سوال : آیا در بهائیت، زن بر اموال بخشیده شده به خود، مالکیت دارد؟!

جمعه, 16 آذر 1397 06:00 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

بهائیت در ایران : در اصول داوزده گانه بهائیت بر تساوی رجاء و نساء ( مرد و زن ) تاکید شده و ژست گرفته میشود که این تساوی قبل از آن وجود نداشته و اساسا مبدع این حق پیامبر خوانده بهائیت است . و روی همین اصل هم مانور های تبلیغی عجیب قریب و البته تو خالی سر میدهند . اما چرا میگوئیم تو خالی فقط به یک مصداق اشاره کرده و به اصل مطلب میپرزدازیم . تشکیلات بهائیت و البته بیت العدل بعنوان قوه عاقله آن پاسخ دهند اگر به این اصل معتقدید چرا از زمان تشکیل بیت العدل تا کنون هیج زنی در شورای رهبری بهائیت حضور نداشته است ؟ پس معلوم است که این اصل فقط یک پوسته فریبنده است و نمیتواند در لایه پنهان آن فرقه جایگاهی داشته باشد .

 

پیشوایان بهائی خود را مخترع شعار تساوی حقوق زن و مرد دانسته و رشد و تعالی عالم انسانی را بر رعایت مساوات میان زن و مرد متوقف دانسته‌اند. و ما در مقابل دلایل و مصادیق مستندی از تناقض این اعتقاد و نوع رفتار پیامبر خوانده بهائیت و جانشینان او و بعد از آن بیت العدل ارائه کرده ایم در این مطلب میخواهیم به یک مورد دیگر اشاره کنیم . در تفکرات فرقه حق مالکیت اموال بخشیده شده به زن میّت را از او سلب کرده و حکم به مصادره و تقسیم اموالی که شوهر به او در زمان حیاتش بخشیده را صادر کرده‌اند.


مبلّغان بهائی اینطور تبلیغ میکنند که پیشوایان ما جنس زن با مرد را مساوی دانسته و رشد عالم انسانی را بر رعایت مساوات میان زن و مرد متوقف دانسته‌اند؛ همچنان که عبدالبهاء گفته است: «از جمله تعاليم حضرت بهاءالله وحدت نساء و رجالست كه عالم انسانی را دو بال است، یک بال رجال (مردان) و یک بال نساء (زنان) تا دو بال متساوی نگردد مرغ پرواز ننمايد اگر یک بال ضعيف باشد پرواز ممكن نيست تا عالم نساء متساوی با عالم رجال در تحصيل فضائل و كمالات نشود، فلاح و نجاح چنانكه بايد و شايد ممتنع و محال».(1) اما این مبلغان بر نوع رفتار این فرقه با زنان نمیپردازند در متن همین مطلب اگر از آنها سوال شود که : چرا پیشوایان بهائی حق مالکیت اموال بخشیده شده به زن میّت را از او سلب کرده‌اند: «هر آنچه زوج (شوهر) به نام زوجه‌اش (زنش) خريده باشد بايد جزء ما یملک زوج (دارایی شوهر) محسوب و بين ورّاث قسمت شود مگر البسه مستعمله (لباس‌هایی که می‌پوشیده) و جواهرات و غير آن كه به اثبات معلوم شده باشد كه زوج به زوجه بخشيده است».(2)به توجیه میپردازند
بنابراین چگونه پیشوایان بهائی خود
 را داعیه‌دار دفاع از حقوق زنان معرفی نمودند، در حالی که در حکمی ستمگرانه، دستور به مصادره‌ی اموال بخشیده شده به او در زمان حیات میّت را داده‌اند؟!

پی‌نوشت:
1- عباس افندی، مکاتیب، مصر: فرج‌الله زکی الکردی، 1921 م، چاپ اول، ج 3، ص 107.
2- حسینعلی نوری، اقدس (رساله‌ی سؤال و جواب)، نسخه‌ی الکترونیکی، ص 93.

 

خواندن 231 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معرفی رهبران بهائیت

 • زرین تاج قزوینی

   

  زرین تاج قزوینی (فاطمه یا ام السلمه) مشهور به طاهره قُرهالعَین یا طاهره بَرَغانی (زاده 1228 قمری برابر با 1823 میلادی در قزوین - درگذشته 1268 قمری برابر با 1850 میلادی).

   

  ادامه مطلب...
 • شوقي افندي

  شوقي افندي ملقب به شوقي رباني (1314-1377/1336ش) فرزند ارشد دختر عبدالبهاء بود که بنا به وصيت وي، در رساله اي موسوم به الواح و وصايا به جانشيني وي منصوب شده بود.

  ادامه مطلب...
 • علی محمد باب

  علی محمد باب شیرازی، موسس بابیت است. او شاگرد سید کاظم رشتی بود که با بهره گیری از افکار شیخیه، ادعای بابیت، امامت، خدایی و … کرد و در آخر توبه نامه نوشت و خود را هیچ دانست.

  ادامه مطلب...
 • سید کاظم رشتی

  سيد كاظم رشتي بن سيد قاسم بن سيدحبيب از سادات حسيني مدينه ، زبده ترين شاگرد شيخ احمد احسائي بود که پس از مرگ شيخ رهبري  شيخيه را برعهده گرفت.

  ادامه مطلب...
 • عباس افندی (عبدالبهاء)

  عباس افندي (1260-1340) ملقب به عبدالبهاء، پسر ارشد ميرزا حسينعلي است و نزد بهائيان جانشين وي محسوب مي گردد.

  ادامه مطلب...

مبارزان با بهائیت

cache/resized/ccaca808332350bd352314a8e6bdb7dd.jpg
یکی از حوادث مهم زندگی آیت الله بروجردی تقارن سال
cache/resized/a2c88199bdee2998adc4f97d46fdb662.jpg
ملا محمد سعید بارفروشی معروف به سعید العلما یکی