کپی برداری بهائیان اصل الفت و محبت

پنج شنبه, 14 آذر 1398 07:02 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

بهائیت در ایران : فلاسفه و حکمای اسلامی به تبعیت از آیات قرآن کریم و روایات اسلامی، چندین قرن قبل ، یکی از جهات مهم بعثت انبیاء و تشریع دین را رفع اختلاف‌ها، هرج و مرج و منازعات بین بشر دانسته‌اند. با این حال چگونه عبدالبهاء بعد از حدود 1200 سال بعد از بعثت وبا وجود استمرار اینجهت مهم از زندگانی پیامبر در سبک برخورد امامان و پیشوایان دین ،  اصل اُلفت و محبّت (1) را به عنوان اصلی بی‌سابقه به پدر خود منتسب می‌کند و بهائیان در تبلیغات خود، آن را از اصول بدیع بهائیت برمی‌شمارند؟!

باید تاکید کنیم ادعای ابداع و اختراعی بودن این اصل نیز مانند سایر اصول بهائی مخدوش است. چرا که بر خلاف این ادعا، قرآن کریم در چندین آیه به صراحت اعلام می‌کند یکی از فلسفه‌های بعثت انبیاء و انزال کتُب و تشریع دین برای انسان‌ها را رفع اختلافات بین آن‌ها مشخص نموده است.
همچنان که در یک نمونه‌ی آن می‌خوانیم: «كَانَ النَّاسُ أُمَّةً وَاحِدَةً فَبَعَثَ اللَّهُ النَّبِيِّينَ مُبَشِّرِينَ وَمُنْذِرِينَ وَأَنْزَلَ مَعَهُمُ الْكِتَابَ بِالْحَقِّ لِيَحْكُمَ بَيْنَ النَّاسِ فِيمَا اخْتَلَفُوا فِيهِ  وَمَا اخْتَلَفَ فِيهِ إِلَّا الَّذِينَ أُوتُوهُ مِنْ بَعْدِ مَا جَاءَتْهُمُ الْبَيِّنَاتُ بَغْيًا بَيْنَهُمْ  فَهَدَى اللَّهُ الَّذِينَ آمَنُوا لِمَا اخْتَلَفُوا فِيهِ مِنَ الْحَقِّ بِإِذْنِهِ  وَاللَّهُ يَهْدِي مَنْ يَشَاءُ إِلَى صِرَاطٍ مُسْتَقِيمٍ (بقره/213)؛
 مردم (در آغاز) یک دسته بودند؛ (و تضادی در میان آن‌ها وجود نداشت. به تدریج جوامع و طبقات پدید آمد و اختلافات و تضادهایی در میان آن‌ها پیدا شد، در این حال) خداوند، پیامبران را برانگیخت؛ تا مردم را بشارت و بیم دهند و کتاب آسمانی، که به سوی حق دعوت می‌کرد، با آن‌ها نازل نمود؛ تا در میان مردم، در آنچه اختلاف داشتند، داوری کند. (افراد باایمان، در آن اختلاف نکردند؛) تنها (گروهی از) کسانی که کتاب را دریافت داشته بودند، و نشانه‌های روشن به آن‌ها رسیده بود، به خاطر انحراف از حق و ستمگری، در آن اختلاف کردند. خداوند، آن‌هایی را که ایمان آورده بودند، به حقیقت آن‌چه مورد اختلاف بود، به فرمان خودش، رهبری نمود. (امّا افراد بی‌ایمان، همچنان در گمراهی و اختلاف، باقی ماندند.) و خدا، هرکس را بخواهد، به راه راست هدایت می‌کند».
آری؛ همان‌گونه که در آیه‌ی فوق به خوبی روشن است، در منطق قرآن کریم یکی از فلسفه‌های اصلی بعثت انبیاء، رفع اختلافات و منازعات بین مردم و به تبع آن ایجاد اُلفت و محبّت بین آن‌ها می‌باشد. از این‌رو در روایات اسلامی نیز یکی از فلسفه‌های بعثت انبیاء و تشریع دین، رفع اختلافات بین انسان‌ها معرفی شده است.
از این‌رو
 در طول تاریخ، فلاسفه و حکمای اسلامی، یکی از جهات مهم بعثت انبیاء و تشریع دین را رفع اختلاف‌ها، هرج و مرج و منازعات بین بشر دانسته‌اند که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به ابن سینا (متوفی 428 ق) در الهیات شفا (2)، سهروردی (متوفی 587 ق) در مجموعه مصنفات شیخ اشراق(3)، خواجه نصیرالدین طوسی (متوفی 627 ق) در تجرید الاعتقاد(4)، علّامه حلّی (متوفی 726 ق) در مناهج الیقین فی أصول الدین (5)، ملاصدرا (متوفی 1050 ق) در الشواهد الربوبیه(6)، ملاهادی سبزواری (متوفی 1288 ق) در أسرار الحکم (7) اشاره کرد.
با این حال چگونه عبدالبهاء در سال .... اصل اُلفت و محبّت در دین را به عنوان اصلی
 بی‌سابقه به پدر خود منتسب می‌کند و بهائیان در تبلیغات خود، با افتخار آن را از اصول بدیع بهائیت برمی‌شمارند؟!

پی‌نوشت:
1- ر.ک:
 عباس افندی، خطابات، لانگنهاین آلمان غربی: لجنه‌ی ملّی نشر آثار امری، 127 بدیع، ج 2، ص 296.
2- ابن سینا، الهیات شفا، قم: مکتبة آیت الله المرعشی، 1404 ق، مقاله‌ی دهم، فصل دوم، ص 441.
3- سهروردی، مجموعه مصنفات شیخ اشراق، ج 1، ص 96.
4-
 خواجه نصیرالدین طوسی، تجرید الاعتقاد، قم: دفتر تبلیغات اسلامی، چاپ اول، 1407 ق، مقصد چهارم، ص 221.
5- علّامه حلّی،
 مناهج الیقین فی أصول الدین، تهران: دارالاُسوه، چاپ اول، 1415 ق، مقصد چهارم (فایده یازدهم نبوت)، ص 406.
6- صدرالمتألهین (ملاصدرا)،
 الشواهد الربوبیه فی المناهج السلوکیه، مشهد: المرکز الجامعی للنشر، چاپ دوم، 1360 ش، مشهد پنجم، شاهد دوم، اشراق اول، ص 359.
7-  ملاهادی سبزواری،
 أسرار الحکم فی المفتتح و المختتم، قم: مطبوعات دینی، چاپ اول، 1383 ش، باب ششم، ص 455.

خواندن 155 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معرفی رهبران بهائیت

 • زرین تاج قزوینی

   

  زرین تاج قزوینی (فاطمه یا ام السلمه) مشهور به طاهره قُرهالعَین یا طاهره بَرَغانی (زاده 1228 قمری برابر با 1823 میلادی در قزوین - درگذشته 1268 قمری برابر با 1850 میلادی).

   

  ادامه مطلب...
 • شوقي افندي

  شوقي افندي ملقب به شوقي رباني (1314-1377/1336ش) فرزند ارشد دختر عبدالبهاء بود که بنا به وصيت وي، در رساله اي موسوم به الواح و وصايا به جانشيني وي منصوب شده بود.

  ادامه مطلب...
 • علی محمد باب

  علی محمد باب شیرازی، موسس بابیت است. او شاگرد سید کاظم رشتی بود که با بهره گیری از افکار شیخیه، ادعای بابیت، امامت، خدایی و … کرد و در آخر توبه نامه نوشت و خود را هیچ دانست.

  ادامه مطلب...
 • سید کاظم رشتی

  سيد كاظم رشتي بن سيد قاسم بن سيدحبيب از سادات حسيني مدينه ، زبده ترين شاگرد شيخ احمد احسائي بود که پس از مرگ شيخ رهبري  شيخيه را برعهده گرفت.

  ادامه مطلب...
 • عباس افندی (عبدالبهاء)

  عباس افندي (1260-1340) ملقب به عبدالبهاء، پسر ارشد ميرزا حسينعلي است و نزد بهائيان جانشين وي محسوب مي گردد.

  ادامه مطلب...

مبارزان با بهائیت

cache/resized/ccaca808332350bd352314a8e6bdb7dd.jpg
یکی از حوادث مهم زندگی آیت الله بروجردی تقارن سال
cache/resized/a2c88199bdee2998adc4f97d46fdb662.jpg
ملا محمد سعید بارفروشی معروف به سعید العلما یکی