معادله معلوم : عصر پهلوی ، اقتصاد ایران ، گسترش نفوذ بهائیان

جمعه, 10 آذر 1396 10:12 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

بهائیت در ایران : بهائیان سعی دارند تا با استفاده از گذر تاریخ، بر غارت‌هایشان در عصر پهلوی، سرپوش نهند. اما حقیقتاً اسناد تاریخی بسیاری موجود است که از اقدام محاسباتی بهائیت برای غارت ایران، پرده برمی‌دارد.

اما همان‌گونه که می‌دانیم، به علّت روابط گرم شاهان پهلوی با بهائیان، این دوره به عصر تاخت و تاز بهائیان بر منابع و اقتصاد ایران بدل شده بود. همچنان که ارتشبد حسین فردوست (از برجسته‌ترین مقامات سیاسی اطلاعاتی رژیم پهلوی) در ذکر گوشه‌ای از غارت‌ها و قبضه‌ی اقتصاد ایران توسط بهائیان می‌گوید: «بهائیان با رسوخ در دربار شاه ایران برای ثروتمند شدن جامعه‌ی بهائی استفاده کرده تا از این طریق اقتصاد مملکت را به دست گیرند، چنان که نعیمی (پدرزن خسروانی: از مقامات مهمّ بهائیت) زمین 5000 متری بَرِ خیابان آیزنهاور (نرسیده به پپسی کولا) را به جامعه‌ی بهائیت اهداء کرده بود... آبادی حدیقه (شرق اقدسیه) نیز متعلق به بهائی‌ها بود... بهائی‌ها اَراضی شمالی حدیقه را تا قلّه کوه دیوارکشی و تصرف کرده بودند. آن‌ها در اتوبان تهران کرج نیز اراضی وسیعی را تصرف کرده و گنبد آبی رنگی به پا کرده بودند. از این نمونه‌ها زیاد بود».[ظهور و سقوط سلطنت پهلوی، ج 2، ص 375]
جالب است بدانیم این غارت‌ها در حالی صورت می‌گرفت که بسیاری از مردم ایران، در فقر و فلاکت به سر می‌بردند. حال چگونه مبلّغان بهائی، مردم شریف ایران را کم‌حافظه می‌پندارند و از مظلومیت خود در عصر پهلوی سخن
 می‌رانند!

مبلغان بهائیت در میان ثروت اندوزان بهائی فقط مورد ثروت افراد ( تصاویر) زیر که تماما از نزدیکان به دربار پهلوی بوده اند توضیح دهند تا روشن شود که بهائیت چگونه در زمامداری پهلوی اول به قدرت بلامنازع اقتصادی در ایران تبدیل شد این قدرت اقتصادی با توسل به کدام رانت و ارتباط حاصل شد و اینکه این قدرت اقتصادی در همان زمانی بدست آمد که عموم مردم مسلمان در فقر بسر میبردند و بهائیت شعار وحدت عالم انسانی میداد  .

فقط اگر مبلغان با توجه به گذشت حدود چهار دهه بخاطر نمی آورند اسامی افراد به ترتیب از راست خدمت عزیزان معرفی میگردند : حبیب الله ثابت پاسال ، دکتر ایادی ، هژبر یزدانی ، پرویز ثابتی ، پرویز خسروانی و البته امیر عباس هویدا .

اینکه بهائیان در دوره پهلوی دوم مهمترین دوره تاریخی خود را در حوزه گسترش نفوذ اعتقادی و اقتصادی پشت سر گذاشته اند در تمامی صفحات تاریخی ثبت شده است . فقط سوال اینجاست که بدست آوردن این گسترش نفوذ با چه قیمتی حاصل شده است ؟

پی‌نوشت:

 

عبدالله شهبازی، ظهور و سقوط سلطنت پهلوی، بی‌جا: انتشارات اطلاعات، چاپ نوزدهم، 1385 ش، ج 2، ص 375.

خواندن 378 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معرفی رهبران بهائیت

 • زرین تاج قزوینی

   

  زرین تاج قزوینی (فاطمه یا ام السلمه) مشهور به طاهره قُرهالعَین یا طاهره بَرَغانی (زاده 1228 قمری برابر با 1823 میلادی در قزوین - درگذشته 1268 قمری برابر با 1850 میلادی).

   

  ادامه مطلب...
 • شوقي افندي

  شوقي افندي ملقب به شوقي رباني (1314-1377/1336ش) فرزند ارشد دختر عبدالبهاء بود که بنا به وصيت وي، در رساله اي موسوم به الواح و وصايا به جانشيني وي منصوب شده بود.

  ادامه مطلب...
 • علی محمد باب

  علی محمد باب شیرازی، موسس بابیت است. او شاگرد سید کاظم رشتی بود که با بهره گیری از افکار شیخیه، ادعای بابیت، امامت، خدایی و … کرد و در آخر توبه نامه نوشت و خود را هیچ دانست.

  ادامه مطلب...
 • سید کاظم رشتی

  سيد كاظم رشتي بن سيد قاسم بن سيدحبيب از سادات حسيني مدينه ، زبده ترين شاگرد شيخ احمد احسائي بود که پس از مرگ شيخ رهبري  شيخيه را برعهده گرفت.

  ادامه مطلب...
 • عباس افندی (عبدالبهاء)

  عباس افندي (1260-1340) ملقب به عبدالبهاء، پسر ارشد ميرزا حسينعلي است و نزد بهائيان جانشين وي محسوب مي گردد.

  ادامه مطلب...

مبارزان با بهائیت

cache/resized/ccaca808332350bd352314a8e6bdb7dd.jpg
یکی از حوادث مهم زندگی آیت الله بروجردی تقارن سال
cache/resized/a2c88199bdee2998adc4f97d46fdb662.jpg
ملا محمد سعید بارفروشی معروف به سعید العلما یکی