تحریف در آثار باب

یکشنبه, 04 اسفند 1398 07:00 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

با تشکر از نویسنده مطلب سرکار خانم میترا خانجانی

بهائیت در ایران:  کوتاه وخواندنی

بسم الله الرحمن الرحیم

قبل از ورود به بحث ، لازم است به این نکته اشاره شود که همانگونه که قبلاً نیز ذکر نمودیم ، ما ردیه نویس نیستیم. صرفاً تحقیقاتمان را در زمینه ها و موضوعات مختلف در بهائیت خدمت خوانندگان محترم ارائه می دهیم. بنابراین دوستان عزیز  از حقیر انتظار نداشته باشند که در مباحث به کتب ردیه از جمله کشف الحیل و فلسفه نیکو و  پیام پدر و ... استناد نمایم . زیرا بهترین منبع برای تحقیق ،آثار و  کتب مورد قبول بهائیان است.  انشاء الله که قضیه برای دوستان روشن شده باشد.

و اما در این بخش قصد داریم در ارتباط با موضوع تحریف در آثار باب ، مطالبی را به صورت مختصر خدمتتان ارائه دهیم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار بگیرد.

بیشتر نویسندگان و مبلغین بهائی معتقدند که آثار باب تحریف شده است . به عنوان نمونه  ابو القاسم افنان در کتاب  عهد اعلى‏ آورده است:

"از همان بدایت ظهور که آثار  قلمی حضرت باب انتشار یافت و نسخ آن به دست معاندین و مخالفین شریعت بابی افتاد بنای تحریف و اساس تبدیل در آنها گذاشته شد . دشمنان بابیّت کتب و الواح منزله را در نهایت غدر و حیلت با کلماتی سست و عباراتی بی معنی و مستهجن تحریف کردند و در میان مردم انتشار دادند...حضرت باب در ضمن لوحی  که از مسقط به اعزاز حاجی میرزا سید علی خال اعظم نازل شده است می فرمایند: "ظاهراً  در شیراز دزدی هائی خودشان کرده مثل آن سوره فرستاده باشند می گویند صحیفه از ادعیه برداشته شده ، الآن دو ورق دعا بر استعجال نوشته که مضمون و عبائرش در هیچ دعائی نیست."(  عهد اعلى‏ - صفحه ۴۳۹)

نصرت الله محمد حسينى نیز در کتاب  حضرت باب‏ ذکر نموده است:

"برخی از آثار حضرت باب هنگام استنساخ وسیله ی اصحاب سهواً مغشوش شده و برخی عمداً‌ وسیله ی ازل و هواخواهان او تحریف گشته است..."( حضرت باب‏- صفحه ۷۲۱)

لیکن اسنادی در دست می باشد که نشان می دهد آثار باب تحریف نشده است، در اینجا به دو نمونه از این اسناد اشاره می شود:

1- بهاء الله درباره عدم تحریف  آثار باب ، ذکر می نماید:

"حرفهای کهنه تازه به میان آمده ، می گویند بیان تحریف شده بگو لعمرالله نفسی قادر بر تحریف بیان نبوده و نیست مقصود مشرکین آنکه ناس را از مشاهده کتب الهی منع نمایند و ارادت خود را برین واسطه مجری دارند."( امر و خلق - جلد ۲- صفحه ۱۱۲  )

2- بهاء الله در جای دیگری بیان نموده:

"این خادم فانی شهادت می دهد که قرآن تمام بوده و بیان هم تمام است و قرآن همان است که در دست کل بوده و بیان هم  همین است که حال موجود است..."( مائده آسمانى - جلد ۷- صفحه ۲۳۲  )

لازم به ذکر است که طبق نوشته ی صفحه ی 102 کتاب بیان فارسی سید باب ، کلمه ی "بیان" بر تمام آثار باب اطلاق می شود. در این زمینه در کتاب بیان فارسی الباب السابع و العشر من الواحد الثالث آمده: 

"ملخص این باب آنکه کلّ آثار نقطه مسمّی به بیان است..."

بنابراین ، اینکه ذکر می کنند آثار باب تحریف شده است ، جای تردید می باشد.

 از توجه شما به این بحث سپاسگزارم.

در پناه حق موفق و مؤید باشید

 

خواندن 41 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معرفی رهبران بهائیت

 • زرین تاج قزوینی

   

  زرین تاج قزوینی (فاطمه یا ام السلمه) مشهور به طاهره قُرهالعَین یا طاهره بَرَغانی (زاده 1228 قمری برابر با 1823 میلادی در قزوین - درگذشته 1268 قمری برابر با 1850 میلادی).

   

  ادامه مطلب...
 • شوقي افندي

  شوقي افندي ملقب به شوقي رباني (1314-1377/1336ش) فرزند ارشد دختر عبدالبهاء بود که بنا به وصيت وي، در رساله اي موسوم به الواح و وصايا به جانشيني وي منصوب شده بود.

  ادامه مطلب...
 • علی محمد باب

  علی محمد باب شیرازی، موسس بابیت است. او شاگرد سید کاظم رشتی بود که با بهره گیری از افکار شیخیه، ادعای بابیت، امامت، خدایی و … کرد و در آخر توبه نامه نوشت و خود را هیچ دانست.

  ادامه مطلب...
 • سید کاظم رشتی

  سيد كاظم رشتي بن سيد قاسم بن سيدحبيب از سادات حسيني مدينه ، زبده ترين شاگرد شيخ احمد احسائي بود که پس از مرگ شيخ رهبري  شيخيه را برعهده گرفت.

  ادامه مطلب...
 • عباس افندی (عبدالبهاء)

  عباس افندي (1260-1340) ملقب به عبدالبهاء، پسر ارشد ميرزا حسينعلي است و نزد بهائيان جانشين وي محسوب مي گردد.

  ادامه مطلب...

مبارزان با بهائیت

cache/resized/ccaca808332350bd352314a8e6bdb7dd.jpg
یکی از حوادث مهم زندگی آیت الله بروجردی تقارن سال
cache/resized/a2c88199bdee2998adc4f97d46fdb662.jpg
ملا محمد سعید بارفروشی معروف به سعید العلما یکی