از ابلیسک شیطان تا مشرق الاذکار بهائیت

سه شنبه, 05 دی 1396 08:48 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

بهائیت در ایران : از آنجا که هر مکتب و آئینی محلی برای عبادت و پرستش دایر می‌کند، بهائیان با هدف گسترش نفوذ به ساخت مشرق الأذکار روی آورده و از آن برای تبلیغ فعالیت‌های خود استفاده می‌کنند.

البته دستور ساخت چنین معابدی را مؤسس این فرقه‌ی ضاله داده و در کتاب اقدس آورده است که: «در هر شهری بناهایی به بهترین صورت ممکن به نام خداوند ساخته شود و در آن به ذکر پروردگار پردازند».[۱]

عبدالبهاء در مورد مشرق‌الاذکار چنین می‌گوید: «مشرق‌الأذکار مغناطیس تایید پروردگار است، مشرق‌الاذکار اساس عظیم حضرت آمرزگار است. مشرق‌الاذکار رکن رکین آئین کردگار، مشرق‌الاذکار تأسیسش سبب اعلاء کلمه‌الله، مشرق‌الاذکار تهلیل و تسبیحش مفرح قلوب هر نیکوکار، مشرق‌الاذکار نفحات قدسش روح بخش کل ابرار، مشرق‌الاذکار نسیم جان‌پرورش حیات بخش عموم احرار...».[۲]

بنا بر توضیحات عبدالبهاء مؤسساتی مانند بیمارستان، مدرسه، دانشگاه، داروخانه و مسافرخانه به تدریج به بنای مرکزی معبد اضافه می‌شوند. در سازه ساختمان‌های مشرق الأذکار دارای ۹ ضلع و یک گنبد است، که در آن مراسم‌ها و سرود و آواز و موسیقی برگزار می‌شود. [۳]

اما نکته حائز اهمیت اینکه این ساختار مشرق الأذکار و مراکز این‌چنینی، بهانه‌ای برای مخالفت با اسلام، علی‌الخصوص به شعائر و برنامه‌های دینی و جمعی که سبب وحدت مردم می‌شود، مخالفت صریح دارد. قرار دادن ابلیسک [نماد شیطان پرستی] در محلی که قرار است در آن مشرق الأذکار ساخته شود، یکی از هزاران نمونه برای اثبات این مدعاست.

طبق ادعای میرزا حسینعلی، این مراکز برای عبادت و ذکر پروردگار است،  با عنایت به  گذشت کمتر از دو صده فعالیت این فرقه در هر قاره‌ای فقط یک یا چند مشرق الأذکار بیشتر وجود احداث شده است ، که این مهم شاهد بر این است که نه تنها این مراکز منسوب به بهائیت، موقعیت معنوی نداشته بلکه سیاسی و تشکیلاتی‌اند.

 

پی نوشت:
[
۱]. میرزا حسینعلی نوری، اقدس، بند ۶۷.
[
۲]. لوح مشهدی عبدالرزاق قمی ذکر شده در پیام آسمانی، پیام بهائی ۱۹۸۸.
[
۳]. ویلیام هاچر، دیانت بهائی، ترجمه‌ی سمندری، ص ۲۲۰

خواندن 323 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معرفی رهبران بهائیت

 • زرین تاج قزوینی

   

  زرین تاج قزوینی (فاطمه یا ام السلمه) مشهور به طاهره قُرهالعَین یا طاهره بَرَغانی (زاده 1228 قمری برابر با 1823 میلادی در قزوین - درگذشته 1268 قمری برابر با 1850 میلادی).

   

  ادامه مطلب...
 • شوقي افندي

  شوقي افندي ملقب به شوقي رباني (1314-1377/1336ش) فرزند ارشد دختر عبدالبهاء بود که بنا به وصيت وي، در رساله اي موسوم به الواح و وصايا به جانشيني وي منصوب شده بود.

  ادامه مطلب...
 • علی محمد باب

  علی محمد باب شیرازی، موسس بابیت است. او شاگرد سید کاظم رشتی بود که با بهره گیری از افکار شیخیه، ادعای بابیت، امامت، خدایی و … کرد و در آخر توبه نامه نوشت و خود را هیچ دانست.

  ادامه مطلب...
 • سید کاظم رشتی

  سيد كاظم رشتي بن سيد قاسم بن سيدحبيب از سادات حسيني مدينه ، زبده ترين شاگرد شيخ احمد احسائي بود که پس از مرگ شيخ رهبري  شيخيه را برعهده گرفت.

  ادامه مطلب...
 • عباس افندی (عبدالبهاء)

  عباس افندي (1260-1340) ملقب به عبدالبهاء، پسر ارشد ميرزا حسينعلي است و نزد بهائيان جانشين وي محسوب مي گردد.

  ادامه مطلب...

مبارزان با بهائیت

cache/resized/ccaca808332350bd352314a8e6bdb7dd.jpg
یکی از حوادث مهم زندگی آیت الله بروجردی تقارن سال
cache/resized/a2c88199bdee2998adc4f97d46fdb662.jpg
ملا محمد سعید بارفروشی معروف به سعید العلما یکی