عدم عضویت زنان در بیت العدل حکمتی نا روشن ؟!

پنج شنبه, 13 دی 1397 06:57 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

کوتاه اما خواندنی

بهائیت در ایران : در ادامه سلسله مطالب تضییع حقوق زنان در فرقه بهائیت در بیان رهبران بهائی میخوانیم . جناب عبدالبهاء خان موضوع عدم حق عضویت زنان در بیت العدل را از جمله مسائلی دانست که حکمت آن در آینده روشن خواهد شد. بی‌تردید این توجیه، همان ترفند بهائیان برای فرار از پاسخگویی به تناقضاتشان می‌باشد. اما بر فرض محال هم که این حکمت آشکار شود ،باز هم مشکلی را حل نخواهد کرد .؛ چرا که بهائیت ادعای تساوی داشت و با آشکار شدن حکمت، باز هم تساوی ایجاد نمی‌شود.

با این نگاه باید تامل کرد که چرا قوانین این فرقه بر خلاف این شعار وضع شده‌اند؟!
از نظر بهائیت، زنان حق عضویت در بالاترین نهاد رهبری این فرقه، بیت‌العدل، را ندارند.(1) خُب این تبعیض چه توجیهی دارد و چگونه با شعار پوشالی تساوی زن و مرد در بهائیت سازگار است؟! متولیان فرقه بهائیت بهانه میآورند که عدم حق عضویت زنان در بیت العدل، از جمله مسائلی است که حکمت آن در آینده روشن خواهد شد؛ همچنان که عبدالبهاء خان افاضه داشتنند : «و امّا بیت العدل بِنصوصِ قاطعه فی شَریعةِ الله اختصَّ بالرجال حکمه مِن عند الله و سَیظهر هذه الحکمة کظُهور الشَّمس فی رابعه النّهار(2) و اما بیت العدل براساس نصوص قاطع موجود در دین خدا، مختص مردان است. این حکمتی است از جانب خدا و بزودی این حکمت مانند آشکار شدن خورشید در وسط آسمان آشکار خواهد شد».

بهنظر کارشناسان این توجیه همان ترفند معمول پیشوایان بهائیت، برای ساکت کردن منتقدان خود است که به واسطه‌ی آن، از پاسخگویی به تناقضاتشان تفره رفته و حل امور مشکل‌دار را به آینده‌ای که هرگز نخواهد آمد، محول می‌نمایند. اما بر فرض محال هم که این حکمت آشکار شود، باز مشکلی حل نخواهد شد؛ چرا که بهائیت ادعای تساوی داشت و با آشکار شدن حکمت، باز هم تساوی ایجاد نمی‌شود. ضمن انکه همانند سخنان دیگر رهبران بهائی مصداق جناب خان خانان هم بسیار بی ربط انتخاب شده است ما هر روزه شاهد تابش آفتاب بوده و تحلیل علمی این درخشش را در علوم نجوم شناخته ایم . و اساسا ربط دادن یک مسئله کاملا علمی به یک نظر فردی آنهم در علوم اعتقادی و استفاده از آن برای توجیه تناقض بی عقلی و بی منطقی است .

پی‌نوشت:
1- «یا رجال العدل كونوا رعاه‌ اغنام الله؛ ای مردان بیت العدل مراعات گوسفندان خدا (بهائیان) را کنید». اشراق خاوری، گنجینه حدود و احکام، نسخه‌ی الکترونیکی، باب 27، ص 219.
2-عباس افندی، منتخباتی از مکاتیب حضرت عبدالبهاء، نسخه‌ی الکترونیکی، ج 1، شماره 38، ص 77.

 

خواندن 133 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معرفی رهبران بهائیت

 • زرین تاج قزوینی

   

  زرین تاج قزوینی (فاطمه یا ام السلمه) مشهور به طاهره قُرهالعَین یا طاهره بَرَغانی (زاده 1228 قمری برابر با 1823 میلادی در قزوین - درگذشته 1268 قمری برابر با 1850 میلادی).

   

  ادامه مطلب...
 • شوقي افندي

  شوقي افندي ملقب به شوقي رباني (1314-1377/1336ش) فرزند ارشد دختر عبدالبهاء بود که بنا به وصيت وي، در رساله اي موسوم به الواح و وصايا به جانشيني وي منصوب شده بود.

  ادامه مطلب...
 • علی محمد باب

  علی محمد باب شیرازی، موسس بابیت است. او شاگرد سید کاظم رشتی بود که با بهره گیری از افکار شیخیه، ادعای بابیت، امامت، خدایی و … کرد و در آخر توبه نامه نوشت و خود را هیچ دانست.

  ادامه مطلب...
 • سید کاظم رشتی

  سيد كاظم رشتي بن سيد قاسم بن سيدحبيب از سادات حسيني مدينه ، زبده ترين شاگرد شيخ احمد احسائي بود که پس از مرگ شيخ رهبري  شيخيه را برعهده گرفت.

  ادامه مطلب...
 • عباس افندی (عبدالبهاء)

  عباس افندي (1260-1340) ملقب به عبدالبهاء، پسر ارشد ميرزا حسينعلي است و نزد بهائيان جانشين وي محسوب مي گردد.

  ادامه مطلب...

مبارزان با بهائیت

cache/resized/ccaca808332350bd352314a8e6bdb7dd.jpg
یکی از حوادث مهم زندگی آیت الله بروجردی تقارن سال
cache/resized/a2c88199bdee2998adc4f97d46fdb662.jpg
ملا محمد سعید بارفروشی معروف به سعید العلما یکی