علي محمد باب ، پیامبر خوانده تنبل کلاس ؟!

پنج شنبه, 21 شهریور 1398 08:03 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

کوتاه اما خواندنی

بهائیت در ایران: علي محمد باب  در شيراز از پدري به نام محمدرضا که کار بزازي داشت ومادرش فاطمه بیگم زاده شد. در کودکي پدر خود را از دست داد و خالويش (برادر مادرش ، دائی )  سيد علي او را به مکتب شيخ عابد شيرازي سپرد. علي محمد در آنجا خواندن و نوشتن فارسي و عربي و اندکي از علم حساب و قرائت قرآن مجيد را آموخت چنان که وقايع نگاران بهائي بر اين معنا گواهي مي دهند و نبيل زرندي در کتاب مطالع الانوار  و مازندراني در ” اسرارالآثار ” و ” رهبران و رهروان ” و آيتي در ” کواکب الدريه ” و ديگران بدين امر اذعان کرده اند.

جالب اين که خود علي محمد باب  در صفحه کتاب بيان عربي به ياد دوران تحصيلش ( خاطرات تلخ خود از تنبيه معلمش با چوب ) مي گويد :
يا محمد معلمي فلا تضربني قبل ان يقضي علي خمس سنه و اذا اردت ضربا فلا تتجاوز عن الخمس و لا تضرب علي اللحم الا و ان تحل بينهما سترا فان اديت تحرم عليک زوجک تسعه عشر يوما اي محمد آموزگارم، مرا قبل از آنکه پنج سال بر من (درمکتب تو ) بگذرد نزن و اگر خواستي بزني، از پنج (ضربه) تجاوز نکن، و بر گوشت مزن مگر اينکه بين گوشت و وسيله زدن، پارچه اي قرار دهي، اگر چنين کردي نوزده روز همسر تو بر تو حرام است.
شيخ عابد از پيروان و تلامذه شيخ احمد احسائي و سيد کاظم رشتي ( سران شيخيه ) بود چنانکه مازندراني در کتاب اسرارالآثار ، حرف الف، به اين موضوع اشاره کرده است :
 ”
چون تلمذ سيد باب ( علي محمد باب ) به صغر سن در مکتب شيراز نزد معلمي کامل به وضع و مقدار درخور آن ايام مسلم در تاريخ، و حضور چندي در محضر درس حاجي سيد کاظم رشتي به کربلا در ايام شباب نيز مصرح در کلمات خودشان است ……”

نتیجه آنکه اساسا تبلیغ امی بودن علی محمد باب از سوی مبلغین کذب محض است . ونمیتواند صحیح باشد .

 

 

خواندن 154 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معرفی رهبران بهائیت

 • زرین تاج قزوینی

   

  زرین تاج قزوینی (فاطمه یا ام السلمه) مشهور به طاهره قُرهالعَین یا طاهره بَرَغانی (زاده 1228 قمری برابر با 1823 میلادی در قزوین - درگذشته 1268 قمری برابر با 1850 میلادی).

   

  ادامه مطلب...
 • شوقي افندي

  شوقي افندي ملقب به شوقي رباني (1314-1377/1336ش) فرزند ارشد دختر عبدالبهاء بود که بنا به وصيت وي، در رساله اي موسوم به الواح و وصايا به جانشيني وي منصوب شده بود.

  ادامه مطلب...
 • علی محمد باب

  علی محمد باب شیرازی، موسس بابیت است. او شاگرد سید کاظم رشتی بود که با بهره گیری از افکار شیخیه، ادعای بابیت، امامت، خدایی و … کرد و در آخر توبه نامه نوشت و خود را هیچ دانست.

  ادامه مطلب...
 • سید کاظم رشتی

  سيد كاظم رشتي بن سيد قاسم بن سيدحبيب از سادات حسيني مدينه ، زبده ترين شاگرد شيخ احمد احسائي بود که پس از مرگ شيخ رهبري  شيخيه را برعهده گرفت.

  ادامه مطلب...
 • عباس افندی (عبدالبهاء)

  عباس افندي (1260-1340) ملقب به عبدالبهاء، پسر ارشد ميرزا حسينعلي است و نزد بهائيان جانشين وي محسوب مي گردد.

  ادامه مطلب...

مبارزان با بهائیت

cache/resized/ccaca808332350bd352314a8e6bdb7dd.jpg
یکی از حوادث مهم زندگی آیت الله بروجردی تقارن سال
cache/resized/a2c88199bdee2998adc4f97d46fdb662.jpg
ملا محمد سعید بارفروشی معروف به سعید العلما یکی