صوفیه، شیخیه و بهائیه سه حدث هستند از یک مخرج

یکشنبه, 22 دی 1398 12:49 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

بهائیت در ایران : علاوه بر انحراف عقیدتی صوفیه، همه کسانی که این فرق‌ انحرافی را نقد می‌کنند، معتقد هستند ایشان با بیگانگان و استعمارگران ارتباط داشته و ماموریت دارند در میان شیعیان اختلاف ایجاد کنند. یکی از علمای شیعه درباره انتساب صوفیه به اجانب می‌گوید: «صوفیه، شیخیه و بهائیت، سه حدث هستند از یک مخرج » .

صوفیه از نظر عقیدتی فرقه‌ای منحرف به شمار می‌آید و به همین دلیل مورد مذمت بزرگان دینی واقع شده است. از دیگر دلایلی که این فرقه حساسیت علما و مردم را برانگیخته است، ارتباط ایشان با استعمار است.

یکی از بارزترین دلایل انتساب و گسترش فرقه‌های انحرافی به اجانب، گزارش مستر همفر جاسوس انگلیسی است که ترویج صوفی‌گری را موجب از بین رفتن اتحاد شعیان و ترویج عقاید اباحی‌گری می‌داند. او می‌نویسد: «ممکن است با توسعه دادن حلقه‌های تصوف و صوفی‌گری و ترویج کتاب‌هایی که در آنها روح کناره‌گیری از دنیا را زنده می‌کند، مانند کتاب «اِحیاء العلوم غزالی» و «دیوان مثنوی مولوی» و «کتاب‌های ابن عربی»، مسلمانان را در حالت "عقب‌افتادگی فرهنگی و اقتصادی" نگاه داشت!»(خاطرات مستر همفر، ص ۱۰۲)(1)

علاوه بر گزارشات بیگانگان، یکی از بزرگان دینی درباره انتساب این فرقه به بیگانگان می‌گوید: «يك زمانى دست‌هاى استعمار بخصوص انگلستان تلاش داشتند در ميان مسلمانان ايجاد اختلاف كنند و به مذهب‌سازى و فرقه‌تراشى روى آوردند، مرحوم آسيد على نجف‌آبادى كه از علماى بزرگ بود و تا آخر عمر هم منبر مى‌رفت يك روز به طنز مى‌گفت: صوفيه و شيخيّه و بهائيه سه حدث هستند از يك مخرج!» (مبانى فقهى حكومت اسلامى، ج 8، ص 349)(2)

پی‌نوشت:
1- خاطرات مستر همفر، ترجمه کاظمی علی، کانون نشر اندیشه‌های اسلامی، قم،
۱۳۷0، ص ۱۰۲
2- نجف‌آبادى حسين على منتظرى، مبانى فقهى حكومت اسلامى، مترجم صلواتى محمود و شكورى، ابو ال، مؤسسه كيهان، قم، 1409 ه‍جری قمری، ج 8، ص 349

خواندن 142 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آخرین ویرایش در دوشنبه, 23 دی 1398 05:17

معرفی رهبران بهائیت

 • زرین تاج قزوینی

   

  زرین تاج قزوینی (فاطمه یا ام السلمه) مشهور به طاهره قُرهالعَین یا طاهره بَرَغانی (زاده 1228 قمری برابر با 1823 میلادی در قزوین - درگذشته 1268 قمری برابر با 1850 میلادی).

   

  ادامه مطلب...
 • شوقي افندي

  شوقي افندي ملقب به شوقي رباني (1314-1377/1336ش) فرزند ارشد دختر عبدالبهاء بود که بنا به وصيت وي، در رساله اي موسوم به الواح و وصايا به جانشيني وي منصوب شده بود.

  ادامه مطلب...
 • علی محمد باب

  علی محمد باب شیرازی، موسس بابیت است. او شاگرد سید کاظم رشتی بود که با بهره گیری از افکار شیخیه، ادعای بابیت، امامت، خدایی و … کرد و در آخر توبه نامه نوشت و خود را هیچ دانست.

  ادامه مطلب...
 • سید کاظم رشتی

  سيد كاظم رشتي بن سيد قاسم بن سيدحبيب از سادات حسيني مدينه ، زبده ترين شاگرد شيخ احمد احسائي بود که پس از مرگ شيخ رهبري  شيخيه را برعهده گرفت.

  ادامه مطلب...
 • عباس افندی (عبدالبهاء)

  عباس افندي (1260-1340) ملقب به عبدالبهاء، پسر ارشد ميرزا حسينعلي است و نزد بهائيان جانشين وي محسوب مي گردد.

  ادامه مطلب...

مبارزان با بهائیت

cache/resized/ccaca808332350bd352314a8e6bdb7dd.jpg
یکی از حوادث مهم زندگی آیت الله بروجردی تقارن سال
cache/resized/a2c88199bdee2998adc4f97d46fdb662.jpg
ملا محمد سعید بارفروشی معروف به سعید العلما یکی