بهائیت و فضای مجازی، فرصت‌ها و چالش‌ها

چهارشنبه, 22 فروردين 1397 09:17 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

بهائیت در ایران : نهاد بیت العدل بعنوان تشکیلات رهبری بهائیان  با بیان جایگاه فضای اینترنت، به فرصت‌های پیش آمده برای تبلیغ آسان بهائیت پرداخته و مبلّغان بهائی را به بهره‌گیری گسترده از این فضا ترغیب نموده است. اما در عین حال بهائیان را در خصوص چالش‌هایی که ممکن است در این فضا با آن روبه‌رو شوند، هشدار داده است .

 

نهاد رهبری تشکیلات بهائیت موسوم به بیت العدل، در ابلاغیه‌ی خود خطاب به بهائیان، چارچوب فعالیت‌های این فرقه را در فضای مجازی تعیین کرده است .  بیت العدل در ابتدا با بیان جایگاه بی‌بدیل اینترنت، به فرصت‌های پیش آمده برای تبلیغ آسان بهائیت پرداخته و مبلّغان بهائی را به بهره‌گیری گسترده از این فضا ترغیب نموده است. از این‌رو در ادامه، به نقد و بررسی فرصت‌ها و چالش‌های اعلامی بیت العدل، در استفاده‌ی بهائیان از این فضا را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

قبل از آن یاد آور میشویم اینترنت  از ابتدا ظهورش تا کنون فضای گسترده ای را برای ارائه افکار و اعتقادات مهیا نموده است این فضا همیشه و در همه حال در معرض انحرافات از همه نوع آن بوده است . این فضا همانگونه که تاثیرات مثبتی را در ایجاد ارتباط بین تفکرات و اندیشه ها ایجاد کرده برخی انحرافات عمیق را در جامعه تعمیق و گسترش داده است . نمیتوان منکر تاثیرات مخرب این تاثیرات بود . تمامی دنیا در تمامی نقاطی که انسانها در آن زندگی میکنند به نسبت بهره مندی از زیرساختهای مورد نیاز ناچارا با درصدهای متفاوت  از این فضا استفاده میکنند.قطعا همانگونه که بهائیت این فضا را مناسب تبلیغ میداند مخالفین و کسانی که اعتقاد به نقد بر باطل بودن این تفکر دارند. نیز بیکار ننشسته و در این فضا و با استفاده از این فضاء به بیان نظرات خود پرداخته و ادامه خواهند داد .    
اما چالش‌های مورد توجه رهبران بهائی : نهاد بیت العدل در پیام خود، به طور تلویحی به بهائیان دستور می‌دهد که از مراجعه به صفحات غیربهائی که به تبیین حقایق بهائیت می‌پردازند، خودداری کنند و در این خصوص، به بیان راه‌کار نیز متوسل می‌شود؛ همچنان که می‌خوانیم: «یاران عزیز الهی با توجّه به این امور باید هر سایت اینترنتی حاوی اطّلاعات و اخبار درباره‌ی آیین بهائی را با دقّت بررسی نموده با بذل توجّه به نکاتی چون محتوا، لحن و شیوه‌ی ارائه‌ی مطالب و سؤالات مطرح شده و غیره در مورد معتبر بودن آن تعمّق کنند. در صورت عدم اطمینان از اعتبار یک رسانه‌ی خاصّ می‌توانند با افراد باتجربه و معتمد و یا با محفل روحانی ملّی کشور خود مشورت نمایند».(1)
اما بحث اینست که اگر به راستی، اولین و مهم‌ترین آموزه‌ای که بهائیت ادعای ابداع آن را دارد، تحری حقیقت است (2)، پس منع بهائیان از مراجعه به سایت‌های غیربهائی که به بررسی واقع‌گرایانه‌ی عقاید بهائیت می‌پردازند دیگر چه معنایی خواهد داشت؟!
فرصت‌ها این ابزار : از طرفی استفاده از فضای مجازی این فرصت را به تشکیلات بهائیت داده است تا با ایجاد کانال‌های ظاهراً بی‌طرف و مستقل، شمشیر از رو بسته و فعالیت‌های تبلیغی، سیاسی و ضدانقلابی خود در ایران (که ظاهراً در تضاد با تعالیم این فرقه است) را بدون هیچ دغدغه‌ای پیگیری کند! امتیاز این کانال‌های به اصطلاح مستقل اینست که دست تشکیلات بهائیت را برای هرگونه فعالیت‌های سیاسی و ضدانقلابی‌اش باز می‌گذارد و همچنین هرگاه مثل رسانه‌ی بهائی‌نیوز، بیش از حد گندش درآمد، با انتشار بیانیه‌ای انتساب آن را به خود رد می‌کند و مجدداً سایت یا ... بدتر از آن را راه‌اندازی می‌کند!(3)

اما رهبران بهائیت ظاهرا متوجه گرایشات و ذهن کنجکاو پیروان خود نبوده اند دنیای اینترنت حجم انبوهی آنهم بدون حد ومرز از اطلاعات را در اختیار کابر قرار میدهد که مجموعه اطلاعات مربوط به آئین بهائی اساسا یک سلول آنهم نمیشود و اتفاقا اطلاعاتی که حس کنجکاوی در پیروان خصوصا جوانان بهائی را به طرف خود میکشاند بسیار حجم گسترده ای را در این فضا به خود اختصاص داده ، که اغلب آن موارد سوء اخلاقی بوده است . آنچه در رفتار جوانان امروز در اعتیاد به این فضا شاهد آن هستیم مخربترین اثر آن است . رهبران بهائیت باید بدانند همانگونه که فضای مجازی فرصتی برای تبلیغ است، فرصتی را برای مخالفان بدست میدهد که در این فضا بهائیت را از لایه پنهان آن بیرون آورده و به نقد بکشانند . و البته در این مسیر با آن حس کنجکاوی که در جوان امروز شاهد آن هستیم قطعا هشدار های متناقض با اصل تحری حقیقت هم راه به جائی نخواهد برد .

پی‌نوشت:
[1]. پیام تشکیلات بهائیت موسوم به بیت العدل، مورخ: 18 فوریه 2018.
[2]. اشراق خاوری، پیام ملکوت، بی‌جا: موسسه‌ی ملی مطبوعات امری، بی‌تا، ص 17 (به نقل از عبدالبهاء).
[3]. جهت مطالعه‌ی بیشتر، بنگرید به مقاله‌ی:
 جریان تعطیلی بهائی‌نیوز !

 

 

خواندن 823 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معرفی رهبران بهائیت

 • زرین تاج قزوینی

   

  زرین تاج قزوینی (فاطمه یا ام السلمه) مشهور به طاهره قُرهالعَین یا طاهره بَرَغانی (زاده 1228 قمری برابر با 1823 میلادی در قزوین - درگذشته 1268 قمری برابر با 1850 میلادی).

   

  ادامه مطلب...
 • شوقي افندي

  شوقي افندي ملقب به شوقي رباني (1314-1377/1336ش) فرزند ارشد دختر عبدالبهاء بود که بنا به وصيت وي، در رساله اي موسوم به الواح و وصايا به جانشيني وي منصوب شده بود.

  ادامه مطلب...
 • علی محمد باب

  علی محمد باب شیرازی، موسس بابیت است. او شاگرد سید کاظم رشتی بود که با بهره گیری از افکار شیخیه، ادعای بابیت، امامت، خدایی و … کرد و در آخر توبه نامه نوشت و خود را هیچ دانست.

  ادامه مطلب...
 • سید کاظم رشتی

  سيد كاظم رشتي بن سيد قاسم بن سيدحبيب از سادات حسيني مدينه ، زبده ترين شاگرد شيخ احمد احسائي بود که پس از مرگ شيخ رهبري  شيخيه را برعهده گرفت.

  ادامه مطلب...
 • عباس افندی (عبدالبهاء)

  عباس افندي (1260-1340) ملقب به عبدالبهاء، پسر ارشد ميرزا حسينعلي است و نزد بهائيان جانشين وي محسوب مي گردد.

  ادامه مطلب...

مبارزان با بهائیت

cache/resized/ccaca808332350bd352314a8e6bdb7dd.jpg
یکی از حوادث مهم زندگی آیت الله بروجردی تقارن سال
cache/resized/a2c88199bdee2998adc4f97d46fdb662.jpg
ملا محمد سعید بارفروشی معروف به سعید العلما یکی