درپاسخ به نشست ادیان و اندیشه ها

سه شنبه, 02 آذر 1400 06:26 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

بهائیت در ایران :  اوایل آبان ماه 1400، نشست اینترنتی «ادیان و اندیشه‌ها» به ابتکار یکی از رسانه‌های برانداز برگزار شد. در این سمینار آنلاین، «کیارش عالی‌پور» عضو جامعه مسیحیان و سخن‌گوی سازمان حقوق بشری ماده 18، «فرهاد ثابتان» استاد اقتصاد دانشگاه ایالتی کالیفرنیا و یکی از سخن‌گویان تشکیلات بهایی و تعدادی دیگر از مخالفین جمهوری اسلامی حضور داشتند.

در این نشست اصل گرفتاری کشور ایران، وجود دین رسمی معرفی شد و موضوع «اقلیت‌های دینی و تبعیض در مدارس» مورد بررسی قرار گرفت. در سه وبینار قبلی هم موضوعاتی از قبیل «ادیان، حق حیات و مجازات‌های سالب حیات»، «برابری حقوق زن و مرد» و «دین، سیاست و انتخابات» از نگاه ادیان و اندیشه‌ها بررسی شد.(1)

اما با توجه به برگزاری نشست‌های ضدحکومتی توسط تشکیلات بهائی، به صورت مستقیم یا غیرمستقیم و همچنین حمایت بهائیان از آن‌ها، لازم است تا چند مفهوم را در بهائیت مورد بررسی قرار دهیم.

اول: تشکیلات بهائیت در حالی اصل گرفتاری ایران را وجود حکومت دینی بیان می‌کند که از ابتدا تا کنون به دنبال برپایی حکومت بوده است؛ حکومتی که در آن بتواند احکام تمامیت خواه خود را پیاده کند. چنان که اسلاف بابیِ بهائیان (پیامبرخوانده بهائی نیز عضو آنان بود)، در راه برپایی حکومت موعودشان چند جنگ داخلی در ایران به راه انداختند؛ حکومتی که در آن، جان و مال مخالفین احترامی نداشت: «بر هر صاحب اقتداری ثابت بوده و هست مِن عندالله بر این که نگذارد در أرض (زمین)، غیرمؤمن به بیان را».(2)

در ادامه نیز پیشوایان بهائی، از یک سو شعار منع دخالت در سیاست سر می‌دادند (3) و بهائیان را به تظاهر در اطاعت حاکمین فرا می‌خواندند (4) و از سویی دیگر به دنبال برنامه ریزی برای تصدی حکومت جهانی بهائی و پیاده سازی احکام بهائیت بوده‌اند. احکام حکومتی که در آن، غیربهائیان تحت بایکوت کامل قرار خواهند گرفت.(5)

دوم: بهائیان از طرفی مدعی تبعیض پیروان خود برای تحصیل در مدارس ایران می‌شوند که خود در صورت رسیدن به قدرت و داشتن اکثریت جمعیت، احکام سختگیرانه‌ای برای غیربهائیان در نظر خواهند گرفت. چنان که پیشوای بهائیت، از تحصیل و هم زیستی کودکان بهائی در کنار غیربهائیان را نهی کرده است.(6)لذا اگر بنابر ادعای بهائیان در جمهوری اسلامی تبعیض باشد، در حکومت خیالی بهائیت، غیربهائیان به کل از تحصیل محروم خواهند شد.

سوم: از مسائل دیگری که در این نشست مورد حمایت بهائیت مطرح شد، عبارت از «ادیان، حق حیات و مجازات‌های سالب حیات»، «برابری حقوق زن و مرد» و «دین، سیاست و انتخابات» بود. این در حالیست که بهائیت در چنین مواردی هم عامل به گفتار خود نیست.

زیرا در احکام بهائی (و نه شعارهای توخالی بهائیت) فرض جامعه‌ای که بهائیان در اکثریت باشند، غیربهائیان مورد تحریم همه‌جانبه و بایکوت قرار خواهند گرفت (7) ، برابری میان حقوق زن و مرد دیده نمی‌شود (8) و انتخابات آزاد در بهائیت، با در نظر داشتن انتخابات غیرشفاف بیت العدل، طنزی جالب است!(9)

پی‌نوشت:
1- به نقل یکی از رسانه‌های برانداز حامی بهائیت، مورخ: 5 آبان 1400.
2- علی‌محمد شیرازی، بیان فارسی، بی‌جا: نسخه‌ی 1330، ص 262.
3- «حتی سخن گفتن در امور سیاسی جایز نیست، تنها باید به زمام‌داران دعا کرد»: دکتر اسلمنت، بهاءالله و عصر جدید، چاپ حیفا: 1932 م، ص 264.
4- «هر نفسی بخواهد در نزد احباء ذكری از امور حكومت و دولت نمايد كه فلان چنين گفته و فلان چنين كرده آن شخص كه از احبای الهی است بايد در جواب گويد ما را تعلّق به اين امور نه... علی الخصوص كه بنصّ قاطع الهی ممنوع از مداخله و محاوره در امور حكومتيم»: اشراق خاوری، گنجینه حدود و احکام، نسخه الکترونیکی، صص 336-335.
5-جهت مطالعه بیشتر، بنگرید به مقاله: تصور جامعه‌ای که بهائیان در اکثریت‌اند!
6- «اطفال احباء ابداً جائز نيست كه به مكتب‌های ديگران بروند»: عباس افندی، مکاتیب، نسخه‌ی الکترونیکی، ج 5، ص 170.
7- «بر هر نفسی لازم است که از انفس خبیثه مشرکه (: بخوانید غیربهائیان) اجتناب نماید»: اشراق خاوری، مائده آسمانی، ج 8، ص 39.
8- جهت مطالعه بیشتر، بنگرید به مقالات:
 ارث دختر در مقایسه با پسر در بهائیت! ؛ آیا زنان در بهائیت می‌توانند ولی‌امر شوند؟!
9- جهت مطالعه بیشتر، بنگرید به مقاله:
 نحوه‌ی برگزاری انتخابات بیت العدل

 

خواندن 18 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معرفی رهبران بهائیت

 • زرین تاج قزوینی

   

  زرین تاج قزوینی (فاطمه یا ام السلمه) مشهور به طاهره قُرهالعَین یا طاهره بَرَغانی (زاده 1228 قمری برابر با 1823 میلادی در قزوین - درگذشته 1268 قمری برابر با 1850 میلادی).

   

  ادامه مطلب...
 • شوقي افندي

  شوقي افندي ملقب به شوقي رباني (1314-1377/1336ش) فرزند ارشد دختر عبدالبهاء بود که بنا به وصيت وي، در رساله اي موسوم به الواح و وصايا به جانشيني وي منصوب شده بود.

  ادامه مطلب...
 • علی محمد باب

  علی محمد باب شیرازی، موسس بابیت است. او شاگرد سید کاظم رشتی بود که با بهره گیری از افکار شیخیه، ادعای بابیت، امامت، خدایی و … کرد و در آخر توبه نامه نوشت و خود را هیچ دانست.

  ادامه مطلب...
 • سید کاظم رشتی

  سيد كاظم رشتي بن سيد قاسم بن سيدحبيب از سادات حسيني مدينه ، زبده ترين شاگرد شيخ احمد احسائي بود که پس از مرگ شيخ رهبري  شيخيه را برعهده گرفت.

  ادامه مطلب...
 • عباس افندی (عبدالبهاء)

  عباس افندي (1260-1340) ملقب به عبدالبهاء، پسر ارشد ميرزا حسينعلي است و نزد بهائيان جانشين وي محسوب مي گردد.

  ادامه مطلب...

مبارزان با بهائیت

cache/resized/ccaca808332350bd352314a8e6bdb7dd.jpg
یکی از حوادث مهم زندگی آیت الله بروجردی تقارن سال
cache/resized/a2c88199bdee2998adc4f97d46fdb662.jpg
ملا محمد سعید بارفروشی معروف به سعید العلما یکی