دین، زنجیره تفاوت‌ها بین فرقه‌ها و دین متعارف، سه نوع جنبش نوین دینی و شکل‌گیری فرقه‌ای سه مدل سازگار را از دیگر مباحث این کتاب ذکر کرد.

روحانی جنبش‌های نوین در متن تاریخی و اجتماعی را از دیگر مباحث عنوان کرد و افزود: پیامبران دروغین و پیام‌های اغفال‌کننده و فریبکارانه آنها، پیوستن به جنبش‌های نوین دینی، فرآیند شست‌وشوی مغزی و ابعاد متعدد تاریخی و نقد شست‌وشوی مغزی و ادعاهای مختلف در زمینه جنبش‌های نوین دینی از جمله مباحث این بخش است.

 

کتاب فرقه‌ها و جنبش‌های نوین دینی از سوی کوثر طاهری و سمانه غلامی ترجمه شده و به همت انتشارات دانشگاه ادیان و مذاهب منتشر می‌شود.

خواندن 1436 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معرفی رهبران بهائیت

 • زرین تاج قزوینی

   

  زرین تاج قزوینی (فاطمه یا ام السلمه) مشهور به طاهره قُرهالعَین یا طاهره بَرَغانی (زاده 1228 قمری برابر با 1823 میلادی در قزوین - درگذشته 1268 قمری برابر با 1850 میلادی).

   

  ادامه مطلب...
 • شوقي افندي

  شوقي افندي ملقب به شوقي رباني (1314-1377/1336ش) فرزند ارشد دختر عبدالبهاء بود که بنا به وصيت وي، در رساله اي موسوم به الواح و وصايا به جانشيني وي منصوب شده بود.

  ادامه مطلب...
 • علی محمد باب

  علی محمد باب شیرازی، موسس بابیت است. او شاگرد سید کاظم رشتی بود که با بهره گیری از افکار شیخیه، ادعای بابیت، امامت، خدایی و … کرد و در آخر توبه نامه نوشت و خود را هیچ دانست.

  ادامه مطلب...
 • سید کاظم رشتی

  سيد كاظم رشتي بن سيد قاسم بن سيدحبيب از سادات حسيني مدينه ، زبده ترين شاگرد شيخ احمد احسائي بود که پس از مرگ شيخ رهبري  شيخيه را برعهده گرفت.

  ادامه مطلب...
 • عباس افندی (عبدالبهاء)

  عباس افندي (1260-1340) ملقب به عبدالبهاء، پسر ارشد ميرزا حسينعلي است و نزد بهائيان جانشين وي محسوب مي گردد.

  ادامه مطلب...

مبارزان با بهائیت

cache/resized/ccaca808332350bd352314a8e6bdb7dd.jpg
یکی از حوادث مهم زندگی آیت الله بروجردی تقارن سال
cache/resized/a2c88199bdee2998adc4f97d46fdb662.jpg
ملا محمد سعید بارفروشی معروف به سعید العلما یکی