×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 667

حکومت معنوی سید باب

یکشنبه, 17 آبان 1394 23:36 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

حکومت معنوی سید باب

بهائیت در ایران : ائمه ی اطهار علیهم السلام برای جلوگیری از گمراهی پیروان خود علائم و صفات بسیار از حضرت ولی عصر علیه السلام و  از ظهور او را در اختیار ما گذاشتند، یکی از آثار و علائم و صفات حضرت ولی عصر علیه السلام حکومت و سلطنت و قدرت آن حضرت است، و این معنی از روایات کثیره و بلکه از اغلب احادیث مربوطه استفاده می شود، و از اینجاست که آیه ی شریفه (لیستخلفنهم فی الارض کما استخلف الذین من فبلهم و لیمکنن لهم دینهم الذی ارتضی لهم) و آیه (و نرید ان نمن علی الذین استضعفوا فی الارض و نجعلهم ائمة و نجعلهم الوارثین) و آیه (والله متم نوره و لو کره الکافرون) را به موجب احادیث وارده معتبره، تاویل به قیام و ظهور آن حضرت کرده اند.

و چون رهبران بهائی در این مورد هم ضعف پیدا کرده و دستشان از حیازت این معنی کوتاه شد، ناچار شروع به تاویل کرده و اظهار داشتند که: مقصود از سلطنت و حکومت، سلطنت و قدرت معنوی است نه ظاهری.

در ایقان آورده شده: بلی سلطنتی که در کتب در حق قائم مذکور است حق و لا ریب فیه، ولیکن آن نه آن سلطنت و حکومتی است که هر نفسی ادراک نماید ... و مقصود از سلطنت احاطه و قدرت آن حضرت است بر همه ممکنات خواه در عالم ظاهر به استیلای ظاهری ظاهر شود یا نشود. [1]

اولا: در این صورت صدها اشخاص دعوی این مقام را پیش از جناب میرزا نموده اند، و برای انطباق این عنوان نیز سزاوارتر بودند علماً و عملاً، و اگر تنها دعوی کفایت کند، نویسنده هم می تواند دعوی قائمیت کرده و قیامت رابر پا کند.

ثانیا: آنچه در روایات و اخبار ذکر شده است و جماعت شیعه منتظر آن هستند، شخص معین و مشخص است، نه عنوان کلی قائم که منطبق به هر قائمی باشد.

ثالثا: اخبار و روایاتی که موضوع سلطنت را تذکر می دهد، خصوصیات آن را نیز ذکر می کند، نظیر فتح بلاد و غلبه بر مخالفین و قتل اعداء، و این معانی هیچ گونه قابل انطباق بر سلطنت معنوی تنها نباشند.

رابعا: کدام احاطه و قدرت معنوی در جناب باب موجود بود که دیگران فاقد آن هستند؟ آیا معنای نیروی روحانی و معنوی به جز روحانیت و معرفت و کمالات انسانی است؟ شخصی که همه حرف هایش (لفظا و معنا) لحن و غلط بوده و یک قسمت مطالب سست و خرافی را در میان مردم مذاکره کرده و نشر بدهد، آیا دارای سلطنت و قدرت معنوی خواهد بود؟

آری سید باب از لحاظ حکومت معنوی چنان ضعیف بود که اقلا تا پنجاه سال نتوانست مسلک خود را نگهداری کند، و پس از چند سال اشخاص متعدد و حتی خود میرزا بهاء که گوینده این حرف است، تمام دعاوی او را نسخ کردند. [2]

یک مورد از موارد اختلاف قیام باب و قیام امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف این و اگر بقیه موارد اختلاف را در کنار آن بگذاریم به بطلان دعاوی سید علی محمد باب پی خواهیم برد.

پی نوشت:

1- ایقان، صفحه 13

2- محاکمه و بررسی باب و بهاء جلد 3 صفحه 106 و 107

 منبع :  پایگاه جامع فرق، ادیان و مذاهب       

 

 

خواندن 1011 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معرفی رهبران بهائیت

 • زرین تاج قزوینی

   

  زرین تاج قزوینی (فاطمه یا ام السلمه) مشهور به طاهره قُرهالعَین یا طاهره بَرَغانی (زاده 1228 قمری برابر با 1823 میلادی در قزوین - درگذشته 1268 قمری برابر با 1850 میلادی).

   

  ادامه مطلب...
 • شوقي افندي

  شوقي افندي ملقب به شوقي رباني (1314-1377/1336ش) فرزند ارشد دختر عبدالبهاء بود که بنا به وصيت وي، در رساله اي موسوم به الواح و وصايا به جانشيني وي منصوب شده بود.

  ادامه مطلب...
 • علی محمد باب

  علی محمد باب شیرازی، موسس بابیت است. او شاگرد سید کاظم رشتی بود که با بهره گیری از افکار شیخیه، ادعای بابیت، امامت، خدایی و … کرد و در آخر توبه نامه نوشت و خود را هیچ دانست.

  ادامه مطلب...
 • سید کاظم رشتی

  سيد كاظم رشتي بن سيد قاسم بن سيدحبيب از سادات حسيني مدينه ، زبده ترين شاگرد شيخ احمد احسائي بود که پس از مرگ شيخ رهبري  شيخيه را برعهده گرفت.

  ادامه مطلب...
 • عباس افندی (عبدالبهاء)

  عباس افندي (1260-1340) ملقب به عبدالبهاء، پسر ارشد ميرزا حسينعلي است و نزد بهائيان جانشين وي محسوب مي گردد.

  ادامه مطلب...

مبارزان با بهائیت

cache/resized/ccaca808332350bd352314a8e6bdb7dd.jpg
یکی از حوادث مهم زندگی آیت الله بروجردی تقارن سال
cache/resized/a2c88199bdee2998adc4f97d46fdb662.jpg
ملا محمد سعید بارفروشی معروف به سعید العلما یکی