من یظهرالله از نگاه علی محمد باب و آنچه اتفاق افتاد !!!

جمعه, 15 تیر 1397 09:31 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

نویسنده: مینو هاشمی

میرزا علی محمد باب در آثار خود بارها به شخصیتی تحت عنوان من یظهره الله ( کسی که او را خدا ظاهر می گرداند ) اشاره می کند و زمان آمدن او را 15 تا 20 قرن بعد از خودش ذکر می نماید. در این ارتباط در کتاب  بخشی از الواح خطی باب و سید حسین کاتب آمده است:

" من یظهره الله یعنی کسیکه خدا او را ظاهر می کند و نقطه اولی موعود بیان را به این عنوان نامیده و در بیان فارسی وقت ظهور او بین 1511 تا 2001 سال از بیان نوید داده شده و مع الوصف بعد از شهادت نقطه اولی عده ای مدعی این مقام شدند که از جمله آنها  میرزا حسینعلی است که خودش بهاء و پیروان او بهائی خوانده می شوند و صبح ازل همه مدعیان این امر را کاذب خوانده و رد کرده است."(بخشی از الواح خطی باب و سید حسین کاتب - صفحه ج)

در لوح هیکل الدین نیز میرزا علی محمد باب ، وقت ظهور من یظهره الله را 662 سال بعد از بیان می داند و ذکر می  نماید:

" انتم بعد ما قضی من البیان ستماة و اثنین و ستین سنة بین یدی ملیککم فی احدی عشرسنة تحضرون ثم لتکبرون لعلکم مثل ذلک بین یدی من یظهره الله تحضرون"( لوح هیکل الدین- صفحه 4)

ترجمه: شما بعد از اینکه از بیان 662 سال گذشت ، 11 سال در برابر پادشاهتان حاضر می شوید ، سپس تکبیر می گوئید ، شاید که در چنان زمانی در برابر من یظهره الله حاضر شوید.

با این وجود افراد زیادی بعد از کشته شدن باب ادعای من یظهره اللهی کردند تا آنجا که در کتاب هشت بهشت آمده :" کار بجائی رسید که هر کس بامدادان از خواب پیشین بر میخاست تن را به لباس این دعوی می‏آراست."(هشت بهشت- صفحه 303)

ابو القاسم افنان در کتاب عهد اعلى‏ آورده:" بعد از شهادت حضرت باب 25 نفر ادعا کردند که مظاهر حق اند یعنی هر یک من یظهره الله موعود می باشند..."( عهد اعلی صفحه ۴۷۸)

سپس نام آنها را به شرح زیر می آورد:

1- شیخ اسماعیل   2- سید بصیر هندی    3- میرزا اسدالله خویی    4- ملا شیخ علی ملقب به عظیم

5- سید علّاو        6- میرزا عبدالله متخلص به غوغا                         7- میرزا حسین قطب نیریزی

8- حاجی میرزا موسی قمی     9- حاجی ملا هاشم کاشی               10- حسین میلانی

11- ملا محمد نبیل زرندی  و ... (عهد اعلی صص488-479)

 

در میان این مدعیان ، بهاء الله توانست موفق گردد و افراد زیادی را پیرو خود نماید. نکته ای که در اینجا اهمیت دارد این است که باب محل ظهور جسد من یظهره الله را مسجدالحرام ذکر نموده( بیان فارسی- الباب الاوّل من الواحد الخامس) همچنین سال ظهور او را همانطور که قبلاً نیز اشاره شد بین 1511 تا 2001 سال از بیان نوید داده است، لیکن جناب بهاء الله هیچکدام از این مشخصات را نداشتند ، با این وجود بهائیان ایشان را من یظهره الله یا موعود بیان می دانند و در این خصوص تا به حال دلیل قانع کننده ای ارائه نکرده اند.

تمامی ادیان آسمانی بر یک منجی اتفاق نظر دارند حال چگونه یک فرقه با تعدد من یظهراالله مواجه میگردد !!!

خواندن 307 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معرفی رهبران بهائیت

 • زرین تاج قزوینی

   

  زرین تاج قزوینی (فاطمه یا ام السلمه) مشهور به طاهره قُرهالعَین یا طاهره بَرَغانی (زاده 1228 قمری برابر با 1823 میلادی در قزوین - درگذشته 1268 قمری برابر با 1850 میلادی).

   

  ادامه مطلب...
 • شوقي افندي

  شوقي افندي ملقب به شوقي رباني (1314-1377/1336ش) فرزند ارشد دختر عبدالبهاء بود که بنا به وصيت وي، در رساله اي موسوم به الواح و وصايا به جانشيني وي منصوب شده بود.

  ادامه مطلب...
 • علی محمد باب

  علی محمد باب شیرازی، موسس بابیت است. او شاگرد سید کاظم رشتی بود که با بهره گیری از افکار شیخیه، ادعای بابیت، امامت، خدایی و … کرد و در آخر توبه نامه نوشت و خود را هیچ دانست.

  ادامه مطلب...
 • سید کاظم رشتی

  سيد كاظم رشتي بن سيد قاسم بن سيدحبيب از سادات حسيني مدينه ، زبده ترين شاگرد شيخ احمد احسائي بود که پس از مرگ شيخ رهبري  شيخيه را برعهده گرفت.

  ادامه مطلب...
 • عباس افندی (عبدالبهاء)

  عباس افندي (1260-1340) ملقب به عبدالبهاء، پسر ارشد ميرزا حسينعلي است و نزد بهائيان جانشين وي محسوب مي گردد.

  ادامه مطلب...

مبارزان با بهائیت

cache/resized/ccaca808332350bd352314a8e6bdb7dd.jpg
یکی از حوادث مهم زندگی آیت الله بروجردی تقارن سال
cache/resized/a2c88199bdee2998adc4f97d46fdb662.jpg
ملا محمد سعید بارفروشی معروف به سعید العلما یکی