سید محمود آلوسی و تاثیراتش در طاهره قرةالعین

شنبه, 16 تیر 1397 10:12 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

بهائیت در ایران : سید محمود آلوسی مؤلف کتاب روح المعانی، یکی از بزرگان سنی مذهب بود که مواضع ضد شیعی هم داشت ، برخی ایشان را از بزرگان وهابیت دانسته اند. او در نوشتجات خود بارها به شیعه تاخته و تهمت هایی را وارد کرده است ، به عنوان نمونه در ارتباط با تحریف قرآن ذکر می کند:

" و زعمت الشیعه ٲن عثمان بل ٲبابکر و عمر ایضاً حرّفوه و ٲسقطوا کثیراً من آیاته و سوره...فالقرآن الّی بٲیدی المسلمین الیوم شرقاً و غرباً و هو لکره الاسلام و دائره الاحکام مرکزاً و قطباً ٲشدّ تحریفاً عند هؤلاء من التوراه و الانجیل و ٲضعف تٲلیفاً منهما و ٲجمع للٲباطیل و ٲنت تعلم ٲنّ هذا القول ٲوهن من بیت العنکبوت و ٲنّه لٲوهن البیوت و لا ٲراک فی مریةٍ من حماقة مدّعیه و سفاهة مفتریه ، و لمّا تفطّن بعض علمائهم لما به جعله قولاً لبعض ٲصحابه." (تفسیر روح المعانی- ج 1- صفحات 23و 24)

ترجمه: شیعه توهّم کرده اند که عثمان بلکه ابابکر و عمر هم قرآن را تحریف و بسیاری از آیات و سوره ها را ساقط کرده اند (در ادامه می گوید:) قرآنی که امروزه در شرق و غرب عالم در دست مسلمانان است و مرکز و دایره ی اسلام می باشد ، از دیدگاه شیعه حتّی از تورات و انجیل هم شدیدتر و بیشتر تحریف شده است و از نظر تٲلیف نیز از تورات و انجیل ، ضعیف تر و جامع اباطیل بیشتری است و تو آگاهی که این قول( قول شیعه) سست تر از خانه عنکبوت است و به راستی که خانه ی عنکبوت سست ترین خانه هاست. و تو در حماقت مدّعی این قول و سفاهت افترا زننده ، هیچ شک نخواهی کرد. وقتی بعضی از علمای شیعه به قباحت و زشتی این قول( به تحریف قرآن) آگاه شدند ، ( در دفاع از خود ) گفتند : این قول فقط به برخی از علما اختصاص دارد نه به همه ی شیعه.

مشاهده بفرمائید که چگونه با شدیدترین حملات شیعه را هدف قرار می دهند و چه تهمتهایی وارد می کنند تا آنجا که می گویند شیعه معتقد است که قرآن بیشتر از تورات و انجیل تحریف شده و از نظر تٲلیف نیز ضعیف تر از تورات و انجیل است!!!  

البته ما در این بخش قصد نداریم وارد بحث تحریف قرآن شویم ، لیکن هدف ما این بود که نشان دهیم تا چه حد آلوسی با شیعه دشمنی داشته است.

طاهره قرةالعین مدتی با آلوسی در ارتباط بود .از دیدگاه نویسنده این مقاله، بعید نیست که بسیاری از شبهات امامت را آلوسی به طاهره قرةالعین القاء نموده باشد . موضوع ارتباط قرةالعین با آلوسی در کتب بهائی آورده شده است ، به عنوان نمونه می توان به اسناد زیر اشاره کرد:

1- در کتاب کشف الغطاء ابوالفضائل در این ارتباط آمده است:

"والی عراق حکم کرد حضرت طاهره از بیت شیخ محمد شبل به بیت سید محمود آلوسی مفتی بغداد و مؤلف کتاب تفسیر کبیر ((روح المعانی)) که چهارده مجلّد بزرگ است نقل فرماید و ساکن باشد ...و به این سبب قرةالعین با نسوان مذکوره به بیت آلوسی مفتی بغداد منتقل شد و این مفتی در عباراتی که در ترجمه حال او نوشته ، می گوید که دو ماه تقریباً در بیت او سکونت فرمود و این است صورت شهادت مفتی بغداد ...(ترجمه بخشی از عبارات او اینگونه است:) لقبش قرةالعین بود که او را سید کاظم رشتی در مراسلات باین لقب ملقب نمود چه او از اصحاب وی بود و او از کسانی است که بعد از وفات رشتی پیروی باب نمود ...من چندان وی را صاحب فضل و کمال دیدم که مثل آنرا در بسیاری از رجال ندیدم وی زنی بود دارای عقل و بردباری و ...(در ادامه نویسنده کتاب کشف الغطاء ذکر می کند:) یکی از اهالی بغداد که والدش در اکثر مجالس قرةالعین مستخدم و حاضر بود حکایت می نمود ...روزی در موقعی ایستاده که کلام آنها را می شنیدم آلوسی در غایت خضوع می گفت(( یا قرةالعین تالله انّی علی مذهبک و لکنی اخاف سیوف آل عثمان))."(کشف الغطاء صص 96-94 )

2-  نصرت الله محمد حسينى نیز در کتاب حضرت باب‏ آورده است:

"شیخ محمود بن عبدالله الآلوسی (54-1803) مؤلّف کتاب عظیم روح المعانی برجسته ترین عالم و فقیه سنّی قرن نوزدهم در عراق و حدود چهارده سال (46-1832) مفتی بغداد بود. در کتاب کشف الغطاء ، تٲلیف جناب ابوالفضائل( صفحه 96) بنقل از یکی از خدّام بیت آلوسی به موافقت نامبرده با عقاید طاهره اشاره گردیده است."(  حضرت باب‏ - صفحه ۳۵۷ )

این اسناد نشان دهنده این است که آقاي آلوسي ضد شیعه وهابی ، ارادت خاصی نسبت به طاهره قرةالعین داشته و از او حمایت می کرده است!

طاهره با سرسپردگی به علی محمد باب و کاظم رشتی تحت تاثیر افکار یک وهابی بشدت مخالف شیعه قرار گرفته است . آیا میتوان تصور دیگری از طاهره بعنوان فردی با تنفر از شیعه روحانیت داشت ؟ همین القائات است که از طاهره زنی میسازد که به اقدام تروریستی آنهم بجان روحانی تکفیر کننده احسائی  دست میزند . و در صدر اقدامات این زن اعلام نسخ اسلام در صحرای بدشت را شاهد هستیم . الوسی و امثال الوسیها میدانستنند که چه بذری کاشته اند تا بتواند حداقل برای مدتی هر چند کوتاه جامعه مسلمان شیعه مذهب ایران را با چالش روبرو نمایند .

خواندن 313 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معرفی رهبران بهائیت

 • زرین تاج قزوینی

   

  زرین تاج قزوینی (فاطمه یا ام السلمه) مشهور به طاهره قُرهالعَین یا طاهره بَرَغانی (زاده 1228 قمری برابر با 1823 میلادی در قزوین - درگذشته 1268 قمری برابر با 1850 میلادی).

   

  ادامه مطلب...
 • شوقي افندي

  شوقي افندي ملقب به شوقي رباني (1314-1377/1336ش) فرزند ارشد دختر عبدالبهاء بود که بنا به وصيت وي، در رساله اي موسوم به الواح و وصايا به جانشيني وي منصوب شده بود.

  ادامه مطلب...
 • علی محمد باب

  علی محمد باب شیرازی، موسس بابیت است. او شاگرد سید کاظم رشتی بود که با بهره گیری از افکار شیخیه، ادعای بابیت، امامت، خدایی و … کرد و در آخر توبه نامه نوشت و خود را هیچ دانست.

  ادامه مطلب...
 • سید کاظم رشتی

  سيد كاظم رشتي بن سيد قاسم بن سيدحبيب از سادات حسيني مدينه ، زبده ترين شاگرد شيخ احمد احسائي بود که پس از مرگ شيخ رهبري  شيخيه را برعهده گرفت.

  ادامه مطلب...
 • عباس افندی (عبدالبهاء)

  عباس افندي (1260-1340) ملقب به عبدالبهاء، پسر ارشد ميرزا حسينعلي است و نزد بهائيان جانشين وي محسوب مي گردد.

  ادامه مطلب...

مبارزان با بهائیت

cache/resized/ccaca808332350bd352314a8e6bdb7dd.jpg
یکی از حوادث مهم زندگی آیت الله بروجردی تقارن سال
cache/resized/a2c88199bdee2998adc4f97d46fdb662.jpg
ملا محمد سعید بارفروشی معروف به سعید العلما یکی