عبادتگاه بهائیان چرا و با چه هدفی ایجاد و گسترش پیدا نمود

یکشنبه, 21 آبان 1396 11:16 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

کوتاه خواندنی :

بهائیت در ایران : عبادتگاه بهائیان با عنوان مشرق الاذکار جایگاه خاصی در انسجام و ارتباط گیری  پیروان این فرقه داشته و خصوصا بعنوان ابزار تبلیغ و یارگیری مورد استفاده قرار میگیرد . در سال 1908 م، اولین مشرق الاذکار یا عبادتگاه بهائی در عشق آباد روسیه‌ی آن زمان ساخته شد.

راهبردی ترین اهداف دولت فخیمه روسیه  به عنوان اولین حامی قدرتمند فرقه‌ی بهائیت در این اقدام را میتوان به دو بخش عمده  مورد بحث قرار داد . اولاً: دولت روسیه تزاری بدنبال تسلط بیشتر بر اتاق فکر و ترویج بهائیت بود . ثانیاً: تفکر بهائیت می توانست بافت عقیدتی و البته سنتی مستعمرات جدید روسیه که از ایران جدا کرده بود را تغییر دهد.

تشکیلات بهائیت اخیراً مستندی پیرامون ساخت اولین مشرق الاذکار بهائی در شهر عشق‌آباد، به نمایش درآورد. از این‌رو مناسب دیدیم تا اهداف ساخت این مشرق الاذکار را مورد بررسی قرار دهیم.
اول: همان‌گونه که منابع تاریخی بدان اذعان دارند، اولین حامی قدرتمند بهائیت، دولت روس بوده است. دولت روس با هدف ایجاد چنددستگی میان شیعیان ایران، به ایجاد و پرورش
 فرقه‌ی ضالّه‌ی بهائیت متوسل شد و برای تسلط بیشتر بر آن، اولین مرکز و اتاق فکر این فرقه را در مستعمرات خود تأسیس نمود: «مأمورین روسیه با تأسیس این مشرق الاذکار قانون بهائیان را خارج از ایران و تحت حمایت اهداف روس به وجود آورده و از آن‌ جا به عنوان تهدید و تحریکی برای مقابله با  نفوذ تفکر اسلامی و عقیده شیعی در ایران بهره گیرند و به همین جهت، ابوالفضل گلپایگانی (از مبلّغان بهائی) دستور می‌دهد که برای عظمت امپراتور روسیه دست به دعا بردارند».[تاریخ جامع بهائیت، صص 301-300]
دوم: از طرف دیگر با توجه به این‌که دولت وقت روس (به عنوان یکی از دشمنان درجه‌ی یک اسلام)، بسیاری از شهرهای ایران را به تصرف خود درآورده بود؛ در پی آن بود تا ترکیب جمعیتی این شهرها را بر هم زده و شیعیان را در اقلیّت قرار دهد.[ر.ک: بهائی‌گری، صص 48-46] از این رو شهرهایی چون بخارا، سمرقند، عشق‌آباد، تاشکند و مَرو جولانگاه و مأمنی برای بهائیان قرار گرفت.

اساسا در تمام دنیا رژیمهائی حاکم که نیاز به ابزاری اعتقادی برای مقابله با جریانات مخالف خود را داشتنند اجازه دادند فرقه ضاله بهائیت در آن کشورها از پتانسیل مشرق الاذکارها حتی به بهانه کمترین پیروان برای تبلیغ تفکر و اعتقادات بهائی  بهره ببرد . چنانکه میبینیم .  فرقه بهائیت چندین مشرق الاذکار را در نقاط مختلف احداث نمود . آخرین مشرق الاذکار مهر ماه سال 95 در حومه شهر سانتیاگو در کشور شیلی به بهره برداری رسید. و از تیر سال 94  ساخت مشرق الذکار کامبوج در منطقه باتامبانگ شروع شده که در حال ساخت و آماده سازی میباشد.  

پی‌نوشت:
بهرام افراسیابی، تاریخ جامع بهائیت، صص 301-300.
احمد کسروی، بهائی‌گری، تهران: بنگاه مطبوعاتی فرخی، 1344، صص 48-46.

 

 

خواندن 642 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معرفی رهبران بهائیت

 • زرین تاج قزوینی

   

  زرین تاج قزوینی (فاطمه یا ام السلمه) مشهور به طاهره قُرهالعَین یا طاهره بَرَغانی (زاده 1228 قمری برابر با 1823 میلادی در قزوین - درگذشته 1268 قمری برابر با 1850 میلادی).

   

  ادامه مطلب...
 • شوقي افندي

  شوقي افندي ملقب به شوقي رباني (1314-1377/1336ش) فرزند ارشد دختر عبدالبهاء بود که بنا به وصيت وي، در رساله اي موسوم به الواح و وصايا به جانشيني وي منصوب شده بود.

  ادامه مطلب...
 • علی محمد باب

  علی محمد باب شیرازی، موسس بابیت است. او شاگرد سید کاظم رشتی بود که با بهره گیری از افکار شیخیه، ادعای بابیت، امامت، خدایی و … کرد و در آخر توبه نامه نوشت و خود را هیچ دانست.

  ادامه مطلب...
 • سید کاظم رشتی

  سيد كاظم رشتي بن سيد قاسم بن سيدحبيب از سادات حسيني مدينه ، زبده ترين شاگرد شيخ احمد احسائي بود که پس از مرگ شيخ رهبري  شيخيه را برعهده گرفت.

  ادامه مطلب...
 • عباس افندی (عبدالبهاء)

  عباس افندي (1260-1340) ملقب به عبدالبهاء، پسر ارشد ميرزا حسينعلي است و نزد بهائيان جانشين وي محسوب مي گردد.

  ادامه مطلب...

مبارزان با بهائیت

cache/resized/ccaca808332350bd352314a8e6bdb7dd.jpg
یکی از حوادث مهم زندگی آیت الله بروجردی تقارن سال
cache/resized/a2c88199bdee2998adc4f97d46fdb662.jpg
ملا محمد سعید بارفروشی معروف به سعید العلما یکی