×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 667

اتفاق نظر مذاهب شیعه و سنی در خصوص بهائیت

یکشنبه, 26 دی 1395 18:42 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

کوتاه و خواندنی

بهائیت در ایران : همانطور که میدانیم  بهائیت فرقه‌ای منشعب از بابی‌گری است که در قرن 19 میلادی شکل گرفت.[1] بنیان‌گذار بابیت، علی محمد شیرازی ملقب به باب، با طرح ادعاهایی نظیر بابیت و مهدویت، عدّه‌ای ساده‌لوح را به دور خود جمع کرد (هرچند که در مناظرات خود با علما، از پس اثبات آن‌ها بر نیامد). در تناقض با پیش بینیهای علی محمد باب که ظهور موعود بعد از خود را به بیش از 1000 سال دیگر وعده داده بود حسینعلی نوری  بعد از گذشت کمتر از 14 سال از تاریخ اعدام باب در سال 1280 قمری خود را موعود علی‌محمد شیرازی معرفی و ادعاهایی از قبیل پیامبری و خدایی برای خود مطرح ساخت و آیین بهائی را تأسیس نمود.

تمامی علمای اسلام، أعم از شیعه و سنّی معتقدند که فرقه‌ی بهائیت، گروهی مُرتد و خارج از دین هستند و جزو هیچ‌یک از شرایع سابقه نبوده و ریشه‌ای الهی ندارند. چنان‌که در فتاوی مراجع عظام تقلید شیعه، درباره‌ی این گروه به صراحت و وضوح بیان شده که هرگونه ارتباط و معامله با آن‌ها باطل است.[2]
علمای اهل‌سنت نیز در این‌باره با علمای شیعه اتفاق نظر دارند؛ چنان‌که لُجنه‌ی فتوا در الازهر، چنین فتوا داده‌اند: «به درستی که مذهب بهائیت، مسلکی باطل است و در هیچ چیز با اسلام اشتراک ندارند، بلکه آن‌ها جزو یهود و نصاری هم نیستند و هرکس از مسلمانان به این مذهب گردن نهد و به آن اعتقاد پیدا کند، مرتد و خارج از دین اسلام است. به تحقیق، این مذهب در بردارنده‌ی اعتقاداتی است که مخالف اسلام است و اسلام به طور کامل، آن‌ها را انکار و نفی می‌کند...»[3] شیخ سلیم البشری، شیخ الازهر نیز به کُفر عباس افندی (عبدالبهاء) فتوا داده است.[4]
منشأ
 اتفاق نظر علما در خصوص بهائیت، اعتقادات، افکار و عملکرد این فرقه است؛ زیرا آنان به پرستش و عبادت حسینعلی بهاء، روی آورده و به حلول خدا در وجود وی، معتقد شده‌اند.[5] آن‌ها همچنین ختم نبوت را (که از ضروریات دین مبین اسلام است) انکار کرده و قائل به نبوت مفسدی چون علی‌محمد باب و حسینعلی نوری هستند.
همه‌ی شرایع معتقدند منجی آخرالزمان، صالحان را وارث زمین خواهد کرد و عدل و قسط را در جهان حاکم خواهد ساخت.
 ولی بهائیت بر خلاف این تصور، به مهدویت و مصلح آخرالزمان بودنِ عنصری مفلوک و جاسوسِ بیگانگان، به نام علی‌محمد شیرازی معتقد است. آنها همچنین قیامت و معاد را که از ضروریات شرایع الهی است انکار کرده و خلقت را در همین عالم مادی و خاکی منحصر کرده‌اند.[6]
همچنین بهائیان از لحاظ اخلاقی به اباحی‌گری روی آورده و مُحرماتی مانند ازدواج با
 محارم، ربا و... را حلال شمرده [7] و واجباتی مثل امر به معروف و نهی از منکر را تحریم کرده‌اند. ماهیّت استعماری این فرقه و همراهی آنان با اسرائیل و جاسوسی برای این غدّه‌ی سرطانی نیز در موضع‌گیری علمای اسلام علیه آنان، مزید بر علّت شده است.[8]

پی‌نوشت:

[1]. ر.ک: علی ربانی گلپایگانی، فرق و مذاهب کلامی، قم: انتشارات مرکز جهانی علوم اسلامی، 1383، صص 346-336.
[2]. جهت مطالعه‌ی بیشتر بنگرید به مقاله‌ی:
 فتواهای آیت الله نوری همدانی در خصوص بهائیان
[3]. مجلة الازهر، ملحق المجلة، شعبة 1405 ق.
[4]. روزنامه الفتاة، قاهره، ش 692، مورخ 27/12/1910 م.
[5]. عباس افندی، مکاتیب، مصر: مطبعه کردستان العلمیه، منسوب به فرج‌الله زکی کردی، 1330 ق، ج 2، ص 252-251.
[6]. حسینعلی نوری، بدیع (در جواب اسئله قاضی)، چاپ سنگی، از روی نسخه خطی، کاتب: حرف الزاء، ربیع الاول،
 ص 338.
[7]. جهت مطالعه‌ی بیشتر بنگرید به مقاله‌ی:
 بررسی منتقدانه‌ی برخی از احکام بابی و بهائی
[8]. جهت مطالعه‌ی بیشتر بنگرید به مقاله‌ی:
 دولت اسرائيل و بهائيت

 

 

خواندن 964 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معرفی رهبران بهائیت

 • زرین تاج قزوینی

   

  زرین تاج قزوینی (فاطمه یا ام السلمه) مشهور به طاهره قُرهالعَین یا طاهره بَرَغانی (زاده 1228 قمری برابر با 1823 میلادی در قزوین - درگذشته 1268 قمری برابر با 1850 میلادی).

   

  ادامه مطلب...
 • شوقي افندي

  شوقي افندي ملقب به شوقي رباني (1314-1377/1336ش) فرزند ارشد دختر عبدالبهاء بود که بنا به وصيت وي، در رساله اي موسوم به الواح و وصايا به جانشيني وي منصوب شده بود.

  ادامه مطلب...
 • علی محمد باب

  علی محمد باب شیرازی، موسس بابیت است. او شاگرد سید کاظم رشتی بود که با بهره گیری از افکار شیخیه، ادعای بابیت، امامت، خدایی و … کرد و در آخر توبه نامه نوشت و خود را هیچ دانست.

  ادامه مطلب...
 • سید کاظم رشتی

  سيد كاظم رشتي بن سيد قاسم بن سيدحبيب از سادات حسيني مدينه ، زبده ترين شاگرد شيخ احمد احسائي بود که پس از مرگ شيخ رهبري  شيخيه را برعهده گرفت.

  ادامه مطلب...
 • عباس افندی (عبدالبهاء)

  عباس افندي (1260-1340) ملقب به عبدالبهاء، پسر ارشد ميرزا حسينعلي است و نزد بهائيان جانشين وي محسوب مي گردد.

  ادامه مطلب...

مبارزان با بهائیت

cache/resized/ccaca808332350bd352314a8e6bdb7dd.jpg
یکی از حوادث مهم زندگی آیت الله بروجردی تقارن سال
cache/resized/a2c88199bdee2998adc4f97d46fdb662.jpg
ملا محمد سعید بارفروشی معروف به سعید العلما یکی