شیخ احسایی، معتقد به خاتمیت یا مبشر علی‌محمد باب ؟!

یکشنبه, 23 ارديبهشت 1397 11:08 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

کوتاه خواندنی:                                                                                                                                

بهائیت در ایران : علی‌محمد شیرازی به عنوان پیشوای بابیت ، ادعاهایی نظیر مهدویت و پیامبری و نسخ اسلام را برای خود مطرح نمود. وی در این راستا، از شیخ احمد احسایی به عنوان مبشّر آمدن خود یاد می‌کرد. این در حالیست که شیخ احسایی نیز با در نظر داشتن دلایل قطعی خاتمیت، همچون سایر علمای اسلامی، بر این اعتقاد مهمّ تأکید داشته است.

 

همانطور که بارها بیان شد علی‌محمد شیرازی فرزند سیدمحمدرضا بزاز از سال 1260 تا 1266، ادعاهای بابیت امام زمان (عجّل الله تعالی فرجه الشریف)، مهدویت، پیامبری و خدایی را برای خود مطرح نمود. اما مهم‌ترین ادعای وی که امروزه بهائیان بر روی آن تأکید دارند، ادعای مهدویت و پیامبری اوست.(1) چرا که او پس از  چندی از ادعای مهدویت خود، ادعای پیامبری و نسخ اسلام را مطرح نمود.
علی‌محمد شیرازی در این راستا، از بشارت شیخ احمد احسایی به ظهور خود، به عنوان یکی از دلایل حقانیتش یاد می‌کرد؛ همچنان که گفته است: «أذکُر فی ذالک الباب شهداء لِحَقِّی فی ذالک الأمر فالأول مِنهُم أحمد إحسائی... (2) در آن باب، کسانی را ذکر می‌کنم که در حق من به آن امر گواهی دادند. اولین آن‌ها احمد احسائی است که در زمان حیات خود در راه حج به واسطه‌ی تاجر اصفهانی معروف به جرفادقانی (گلپایگانی) به من سلام رساند».
اما لازم است بدانیم هرچند که شیخ احمد احسایی، با تأسیس اعتقاد به رکن رابع، زمینه‌ی ادعاهای علی‌محمد شیرازی را فراهم ساخت (3)، اما بدون شک شیخ احسایی نیز با در نظر داشتن دلایل قطعی خاتمیت، همچون سایر علمای اسلامی، بر این اعتقاد مهمّ تأکید داشته است؛ همچنان که وی تصریح نموده است: «محمّد (صلّی الله علیه و آله) خاتم الأنبیاست و پیغمبری پس از آن نخواهد آمد».(4)

نکته دیگر در این خصوص جناب شیخ در چه مقامی بوده اند که بتواند مبشر باشد ؟
پی‌نوشت:
1- ر.ک: ج ای اسلمنت، بهاءالله و عصر جدید، ترجمه‌ی: بشیرالهی، رحیمی، سلیمانی، برزیل: منشورات دارالنشر البهائیه، 1988 م، صص 25-24.
2- محمدعلی فیضی، حضرت نقطه اولی، تهران: مؤسسه‌ی ملّی مطبوعات امری، 132 بدیع، ص 36.
3- شیخ احمد احسایی، شرح زیارة جامعه کبیره، کرمان: چاپخانه‌ی سعادت، 1356 ش، ج 3، ص 241.
4- شیخ احمد احسایی، جوامع الکلم (مجموعه رسائل)، تبریز: بی‌نا، 1273 ق، ص 7.

خواندن 296 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معرفی رهبران بهائیت

 • زرین تاج قزوینی

   

  زرین تاج قزوینی (فاطمه یا ام السلمه) مشهور به طاهره قُرهالعَین یا طاهره بَرَغانی (زاده 1228 قمری برابر با 1823 میلادی در قزوین - درگذشته 1268 قمری برابر با 1850 میلادی).

   

  ادامه مطلب...
 • شوقي افندي

  شوقي افندي ملقب به شوقي رباني (1314-1377/1336ش) فرزند ارشد دختر عبدالبهاء بود که بنا به وصيت وي، در رساله اي موسوم به الواح و وصايا به جانشيني وي منصوب شده بود.

  ادامه مطلب...
 • علی محمد باب

  علی محمد باب شیرازی، موسس بابیت است. او شاگرد سید کاظم رشتی بود که با بهره گیری از افکار شیخیه، ادعای بابیت، امامت، خدایی و … کرد و در آخر توبه نامه نوشت و خود را هیچ دانست.

  ادامه مطلب...
 • سید کاظم رشتی

  سيد كاظم رشتي بن سيد قاسم بن سيدحبيب از سادات حسيني مدينه ، زبده ترين شاگرد شيخ احمد احسائي بود که پس از مرگ شيخ رهبري  شيخيه را برعهده گرفت.

  ادامه مطلب...
 • عباس افندی (عبدالبهاء)

  عباس افندي (1260-1340) ملقب به عبدالبهاء، پسر ارشد ميرزا حسينعلي است و نزد بهائيان جانشين وي محسوب مي گردد.

  ادامه مطلب...

مبارزان با بهائیت

cache/resized/ccaca808332350bd352314a8e6bdb7dd.jpg
یکی از حوادث مهم زندگی آیت الله بروجردی تقارن سال
cache/resized/a2c88199bdee2998adc4f97d46fdb662.jpg
ملا محمد سعید بارفروشی معروف به سعید العلما یکی