تقابل جلال آل احمد با بهائيت

سه شنبه, 02 مهر 1398 04:16 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

کوتاه وخواندنی

بهائیت در ایران : زنده ياد جلال آلاحمد در نامه هاي تند و كوبنده به مدير مسوول آن مجله در اعتراض به اين امر ضمن تمسخر «معجزات اين تخم دو زرده» (يعني بهائيت)خطاب به مدير مسوول نوشت... 
در شهريور سال 45 شاپور راسخ (از عناصر سرشناس بهائيت و معاون سازمان برنامه و بودجه در عصر هويدا)طي مقاله اي كه در مجله راهنماي كتاب درج گردید ، به تبليغ ضمني بهائيت پرداخت و نوشت: «اخيرا نيز دو جنبش مهم مذهبي ايراني، جهانگير شده...» است.

زنده ياد جلال آلاحمد در نامهاي تند و كوبنده به مدير مسوول آن مجله در اعتراض به اين امر ضمن تمسخر «معجزات اين تخم دو زرده» (يعني بهائيت)خطاب به مدير مسوول نوشت:

«... كلمه مسوول را كه آن بالاي مجله نوشته اي به رخت ميكشم و به يادت ميآورم كه وقتي دارند مذهب رسمي مملكت را ميكوبند و غالب مشاغل كليدي در دست بهائيها است... از سركار قبيح است كه زير بال اين اباطيل را بگيريد و اين بنده خداي «راسخ» كه يك عمر جان كنده تا جامعه شناس شناخته شود؛ اين جوري خودش را لو ميدهد. آخر اين حضرت چطور جرات ميكند در دنيايي كه هنوز سوسياليسم و كمونيسم را با آن كبكبه و دبدبه (از روس و اروپاي شرقي تا چين و ماچين...) نميتوان مذهب جهانگير دانست اين مذهب سازي بسيار خصوصي و بسيار دربسته و بسيار ترقي ساز و زداينده اصالتهاي بومي را «مذهب جهانگير» بنامند؟»

روحش شاد
پی نوشت : جلال آل‌احمد در ۱۱ آذر ۱۳۰۲ در خانواده‌ای مذهبی در محله سیدنصرالدین شهر تهران به‌دنیا آمد. وی پسرعموی آیت‌الله طالقانی بود . خانواده او اصالتاً اهل شهرستان طالقان و روستای اورازان بود.    روشنفکر، نویسنده، منتقد ادبی و مترجم ایرانی و همسر سیمین دانشور بود. آل‌احمد در دهه ۱۳۴۰ به شهرت رسید و در جنبش روشنفکری و نویسندگی ایران تأثیر بسزایی گذاشت

خواندن 141 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معرفی رهبران بهائیت

 • زرین تاج قزوینی

   

  زرین تاج قزوینی (فاطمه یا ام السلمه) مشهور به طاهره قُرهالعَین یا طاهره بَرَغانی (زاده 1228 قمری برابر با 1823 میلادی در قزوین - درگذشته 1268 قمری برابر با 1850 میلادی).

   

  ادامه مطلب...
 • شوقي افندي

  شوقي افندي ملقب به شوقي رباني (1314-1377/1336ش) فرزند ارشد دختر عبدالبهاء بود که بنا به وصيت وي، در رساله اي موسوم به الواح و وصايا به جانشيني وي منصوب شده بود.

  ادامه مطلب...
 • علی محمد باب

  علی محمد باب شیرازی، موسس بابیت است. او شاگرد سید کاظم رشتی بود که با بهره گیری از افکار شیخیه، ادعای بابیت، امامت، خدایی و … کرد و در آخر توبه نامه نوشت و خود را هیچ دانست.

  ادامه مطلب...
 • سید کاظم رشتی

  سيد كاظم رشتي بن سيد قاسم بن سيدحبيب از سادات حسيني مدينه ، زبده ترين شاگرد شيخ احمد احسائي بود که پس از مرگ شيخ رهبري  شيخيه را برعهده گرفت.

  ادامه مطلب...
 • عباس افندی (عبدالبهاء)

  عباس افندي (1260-1340) ملقب به عبدالبهاء، پسر ارشد ميرزا حسينعلي است و نزد بهائيان جانشين وي محسوب مي گردد.

  ادامه مطلب...

مبارزان با بهائیت

cache/resized/ccaca808332350bd352314a8e6bdb7dd.jpg
یکی از حوادث مهم زندگی آیت الله بروجردی تقارن سال
cache/resized/a2c88199bdee2998adc4f97d46fdb662.jpg
ملا محمد سعید بارفروشی معروف به سعید العلما یکی