میرزای شیرازی و بهائیت

چهارشنبه, 08 آذر 1396 09:55 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

 بهائیت در ایران : «میرزای شیرازی»، شخصی که بهائیان ادعای بهائی شدن او را دارند کیست؟! «سید محمدحسن حسینی» (۱۲۳۰ - ۱۳۱۲ قمری) مشهور به میرزای شیرازی و میرزای بزرگ، از مشهورترین مراجع تقلید شیعه در قرن چهاردهم و صادرکننده‌ی فتوای تحریم تنباکو می‌باشد که برخی او را «احیاگر قدرت فتوا» می‌دانند. وی پس از درگذشت شیخ مرتضی انصاری در سال ۱۲۴۳ شمسی، به مرجعیت عام شیعه رسید و تا پایان عمر خود، به مدت سی سال مرجع واحد شیعیان بود.

اما یکی از اقدامات مهمّ میرزای شیرازی، صدور فتوی تحریم تنباکو برای مقابله با استعمار انگلستان بوده است.[1] اما پس از صدور این فتوی، رهبران استعمارزده‌ی بهائی در مقابل این عالم استکبارستیز شیعی، موضع‌گیری کردند. همچنان که عباس عبدالبهاء در «رساله سیاسیه» خود (که آن را بلافاصله پس از پیروزی نهضت تنباکو نوشت)، تلویحاً میرزای شیرازی را به علّت درگیری با حکومت استبدادی قاجار، «دجال»[2] خوانده است: «ای أحبای الهی گوش هوش باز کنید و از فتنه‌جویی احتراز، و اگر بوی فسادی از نفسی استشمام نمایید ولو به ظاهر شخص خطیری باشد و عالِم بی‌نظیری، بدانید دجال رجال است و مخالف آیین ذوالجلال؛ دشمن یزدان است و هادم بنیان».[3]
ارائه این مطلب فقط به این دلیل است که بدانیم بهائیت از همان ابتدا ظهور و بروز این فرقه ضاله در تلاش بوده و هست که برخی افراد شاخص را منتسب به خود معرفی نماید . اما شواهد تاریخی نشان میدهد جریان بابیت بجز موارد کاملا نادر مورد تکفیر عموم علما و مراجع زمان بوده است . اگر این نبود علی محمد باب در متن توبه نامه خود خطاب به ولیعهد قاجار نمی آورد 
" مدعی نیابت خاصه حضرت حجت الله علیه السلام را محض ادعای مبطل است و این بنده چنین ادعائی نبوده و نه ادعای دیگر "

پی نوشتها :

1. نشریه حوزه، دفتر تبلیغات اسلامی، مقاله «احكام ولايى و حكومتى آخوند خراساني» ج162، ص4.
2. مردی کذّاب و دروغ‌گو که در آخرالزمان ظهور می‌کند.
3. عباس افندی، رساله سیاسیه، طهران (طبع از روی نسخه‌ی هندوستان):
 1934، ص 52.

 

 

 

خواندن 416 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معرفی رهبران بهائیت

 • زرین تاج قزوینی

   

  زرین تاج قزوینی (فاطمه یا ام السلمه) مشهور به طاهره قُرهالعَین یا طاهره بَرَغانی (زاده 1228 قمری برابر با 1823 میلادی در قزوین - درگذشته 1268 قمری برابر با 1850 میلادی).

   

  ادامه مطلب...
 • شوقي افندي

  شوقي افندي ملقب به شوقي رباني (1314-1377/1336ش) فرزند ارشد دختر عبدالبهاء بود که بنا به وصيت وي، در رساله اي موسوم به الواح و وصايا به جانشيني وي منصوب شده بود.

  ادامه مطلب...
 • علی محمد باب

  علی محمد باب شیرازی، موسس بابیت است. او شاگرد سید کاظم رشتی بود که با بهره گیری از افکار شیخیه، ادعای بابیت، امامت، خدایی و … کرد و در آخر توبه نامه نوشت و خود را هیچ دانست.

  ادامه مطلب...
 • سید کاظم رشتی

  سيد كاظم رشتي بن سيد قاسم بن سيدحبيب از سادات حسيني مدينه ، زبده ترين شاگرد شيخ احمد احسائي بود که پس از مرگ شيخ رهبري  شيخيه را برعهده گرفت.

  ادامه مطلب...
 • عباس افندی (عبدالبهاء)

  عباس افندي (1260-1340) ملقب به عبدالبهاء، پسر ارشد ميرزا حسينعلي است و نزد بهائيان جانشين وي محسوب مي گردد.

  ادامه مطلب...

مبارزان با بهائیت

cache/resized/ccaca808332350bd352314a8e6bdb7dd.jpg
یکی از حوادث مهم زندگی آیت الله بروجردی تقارن سال
cache/resized/a2c88199bdee2998adc4f97d46fdb662.jpg
ملا محمد سعید بارفروشی معروف به سعید العلما یکی