شیخ‌احمد احسایی صاحب مکتب شیخیه جاهلی که ادعای علم داشت !!!

یکشنبه, 22 بهمن 1396 09:32 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

کوتاه خواندنی                                                                                                                      

بهائیت در ایران : پیشوای مسلک شیخیه علومی فرای علوم اکتسابی متداول برای خود قائل بوده و همچنان که خود را در علومی نظیر کیمیا ماهر می‌دانست، این در حالیست که احسایی به هنگام عمل، برای اثبات مدعیات خود، به بهانه‌هایی پوچ از زیر اثبات مدعیاتش شانه خالی کرده است.

همچنان که وی خود را ماهر در علومی نظیر: حروف و رسوم، طب، قرائت، ریاضی، نجوم، کیمیا و... می‌دانست [1]؛ مدعی می‌شد که علومش را از طریق ائمه‌ی اطهار (علیهم السلام) و خواب‌هایی که دیده کسب کرده است.[2] این ادعای شیخ در حالی بود که در عمل، دلیلی بر مدعای خود نداشت.
به عنوان مثال هنگامی که شیخ احمد احسایی به شیوه‌ی اربابان کلیسا، اقدام به فروش یک باب بهشت به حاکم کرمانشاه برای ادای قروض خود نمود، عده‌ای از او پرسیدند: «مگر علم کیمیا نمی‌دانی؟ حال که از اسرار علم کیمیا سر رشته داری، چرا بهشت به شاهزاده می‌فروشی؟ از علم کیمیا استفاده کن و قروض خود را ادا نما»؛ وی در پاسخ گفت: «من علم کیمیا دارم، اما عمل آن را ندارم؛ همان‌طور که علم طی‌الأرض دارم؛ اما عمل آن را ندارم».[3]
با این حال؛ اگر شیخ احمد احسایی از چنین علومی برخوردار بود پس چرا به هنگام نیاز از آنان استفاده نمی‌کرد و روش اربابان کلیسا را در پیش گرفت؟! یا اینکه اگر به راستی و بر فرض محال، از چنین علومی برخوردار بود و اما اجازه‌ی استفاده از آنان را نداشت، دیگر چه دلیلی برای فخرفروشی و اظهار آنان داشته است؟! آیا این دورویی، نشان از کذب مدعیات شیخ ندارد؟!

در همین اندک مطلب شما شیخ را عالم میدانید یا جاهل ؟

و سوال دوم اینکه " تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل "  این شیخ مدعی ،  جاهل بود . جریان بابیه که مولود تفکر این شیخ بود چگونه مولودی بود ، هست و خواهد شد ؟  

شنیده اید که " دیوانه ای سنگی را در چاه می اندازد بسیار عاقل جمع میشوند که این سنگ را از چاه در آورند . نقل همین دیوانه علم است که حدود 228 سال پیش بدعتی غلط را بر اساس برداشت انحرافی خود از تشیع بنیان نهاد و و ایران مسلمان را با کشف حجاب ، ادعای نسخ اسلام ، خونریزیهای متعدد و تشکیل کمیته ترور برای حذف مخالفان رواج تفکری ضاله توسط دیوانه ای بنام علی محمد باب مواجه کرد که هنوز هم ملت مسلمان ایران هزینه آنرا میپردازد  . 

پی‌نوشت:

[1]. ر.ک: سید محمدباقر خوانساری، روضات الجنات، ج 1، ص 133.
[2]. ر.ک: حاج ابوالقایم خان، الفهرست، کرمان: چاپخانه سعادت، بی‌تا، ج 1، ص 141.
[3]. میرزامحمد تنکابنی، قصص العلماء، بی‌جا: علمیه اسلامی، بی‌تا، ص 36.

 

 

خواندن 300 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معرفی رهبران بهائیت

 • زرین تاج قزوینی

   

  زرین تاج قزوینی (فاطمه یا ام السلمه) مشهور به طاهره قُرهالعَین یا طاهره بَرَغانی (زاده 1228 قمری برابر با 1823 میلادی در قزوین - درگذشته 1268 قمری برابر با 1850 میلادی).

   

  ادامه مطلب...
 • شوقي افندي

  شوقي افندي ملقب به شوقي رباني (1314-1377/1336ش) فرزند ارشد دختر عبدالبهاء بود که بنا به وصيت وي، در رساله اي موسوم به الواح و وصايا به جانشيني وي منصوب شده بود.

  ادامه مطلب...
 • علی محمد باب

  علی محمد باب شیرازی، موسس بابیت است. او شاگرد سید کاظم رشتی بود که با بهره گیری از افکار شیخیه، ادعای بابیت، امامت، خدایی و … کرد و در آخر توبه نامه نوشت و خود را هیچ دانست.

  ادامه مطلب...
 • سید کاظم رشتی

  سيد كاظم رشتي بن سيد قاسم بن سيدحبيب از سادات حسيني مدينه ، زبده ترين شاگرد شيخ احمد احسائي بود که پس از مرگ شيخ رهبري  شيخيه را برعهده گرفت.

  ادامه مطلب...
 • عباس افندی (عبدالبهاء)

  عباس افندي (1260-1340) ملقب به عبدالبهاء، پسر ارشد ميرزا حسينعلي است و نزد بهائيان جانشين وي محسوب مي گردد.

  ادامه مطلب...

مبارزان با بهائیت

cache/resized/ccaca808332350bd352314a8e6bdb7dd.jpg
یکی از حوادث مهم زندگی آیت الله بروجردی تقارن سال
cache/resized/a2c88199bdee2998adc4f97d46fdb662.jpg
ملا محمد سعید بارفروشی معروف به سعید العلما یکی