جنبش بابیت از نگاه جکسون (محقق آمریکایی)

دوشنبه, 11 دی 1396 09:44 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

بهائیت در ایران : نگاهی به اظهار نظر «آبراهم ويليامز جكسون» (1862م- 1937م)، محقق برجسته‌ی آمریکایی در جریان سفر خود به ایران، دقیقا نگاه حمایتی امریکا را از فرقه ضاله بهائیت روشن میکند . و البته رویکرد و مواضعی که دقیقا همسو  با مواضع دولتمردان آمریکائی  است را در خصوص جریان بابیت و بهائیت در ایران، اتخاذ می‌کند. وی در کتاب خود با تجلیل از شخصیت علی‌محمد شیرازی، وی را شخصی مُصلح و خیرخواه معرفی می‌کند: «... وی (علی‌محمد شیرازی) از مصلحان مذهبی ایران است. این داعی مذهبی گرم‌رو معلّم اخلاق که نام اصلیش میرزا علی‌محمد است... در این آیین، حکمت عملی و اخلاق را مقامی والاست...».[1]


اما به راستی این توصیفات از زبان این محقق آمریکایی با چه هدفی صورت گرفته؟! و به راستی تعریف جکسون از اصلاح و مُصلح و اخلاق چیست؟!
آیا شدت
 خشونت علی‌محمد شیرازی در برخورد با مخالفینش که باعث دستور به قتل‌عام مخالفینش شد، را می‌توان اصلاح و اخلاق نامید! همچنان که علی‌محمد شیرازی دستور داده بود: «بر هر صاحب اقتداری ثابت بوده و هست من عندالله بر این که نگذارد در ارضِ خود، غیر مؤمن به بیان را».[2] یا دستور او به پادشاه احتمالی بابی را که می‌گوید: «لَن تذر فَوقَ الأرض إذا استَطاع أحَداً غیرَ البابین.[3] زمانی‌که (فرمانروای بابی) توانایی پیدا کرد هیچ‌کس جز بابی‌ها را بر زمین باقی نگذارد»!؟ و یا آتش‌های فتنه‌ای که به دستور و یا به نام علی‌محمد شیرازی سراسر ایران (از شرق تا غرب و از شمال تا مرکز) را فرا گرفت و به برادرکُشی انجامید، اصلاح‌گری و اخلاق نام دارد؟![4]
آری؛ بی‌تردید این محقق آمریکایی از آثار این انحراف به وجود آمده، برادرکُشی و خون‌ریزی در ایران بی‌خبر نیست، اما در راستای سیاست دولت آمریکا (که گسترش این فرقه‌ی استعماری است)، عامل این آشوب و فتنه در ایران را مُصلِح و معلّم اخلاق معرفی می‌کند و آیینش را جهانی می‌داند.[5]

بطور قطع جکسون یک محقق امریکائی است که البته هیچگاه واقعیت مسلم از جریانی منحرف مانند بهائیت را به منافع سیاستهای کشورش ترجیح نمیدهد . این عادت امریکائیها و یا بهتر بگویم تمامی دول استعمارگر بوده و هست ولی در عمل با شرایط روز شکلش بروز رسانی میشود . آیا شما محققی را سراغ دارید که خلاف منافع کشورش مثلا امریکا سخنی بر زبان جاری کند ؟ اشتباه نشود انتقاد به سیاستهای کشورش دارد اما زمانی که به منافع پرداخته میشود اساسا نگاهها متوجه تامین منافع امریکا و.. هست تا واقعیت جوامع .

پی‌نوشت:

[1]. آبراهم ويليامز جكسن، سفرنامه جکسن (ایران در گذشته و حال)، ترجمه: منوچهر امیری و فریدون بدره‌ای، تهران: خوارزمی، 1369، چاپ سوم، ص 65.
[2]. علی‌محمدباب، بیان فارسی، نسخه‌ی الکترونیکی، ص 262.
[3]. علی‌محمدباب، لوح هیکل الدین، نسخه‌ی الکترونیکی، ص 15.
[4]. ر.ک: اعتضادالسّلطنه، فتنه باب، (با توضیحات عبدالحسین نوائی)، تهران: علمی، 1377، چاپ اول، ص 49.
[5].
 آبراهم ويليامز جكسن، سفرنامه جکسن (ایران در گذشته و حال)، ترجمه: منوچهر امیری و فریدون بدره‌ای، تهران: خوارزمی، 1369، چاپ سوم، ص 67.

 

 

 

 

خواندن 216 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معرفی رهبران بهائیت

 • زرین تاج قزوینی

   

  زرین تاج قزوینی (فاطمه یا ام السلمه) مشهور به طاهره قُرهالعَین یا طاهره بَرَغانی (زاده 1228 قمری برابر با 1823 میلادی در قزوین - درگذشته 1268 قمری برابر با 1850 میلادی).

   

  ادامه مطلب...
 • شوقي افندي

  شوقي افندي ملقب به شوقي رباني (1314-1377/1336ش) فرزند ارشد دختر عبدالبهاء بود که بنا به وصيت وي، در رساله اي موسوم به الواح و وصايا به جانشيني وي منصوب شده بود.

  ادامه مطلب...
 • علی محمد باب

  علی محمد باب شیرازی، موسس بابیت است. او شاگرد سید کاظم رشتی بود که با بهره گیری از افکار شیخیه، ادعای بابیت، امامت، خدایی و … کرد و در آخر توبه نامه نوشت و خود را هیچ دانست.

  ادامه مطلب...
 • سید کاظم رشتی

  سيد كاظم رشتي بن سيد قاسم بن سيدحبيب از سادات حسيني مدينه ، زبده ترين شاگرد شيخ احمد احسائي بود که پس از مرگ شيخ رهبري  شيخيه را برعهده گرفت.

  ادامه مطلب...
 • عباس افندی (عبدالبهاء)

  عباس افندي (1260-1340) ملقب به عبدالبهاء، پسر ارشد ميرزا حسينعلي است و نزد بهائيان جانشين وي محسوب مي گردد.

  ادامه مطلب...

مبارزان با بهائیت

cache/resized/ccaca808332350bd352314a8e6bdb7dd.jpg
یکی از حوادث مهم زندگی آیت الله بروجردی تقارن سال
cache/resized/a2c88199bdee2998adc4f97d46fdb662.jpg
ملا محمد سعید بارفروشی معروف به سعید العلما یکی