مراجع تقلید و پیاده روی اربعین

یکشنبه, 13 آبان 1397 05:59 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

به بهانه برگزاری بزرگترین اجتماع مذهبی جهان در اربعین شهات سید و سالار شهیدان عالم ابا عبدالله الحسین (ع)

بهائیت در ایران : موضوع راهپیمائی عظیم اربعین آنقدر با عظمت و شکوه هست که نمیتوان بسادگی از کنار آن گذشت . این راهپیمائی بگونه ای روشن و شفاف برخ کشیدن تمامیت اسلام ناب در مقابل تمامی ادیان الهی و غیرالهی  است . این راهپیمائی پاسخی قاطع به کسانی که فاقد شعور هستند و نمیتوانند نفوذ دین و ارزشهای آن را در دل مردم باور کنند . این راهپیمائی جلوه ای زیبا از دلبستگی نوجوانان ، جوانان ، زنان و مردان ، پیر جوان به آزادگی و دلباختگی به ولایت است . این حرکت ، مردمی و به تمام معنا سرشار از شعور است . به تمامی فرزندان ایران زمین و تمامی برادران و خواهرانی که در این اجتماع باشکوه بیش از بیست میلیونی شرکت داشتند درود میفرستیم و آرزو میکنیم زیارتشان قبول درگاه حضرت ابا عبدالله و امامان معصوم علیهم السلام قرار گرفته باشد .

کلام علما و بزرگان در وصف عظمت پیاده روی اربعین حاکی از واقعیتی، غیر قابل انکار است وسیره وعمل و گفتار علما جواب محکمی است بر دهان یاوه‌گویان، همان کسانی که شبهه پراکنی می‌کنند ومی‌گویند از راه دور زیارت کردن وبه قلب دوست داشتن کافی است و دیگر زیارت قبررفتن لازم نیست، اهل بیت به سختی شما راضی نیستند.

 

عده‌ای شبهه پراکنی می‌کنند و می‌گویند از راه دور زیارت کردن و به قلب دوست داشتن کافی است، و دیگر به زیارت قبر رفتن لازم نیست، اهل بیت به سختی شما راضی نیستند؛ در جوابشان می‌توان کلام علما و بزرگان در وصف عظمت پیاده‌روی اربعین را که حاکی از واقعیتی، غیر قابل انکار است، بیان نمود و سیره وعمل و گفتار علما جواب محکمی است بر دهان شبهه‌پراکنان، که عباراتی را از کلام بزرگان ذکر می‌کنیم:

مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پدیده بی‌نظیر و حرکت عظیم و پر معنای راهپیمایی اربعین حسینی (علیه السلام) را حسنه‌ای ماندگار خواندند و گفتند: «ترکیب «عشق و ایمان» و «عقل و عاطفه» از ویژگی‌های منحصر به‌فرد مکتب اهل بیت (علیهم السلام) است و حرکت عاشقانه و مؤمنانه مردم از کشورهای مختلف جهان در این پدیده بی‌سابقه، بدون تردید از جمله شعائر الهی است. ما نیز از دور به حال زائران اربعین غبطه می‌خوریم و آرزو می‌کنیم ای کاش همراه شما بودیم.»(1)
حضرت آیت‌الله صافی گلپایگانی: «حضور میلیونی زائران
 با پای پیاده از شرق و غرب و دور و نزدیک به سوی کربلای مقدس، کنگره عظیمی است که به دنیا اعلام می‌کند، راه حسین و اهداف او جاودان و فراموش ناشدنی است و شهدای این راه شهدای حق و شهامت و قهرمانی هستند»(2)
حضرت آیت‌الله نوری همدانی: «جریان عاشورا و کربلا یک تاریخ مقطعی نیست. متوکل
۱۷ بار قبر امام حسین (علیه السلام) را خراب کرد و آن‌جا را به آب بست. لذا ببینید این چه موضوع مهمی است که راز و رمز و روح قضیه، بزرگ و تاثیرگذار و نقش آفرین است و از طرفی حکومت‌های ظالم چقدر حساسیت دارند، که می‌خواهند چراغ آن را خاموش کنند، لذا این مراسم اربعین سال به سال باید رونق یابد.»(3)
حضرت آیت‌الله شبیری زنجانی: «پیاده‌روی اربعین حسینی نشانه عظمت تشیع است. ایشان پیاده‌روی اربعین را تجلی عظمت شیعه می‌داند و می‌گوید: من آرزو داشتم، توان جسمی‌ام به قدری بود، که می‌توانستم در پیاده‌روی شرکت کنم.»(4)
حضرت آیت‌الله
 بهجت: «روایت دارد که امام زمان (عجل الله تعالی فرجه) که ظهور فرمود، پنج ندا می‌کند به اهل عالم؛ اَلا یا اَهلَ العالَم اِنَّ جَدِی الحُسَین قَتَلُوهُ عَطشاناً، اَلا یا اَهلَ العالَم اِنَّ جَدِی الحُسَین سحقوه عدوانا،... امام زمان خودش را به‌واسطه امام حسین (علیه السلام) به همه عالم معرفی می‌کنند؛ بنابراین در آن زمان باید همه مردم عالم، حضرت را شناخته باشند، اما الان هنوز همه مردم عالم، امام حسین (علیه السلام) را نمی‌شناسند و این تقصیر ماست، چون ما برای سیدالشهدا طوری فریاد نزدیم که همه عالم صدای ما را بشنود، پیاده‌روی اربعین بهترین فرصت برای معرفی امام حسین (علیه السلام) به عالم است.»(5)
حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی: «اربعین امام حسین (علیه السلام) همانند گنج بوده که هر ساله مقداری از آن کشف می‌شود و باید قدر این گنج را دانست، باید به تمام دنیا اطلاع‌رسانی گردد، که تجمع عظیم اربعین برای عاشقان اهل بیت (علیهم السلام) است. پیاده‌روی روز اربعین از سوی زائران حسینی، در نوع خود به‌عنوان ابراز عظمت امام حسین (علیه السلام) مطرح است؛ زیرا عیناً در روایات و سیره‌ی ائمه اطهار بر سنت پیاده‌روی به‌ویژه برای زیارت امام حسین (علیه السلام) و امام رضا (علیه السلام) تأکید و تصریح شده است. امامان معصومین (علیهم السلام) پیاده از مدینه به سمت مکه حرکت می­‌کردند، به نحوی که امام سجاد 25 مرتبه با پای پیاده به زیارت خانه خدا رفتند.»(6)
حضرت آیت‌الله وحید خراسانی: «حدیث صحیح که عقل را مبهوت می‌کند،
 این است که می‌فرمایند، هیچ پیغمبری نیست، یعنی از آن آدمی که شد، صفی الله و مسجود تمام ملائکة الله، و آن نوحی که نهصد و پنجاه سال مردم را به خدا دعوت کرد و شد نجی الله، و آن ابراهیمی که خدا او را مبتلا کرد به کلمات و بعد از تمام آن کلمات از نبوت و رسالت و خلت گذشت و به مقام امامت رسید، و آن موسایی که خدا درباره او فرمود : «ونادیناه من جانب الطور الأیمن وقربناه نجیا.»، و شد کلیم الله، و آن عیسایی که از دم روح القدس به‌وجود آمد و شد کلمة الله و روح الله، همه اینان  درخواستشان از خداوند تبارک و تعالی این است که به آنان اذن دهد، که به زیارت قبر حسین بن علی (علیهما السلام) مشرف شوند.(7) خوشا به حال کسانی‌که قدر این نعمت را بدانند و بعد از این سفر که از هر گناهی پاکیزه می‌شوند، مراقب باشند که خود را آلوده نکنند، و خدا و امام زمان (علیه السلام)را هرگز فراموش ننمایند، و هر ماهی یک ختم قرآن بکنند و به روح رسول خدا (صلی الله علیه و آله) و امام زمان  نثار کنند.»(8) این مرجع تقلید نیز بر شکوه راهپیمایی اربعین حسینی زائران اباعبدالله (علیه السلام) تاکید دارد و می گوید: این حرکت عظیم بی‌نظیر است، سوگواران حضرت سیدالشهدا از نجف و دیگر نقاط با پای پیاده به سمت کربلای معلی در حرکت هستند و غوغای عجیبی را به‌پا کرده‌اند و باید این را حفظ کرد.

سوال : در کدام یک از ادیان الهی و غیر الهی چنین حرکت عظیم را سراغ دارید ؟ مدعیان پیامبری باید بدانند تا اسلام ناب بر دلهای جهانیان نفوذ دارد آنها با پیامبر سازی و ادعاهای دروغین نمیتوانند در دل مردم جائی داشته باشند .

پی‌نوشت:

1- سایت اتاق خبر 24، «اربعین وپیاده روی در کلام رهبر معظم انقلاب» کد خبر 25671، تاریخ نشر: 9 آذر 1394.
2- شبکه اطلاع رسانی رهیاب،
  «اهمیت پیاده روی اربعین در کلام بزرگان» کد خبر 88840، تاریخ انتشار: ۲۶ آبان ۱۳۹۴
3- سایت خبر آنلاین، «دیدگاه تعدادی از علما و مراجع تقلید درباره اربعین: اهداف امام حسین(ع) در پیاده روی اربعین معرفی شود» کد خبر: 6262، تاریخ انتشار: 1 دی 1392.
4-  پایگاه
  خبری تحلیلی قم فردا، «نظر علما و مراجع تقلید عظام در اهمیت پاسداشت اربعین حسینی» کد مطلب: 122099، تاریخ نشر: 22 آذر1393.
5-  سایت مشرق، «نظر آیت الله بهجت در مورد پیاده روی اربعین» کد خبر 272438،
   تاریخ انتشار: 2 دی 1392.
6- خبرگزاری دانشجویان ایران ایسنا،
  «اهمیت پیاده‌روی اربعین در کلام آیت‌الله مکارم‌شیرازی» کد خبر: 94090905809، تاریخ نشر: ۹ آذر ۱۳۹۴.
7-  شيخ حر عاملى، محمد بن حسن‏، وسائل الشيعة، محقق / مصحح: مؤسسة آل البيت عليهم السلام، ‏ ناشر: مؤسسة آل البيت عليهم السلام‏، قم
 سال چاپ: 1409 ق‏، ج‏14، ص: 414،« عن ابن محبوب ، عن اسحاق بن عمار، قال: سمعت أبا عبد الله علیه السلام یقول: لیس نبیّ فی السموات والأرض إلا ویسألون الله تبارک وتعالی أن یؤذن لهم فی زیارة الحسین علیه السلام ففوج ینزل ففوج یعرج»
8-  سایت خبر آنلاین،
 «دیدگاه تعدادی از علما و مراجع تقلید درباره اربعین: اهداف امام حسین(ع) در پیاده روی اربعین معرفی شود» کد خبر: 6262،  تاریخ نشر: 1 دی 1392.

خواندن 173 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معرفی رهبران بهائیت

 • زرین تاج قزوینی

   

  زرین تاج قزوینی (فاطمه یا ام السلمه) مشهور به طاهره قُرهالعَین یا طاهره بَرَغانی (زاده 1228 قمری برابر با 1823 میلادی در قزوین - درگذشته 1268 قمری برابر با 1850 میلادی).

   

  ادامه مطلب...
 • شوقي افندي

  شوقي افندي ملقب به شوقي رباني (1314-1377/1336ش) فرزند ارشد دختر عبدالبهاء بود که بنا به وصيت وي، در رساله اي موسوم به الواح و وصايا به جانشيني وي منصوب شده بود.

  ادامه مطلب...
 • علی محمد باب

  علی محمد باب شیرازی، موسس بابیت است. او شاگرد سید کاظم رشتی بود که با بهره گیری از افکار شیخیه، ادعای بابیت، امامت، خدایی و … کرد و در آخر توبه نامه نوشت و خود را هیچ دانست.

  ادامه مطلب...
 • سید کاظم رشتی

  سيد كاظم رشتي بن سيد قاسم بن سيدحبيب از سادات حسيني مدينه ، زبده ترين شاگرد شيخ احمد احسائي بود که پس از مرگ شيخ رهبري  شيخيه را برعهده گرفت.

  ادامه مطلب...
 • عباس افندی (عبدالبهاء)

  عباس افندي (1260-1340) ملقب به عبدالبهاء، پسر ارشد ميرزا حسينعلي است و نزد بهائيان جانشين وي محسوب مي گردد.

  ادامه مطلب...

مبارزان با بهائیت

cache/resized/ccaca808332350bd352314a8e6bdb7dd.jpg
یکی از حوادث مهم زندگی آیت الله بروجردی تقارن سال
cache/resized/a2c88199bdee2998adc4f97d46fdb662.jpg
ملا محمد سعید بارفروشی معروف به سعید العلما یکی