بررسی حیات 40 ساله بهائیت در کتاب «بهائیت در آذربایجان»

یکشنبه, 22 تیر 1399 08:34 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

بهائیت در ایران : مرکز اسناد انقلاب اسلامی برای تبیین نقش بهائیت در تاریخ معاصر ایران با ارائه کتاب «بهائیت در آذربایجان» به بررسی حیات سیاسی این فرقه در طول ۴۰ سال یعنی ۱۳۲۰ تا ۱۳۶۰ در آذربایجان پرداخته است.

موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی برای تبیین نقش بهائیت در تاریخ معاصر ایران با ارائه کتاب «بهائیت در آذربایجان» به بررسی حیات سیاسی این فرقه در طول ۴۰ سال یعنی ۱۳۲۰ تا ۱۳۶۰ در آذربایجان پرداخته است.

فعالیت و گسترش روزافزون فرقه بهائیت در دوران پهلوی ابعاد سیاسی، اقتصادی و اجتماعی را در برمی‌گرفت. نفوذ بهائیت در ارکان حکومت پهلوی در عالی‌ترین سطوح، که نخست‌وزیر و وزرا و حتی پزشک مخصوص شاه را نیز شامل می‌شد این موقعیت را برای آنان فراهم می‌کرد تا بدون مانع به تبلیغ مرام خود پرداخته و امکانات مادی و موقعیت‌های فراوانی را به نفع خود ایجاد کنند.

در بخشی از مقدمه کتاب آمده است: «فرقه سیاسی بهائیت در اقصی نقاط ایران فعالیت داشت لیکن فعالیت آن در آذربایجان با توجه به تنوع اقوام ایرانی و موقعیت جغرافیایی و مذهبی اهمیت ویژه‌ای داشت. از این رو در این پژوهش اسنادی، فعالیت فرقه بهائیت در آذربایجان مورد بررسی قرار گرفته است.»

این کتاب که بر پایه‌ی اسناد محرمانه و سری شهربانی رژیم پهلوی و ساواک به نگارش درآمده، مشتمل بر 180 برگ سند در رابطه با این فرقه مرموز است.

«بهائیت در آذربایجان» از دو بخش تشکیل می‌شود؛ بخش اول با عنوان مدخل پژوهشی، مربوط به آشنایی با بهائیت، پیشینه و رهبران آن فرقه است.در همین بخش به تکاپوها و فعالیت‌های بهائیان در دوران پهلوی اول و دوم پرداخته می‌شود و نیز مبارزه و مقاومت مردم با راهبری روحانیون علیه فرقه ضاله بهائیت به تصویر کشیده می‌شود.

بخش دوم کتاب براساس خاطرات مبلغان بهائی و اسناد برجای‌ مانده، چگونگی گسترش بهائیت در آذربایجان از زمان عبدالبهاء تا اواخر عمر رژیم پهلوی را بررسی می‌کند. نحوه مقابله مردم آذربایجان با فرقه بهائیت صفحات دیگری از این بخش را شامل می‌شود.

با ارائه اسناد و تصاویر در صفحات انتهایی، کتاب پایان می‌یابد.

در برشی از کتاب می‌خوانیم: «...بهایی‌های سیسانحداقل سه برابر مسلمانان بودند. بین مسلمانان و بهاییان آمد و رفت بود. بیشتر همسایه‌های ما بهایی بودندو در خیر و شرهای هم شرکت می‌کردند. حتی دخترانشان را هم به ازدواج جوانان یکدیگر درمی‌آوردند... هر سال با نظر محفل بهائیان تبریز چند تا پزشک به سیسان رفته و به مداوای بیماران بهایی و مسلمان می‌پرداختند...»

«بهائیت در آذربایجان» در شمارگان 1000 نسخه، در 464 صفحه با قیمت 52 هزار تومان توسط اصغر حیدری تدوین شده است.

برای تهیه این کتاب می‌توانید ضمن رجوع به صفحه منشورات سایت مرکز اسناد انقلاب اسلامی، با شماره تلفن 02122211174 تماس بگیرید. همچنین علاقمندان می‌توانند برای تهیه کتاب به صورت حضوری به فروشگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی واقع در: خیابان انقلاب، خیابان 12 فروردین، بعد از خیابان شهدای ژاندارمری، نبش مجتمع ناشران مراجعه کنند.

 

خواندن 381 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معرفی رهبران بهائیت

 • زرین تاج قزوینی

   

  زرین تاج قزوینی (فاطمه یا ام السلمه) مشهور به طاهره قُرهالعَین یا طاهره بَرَغانی (زاده 1228 قمری برابر با 1823 میلادی در قزوین - درگذشته 1268 قمری برابر با 1850 میلادی).

   

  ادامه مطلب...
 • شوقي افندي

  شوقي افندي ملقب به شوقي رباني (1314-1377/1336ش) فرزند ارشد دختر عبدالبهاء بود که بنا به وصيت وي، در رساله اي موسوم به الواح و وصايا به جانشيني وي منصوب شده بود.

  ادامه مطلب...
 • علی محمد باب

  علی محمد باب شیرازی، موسس بابیت است. او شاگرد سید کاظم رشتی بود که با بهره گیری از افکار شیخیه، ادعای بابیت، امامت، خدایی و … کرد و در آخر توبه نامه نوشت و خود را هیچ دانست.

  ادامه مطلب...
 • سید کاظم رشتی

  سيد كاظم رشتي بن سيد قاسم بن سيدحبيب از سادات حسيني مدينه ، زبده ترين شاگرد شيخ احمد احسائي بود که پس از مرگ شيخ رهبري  شيخيه را برعهده گرفت.

  ادامه مطلب...
 • عباس افندی (عبدالبهاء)

  عباس افندي (1260-1340) ملقب به عبدالبهاء، پسر ارشد ميرزا حسينعلي است و نزد بهائيان جانشين وي محسوب مي گردد.

  ادامه مطلب...

مبارزان با بهائیت

cache/resized/ccaca808332350bd352314a8e6bdb7dd.jpg
یکی از حوادث مهم زندگی آیت الله بروجردی تقارن سال
cache/resized/a2c88199bdee2998adc4f97d46fdb662.jpg
ملا محمد سعید بارفروشی معروف به سعید العلما یکی