تکلیف 24 امام بهائیان چه شد ؟!

جمعه, 22 دی 1396 09:45 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

بهائیت در ایران : کانال تلگرامی تبلیغیِ بهائیت، در پاسخ به این‌که از 24 امامی که عبدالبهاء به آن‌ها وعده داده، چه خبر؟! پاسخ گفت: «ديانت (فرقه‌ی) بهائی حتی يک امام هم ندارد. تنها چيز مشابهی که در آثار حضرت عبدالبهاء با اشاره به عدد 24 ذکر گرديده، 24 پير است که توضيح زيادی هم در مورد آن داده نشده و به هريک از بزرگانی که نقش برجسته‌ای در پيشبرد آئين الهی داشته‌اند اطلاق گرديده». این در حالیست که جناب عبدالبهاء در مفاوضات خود، صراحتاً از 24 پیشوای بهائی و سلطنت آنان سخن گفته است.

اما این ادعا در حالی مطرح می‌شود که با بررسی گفته‌های عبدالبهاء، به نکاتی خلاف ادعای مبلّغان بهائی پی خواهیم برد.
همچنان که در کتاب مفاوضاتِ جناب عبدالبهاء، پس از وعده‌ی تحقق سلطنت رهبران بهائی و فراگیری عدالت جهانی، آمده است:

«در هر دوری (عصری) اوصیاء (جانشینان پیغمبر) و اصفیاء (برگزیدگان) دوازده نفر بودند؛ در ایّام حضرت یعقوب دوازده پسر بودند و در ایام حضرت موسی دوازده نقیب (سرپرست) رؤسای اسباط (فرزندان) بودند و در ایام حضرت مسیح دوازده حواری بودند و در ایام حضرت محمّد (صلّی الله علیه و آله) دوازده امام بودند؛ ولکن در این ظهور أعظم بیست و چهار نفر هستند؛ دو برابر جمیع. زیرا عظمت این ظهور چنین اقتضاء نماید. این نفوس مقدسه در حضور خدا بر تخت‌های خود نشسته‌اند؛ یعنی سلطنت ابدیّه می‌کنند...».[1]
با توجه و عنایت به این پیش بینی جناب عبدالبها ،  بهائیان می‌بایست منتظر 24 پیشوای آسمانی باشند تا در پیشگاه خدا نشینند و تا ابد حکم‌فرمایی کنند. حال اگر فرض کنیم که عبدالبهاء و شوقی افندی، دو نفر از این 24 نفر هستند، پس می‌بایست منتظر 22 ولی‌امر در پس شوقی افندی بود. لذاست که عبدالبهاء در الواح وصایای خود به شوقی افندی تأکید کرد: «ای أحبّای الهی، باید ولیّ امرالله در زمان حیات خویش من هو بعده (جانشین خود) را تعیین نماید تا بعد از صعودش اختلاف حاصل نگردد».[2]
اما گویا تقدیر الهی چنین بود که با عقیم ماندن شوقی افندی، هیچ‌کدام از این پیش‌بینی‌ها درست از آب در نیاید و البته پیش بینی جناب عبدالبها درست از آب در نیاید .

پی‌نوشت:

[1]. عباس افندی، مفاوضات، مصر: فرج‌الله زکی الکردی، 1920 م، ص 46-44.
[2]. ر.ک: عباس افندی، الواح وصایا، محفل ملّی بهائیان پاکستان: مطبعه‌ی استرلینگ گاردن رود، نوامبر 1960، ص
13.

 

 

خواندن 285 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معرفی رهبران بهائیت

 • زرین تاج قزوینی

   

  زرین تاج قزوینی (فاطمه یا ام السلمه) مشهور به طاهره قُرهالعَین یا طاهره بَرَغانی (زاده 1228 قمری برابر با 1823 میلادی در قزوین - درگذشته 1268 قمری برابر با 1850 میلادی).

   

  ادامه مطلب...
 • شوقي افندي

  شوقي افندي ملقب به شوقي رباني (1314-1377/1336ش) فرزند ارشد دختر عبدالبهاء بود که بنا به وصيت وي، در رساله اي موسوم به الواح و وصايا به جانشيني وي منصوب شده بود.

  ادامه مطلب...
 • علی محمد باب

  علی محمد باب شیرازی، موسس بابیت است. او شاگرد سید کاظم رشتی بود که با بهره گیری از افکار شیخیه، ادعای بابیت، امامت، خدایی و … کرد و در آخر توبه نامه نوشت و خود را هیچ دانست.

  ادامه مطلب...
 • سید کاظم رشتی

  سيد كاظم رشتي بن سيد قاسم بن سيدحبيب از سادات حسيني مدينه ، زبده ترين شاگرد شيخ احمد احسائي بود که پس از مرگ شيخ رهبري  شيخيه را برعهده گرفت.

  ادامه مطلب...
 • عباس افندی (عبدالبهاء)

  عباس افندي (1260-1340) ملقب به عبدالبهاء، پسر ارشد ميرزا حسينعلي است و نزد بهائيان جانشين وي محسوب مي گردد.

  ادامه مطلب...

مبارزان با بهائیت

cache/resized/ccaca808332350bd352314a8e6bdb7dd.jpg
یکی از حوادث مهم زندگی آیت الله بروجردی تقارن سال
cache/resized/a2c88199bdee2998adc4f97d46fdb662.jpg
ملا محمد سعید بارفروشی معروف به سعید العلما یکی