چرا تشکیلات بهائیت با هزینه سنگین در نقاط مختلف دنیا مشرق الذکار میسازد ؟

چهارشنبه, 26 دی 1397 08:38 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

بهائیت در ایران : بیت العدل بهائیان (هسته اصلی تشکیلات بهائیت )تصمیم گرفت با ساختن معابد مختلف در سراسر جهان با استفاده از بهترین معماران این مکان ها را به محلی برای بازدید علاقه مندان نسبت به معماری تبدیل کرده و از این ره آورد ضمن ساختن تاریخ برای خود به جذب بازدیدکنندگان به فرقه بهائیت نیز اقدام کند.

" فرقه بهائیت" اولین چیزی که با شنیدن این نام به ذهن مخاطب خطور می کند حکایت فرقه ای ساخته شده به دست دولتی است که در ادبیات مردم ایران به روباه پیر معروف است . این فرقه که در دوران قاجار و با حمایت دولت های خارجی در ایران بنا گذاشته شد در طول دوران حیات خود تا به امروز با شگردها و تبلیغات مختلف سعی می کند تا حلقه های مختلف دینی را تشکیل داده و گستردگی خود را در نقاط دیگر جهان نیز رشد دهد، البته این فرقه سعی دارد با استفاده از جاذبه های مختلف برای فرقه ای که هیچ گونه سابقه اعتقادی تا قبل از سال 1863 میلادی ندارند، برای خود پیروان جدیدی پیدا کند. یکی از این روش ها ایجاد عبادتگاه هایی با معماری خاص در اقصی نقاط جهان است که با بهره گیری از بهترین معماران ساخته شده و تبلیغات وسیعی بر روی آنها انجام می شود تا گردشگران برای دیدن این بناهای زیبا قدم در معابدی بگذارند که خوابی جز عبادتگاه بودن برای آنها دیده شده است .

"مشرق الاذکار" نامی است که اعضای این فرقه برای عبادتگاه های خود در نظر گرفته اند و در تبلیغات وسیع این مکان ها را محل تجمع حامیان ادیان مختلف عنوان کرده و آنرا متعلق به کلیه انسان ها می خوانند در حالی که وقتی کسی قدم به این معابد می گذارد در اولین گام با جوانانی روبرو می شود که جزوه هایی برای جذب حاضران به دین بهائیت در دست دارند و از آنها می خواهند پیش از بازدید از معبد حتما آنرا مطالعه کنند.

یکی از پر جاذبه ترین این معابد، معبد "لوتوس" واقع در دهلی‌نو هند است، کشوری که با حدود از یک و نیم میلیارد نفر جمعیت پتانسیل عظیمی را برای جذب ساکنانش به این فرقه داراست .


مشرق الذکار لوتوس (نیلوفر آبی) در هندوستان

آنروز که فریبرز صهبا (مهندس طراح و سازنده بهایی این معبد) در دهه 1980 در حال تکمیل این پروژه بود گروهی دیگر از بهائیان در محافل خود در حال برنامه ریزی برای چگونگی جذب گردشگران به سوی این معبد و ترویج دین بهائیت در کشور هفتاد و دو ملت کنند. "نیلوفر آبی" (لوتوس) که به گفته "صهبا" برای تجمیع پیروان ادیان ساخته شده، تنها به  عنوان محلی برای گردهمایی های مردمی هند ساخته نشده بود، بلکه بیت العدل بهائیان که در سرزمین های اشغالی جا خوش کرده، خواب های دیگری برای آن دیده بود . یکی از نکات قابل توجه در ساخت این معبد آن است که سازندگان برای گمراه کردن افکار عمومی تعدادی مرکز درمانی و خیریه نیز در کنار معبد لوتوس بنا کرده اند.

این معماری عظیم که هنوز مشخص نیست دقیقا چه کسانی متولی هزینه های ساخت آن شده اند به شکل یک نیلوفر آبی طراحی شده است و با ظاهر منحصر به فرد ، گردشگرانی را جذب می کند اما با کمی جستوجو به نکات دیگری بر می خوریم.

استراتژی معبد سازی...

تشکیلات بهائیت در طول سالیان متمادی به این نتیجه رسیده اند که به دلیل نداشتن پشتوانه عمیق دینی باید از ابزارها دیگری برای دیده شدن خود استفاده کنند.

از این رو بیت العدل بهائیان تصمیم گرفت با ساختن معابد مختلف در سراسر جهان با استفاده از بهترین معماران این مکان ها را به محلی برای بازدید علاقه مندان نسبت به معماری تبدیل کرده و از این ره آورد ضمن ساختن تاریخ برای خود به جذب بازدیدکنندگان به فرقه بهائیت نیز اقدام کند.

ساخت مشرق الاذکارهایی در شهرهای عشق آباد ، فرانکفورت آلمان، سیدنی، اوگاندا، پاناما، ایالات متحده ، کامبوج ، شیلی و ... که در قاره های مختلف جهان واقع شده اند نشان از برنامه ریزی گسترده بهائیان برای جذب گردشگران در نقاط مختلف جهان به سوی معابد این فرقه دارد.

نتیجه : آنچه تشکیلات بهائیت را ناگزیر از معبد سازی مینماید را میتوان در 3 عامل اساسی خلاصه کرد :

الف )  تاریخ سازی

ب   )  جذب پیروان

ج    )  تلاش در جهتحضور در جوامع مختلف بمنظور گسترش نفوذ

خواندن 147 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معرفی رهبران بهائیت

 • زرین تاج قزوینی

   

  زرین تاج قزوینی (فاطمه یا ام السلمه) مشهور به طاهره قُرهالعَین یا طاهره بَرَغانی (زاده 1228 قمری برابر با 1823 میلادی در قزوین - درگذشته 1268 قمری برابر با 1850 میلادی).

   

  ادامه مطلب...
 • شوقي افندي

  شوقي افندي ملقب به شوقي رباني (1314-1377/1336ش) فرزند ارشد دختر عبدالبهاء بود که بنا به وصيت وي، در رساله اي موسوم به الواح و وصايا به جانشيني وي منصوب شده بود.

  ادامه مطلب...
 • علی محمد باب

  علی محمد باب شیرازی، موسس بابیت است. او شاگرد سید کاظم رشتی بود که با بهره گیری از افکار شیخیه، ادعای بابیت، امامت، خدایی و … کرد و در آخر توبه نامه نوشت و خود را هیچ دانست.

  ادامه مطلب...
 • سید کاظم رشتی

  سيد كاظم رشتي بن سيد قاسم بن سيدحبيب از سادات حسيني مدينه ، زبده ترين شاگرد شيخ احمد احسائي بود که پس از مرگ شيخ رهبري  شيخيه را برعهده گرفت.

  ادامه مطلب...
 • عباس افندی (عبدالبهاء)

  عباس افندي (1260-1340) ملقب به عبدالبهاء، پسر ارشد ميرزا حسينعلي است و نزد بهائيان جانشين وي محسوب مي گردد.

  ادامه مطلب...

مبارزان با بهائیت

cache/resized/ccaca808332350bd352314a8e6bdb7dd.jpg
یکی از حوادث مهم زندگی آیت الله بروجردی تقارن سال
cache/resized/a2c88199bdee2998adc4f97d46fdb662.jpg
ملا محمد سعید بارفروشی معروف به سعید العلما یکی