تخریب لانه فساد علی محمد باب در حضور شاه

دوشنبه, 04 دی 1396 09:02 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

بهائیت در ایران : زندگی پرشکوه سید نورالدین حسینی الهاشمی دارای حماسه‌آفرینی و خدمات اجتماعی، فرهنگی، سیاسی فراوانی است که هر برگ آن را گفتار بسیار است. از همین رو شیرازه در قالب سه گزارش تاریخی به ذکر کوتاهی از آن پرداخته که در این نوشتار به اقدامات سیاسی این روحانی برجسته اشاره شده که در ادامه شرح آن را می‌خوانید:

تخریب لانه فساد علی محمد باب در حضور شاه
سید نورالدین شیرازی در سال 1334 با همکاری مردم لانه فساد علی محمد باب را ویران کرد. در مرحله اول در حالی‌که شاه در شیراز حضور داشت پس از اتمام حجت با او، تخریب اماکن مورد تقدیس بهائیان که ساخته دست استعمار بود را آغاز نمود و با جسارتی تحسین برانگیز شخصا در جریان ویران کردن کانون‌های فتنه بهائیان حاضر کرد.

در مرحله دوم که به امر شاه، رژیم با گسیل یک استاندار نظامی و بهایی به نام سرتیپ همت بهایی به استان فارس، مقدمات تجدید بنای اماکن بهائیان و قصد مقابله خونین با آیت‌ا... نورالدین شیرازی را داشت، به دستور ایشان شهر به حال تعطیل درآمده و شخصا درگیری مردم و اعضای حزب برادران را با نیروهای نظامی هدایت و نظارت نموده و با آغاز تیراندازی دستور به خلع سلاح ارتش داد که با تحقق این امر و با مجروح شدن افسران ارشد ارتش، نظامیان منکوب و آن عالم بزرگ تخریب اماکن بهائیان بویژه حضیرالقدس شیراز را مدیریت نمود به گونه‌ای که دیگر هرگز این اماکن منفور ساخته نشد.

 

این عالم عامل در صحنه های سیاسی روز هم فعالیت چشمگیر داشت :

·         همراهی با آیت ا... کاشانی و مصدق در ملی شدن صنعت نفت

·         حضور در صحنه‌های مقاومت مردمی و ایستادگی مقابل قشون انگلیس

·         حمایت از فدائیان اسلام در اختناق و خفقان حاکم بر جامعه

·         خطاب به شاه: اُلُلَک (مترسک) تو در این مملکت چه کاره‌ای؟!
آیت ا... شیرازی با دعوت عمومی از یاران خود و اعضای حزب برادران، مجلس ترحیم باشکوهی با حضور بیش از پنج هزار نفر در مسجد وکیل برگزار و از شهدای فدائیان اسلام تجلیل نمود. آیت ا... در آن مجلس با تاثر گفت: "پس از اعدام نواب و یارانش، من و شما دیگر برای چه زنده‌ایم؟!" سپس دادستان دادگاه نظامی (آزموده) را مورد خطاب و عتاب تحقیر کننده قرار داد و با گریه گفت: "سیدها را کشتی، بکش، بکش..." و مجلس یکپارچه عزا شد و بعد خطاب به شاه معترضانه گفت: "اُلُلَک (مترسک) تو در این مملکت چه کاره‌ای؟!".

·         نورالدین در دو سالگی لولوی ترس را شکسته است
عکس العمل جسورانه آیت ا... شیرازی پس از اعدام فدائیان اسلام بار دیگر دستگاه حاکمه را در حیرتی آمیخته با وحشت برد و در نهایت به این نتیجه رسیدند که؛ این شخصیت نیرومند را به مرگ تهدید نمایند. بنابراین در اردیبهشت 1335 گروهی ناشناس از تهران به دیدار ایشان آمد و در دیداری خصوصی این عالم بزرگ را به مرگ تهدید می‌کنند. آیت ا... شیرازی فردای آن روز موضوع را برای مردم بر ملأ نمود و در بخشی از سخنان خود در مسجد وکیل شیراز صراحتا می‌گوید: "مرا از مرگ می‌ترسانید؟ نورالدین در دو سالگی لولوی ترس را شکسته است.

 

·         مرگ طبیعی یا مسمومیت و شهادت سید نورالدین ؟
با گذشت چند ماه از ایراد این سخنان، یعنی در 24 بهمن‌ماه 1335 سید نورالدین شیرازی به گونه‌ای مشکوک و ناگهانی دار فانی را وداع و به دیدار حضرت حق شتافت. البته با تلاش چند تن از اعضای حزب برادران چند پزشک متخصص از جمله یک متخصص آمریکایی غیر مسلمان و دکتر فاتح‌نژاد بر بالین این عالم ربانی حاضر و پیکر وی را مورد معاینه قرار می‌دهند که علت مرگ را مسمومیت اعلام می‌کنند. آرامگاه این رهبر برجسته شیعی در آرامگاه نور شیراز قرار دارد که محل زیارت بسیاری از مردم شیراز بویژه اهل کسبه و بازاریان است.

خواندن 294 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معرفی رهبران بهائیت

 • زرین تاج قزوینی

   

  زرین تاج قزوینی (فاطمه یا ام السلمه) مشهور به طاهره قُرهالعَین یا طاهره بَرَغانی (زاده 1228 قمری برابر با 1823 میلادی در قزوین - درگذشته 1268 قمری برابر با 1850 میلادی).

   

  ادامه مطلب...
 • شوقي افندي

  شوقي افندي ملقب به شوقي رباني (1314-1377/1336ش) فرزند ارشد دختر عبدالبهاء بود که بنا به وصيت وي، در رساله اي موسوم به الواح و وصايا به جانشيني وي منصوب شده بود.

  ادامه مطلب...
 • علی محمد باب

  علی محمد باب شیرازی، موسس بابیت است. او شاگرد سید کاظم رشتی بود که با بهره گیری از افکار شیخیه، ادعای بابیت، امامت، خدایی و … کرد و در آخر توبه نامه نوشت و خود را هیچ دانست.

  ادامه مطلب...
 • سید کاظم رشتی

  سيد كاظم رشتي بن سيد قاسم بن سيدحبيب از سادات حسيني مدينه ، زبده ترين شاگرد شيخ احمد احسائي بود که پس از مرگ شيخ رهبري  شيخيه را برعهده گرفت.

  ادامه مطلب...
 • عباس افندی (عبدالبهاء)

  عباس افندي (1260-1340) ملقب به عبدالبهاء، پسر ارشد ميرزا حسينعلي است و نزد بهائيان جانشين وي محسوب مي گردد.

  ادامه مطلب...

مبارزان با بهائیت

cache/resized/ccaca808332350bd352314a8e6bdb7dd.jpg
یکی از حوادث مهم زندگی آیت الله بروجردی تقارن سال
cache/resized/a2c88199bdee2998adc4f97d46fdb662.jpg
ملا محمد سعید بارفروشی معروف به سعید العلما یکی