اسنادی از کارکرد فرقه بهائیت در دوران پهلوی

یکشنبه, 04 اسفند 1398 07:01 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

بهائیت در ایران : در این پایگاه بارها ، خصوصا در بهمن ماه با توجه به تقارن آن با دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی مطالبی را با موضوع وابستگی فرقه ضاله بهائیت به رژیم پهلوی آورده ایم . اما در این مطلب بدون مقدمه میرویم سراغ چند سند .

سند ۱:

به: 326 تاريخ: 8/6/48
از: 325 شماره: 886/325
موضوع: قاچاق هروئين و مرفين توسط آقاي حبيب ثابت
اخيراً شخصي به نام زين‌العابدين سبحاني طي نامه‌اي جهت مجله خواندنيها حبيب ثابت را بزرگ‌ترين قاچاقچي مواد مخدره در ايران معرفي و يادآور شده در چندي قبل مقدار ده كيلوگرم هروئين و مرفين از اتومبيل وي كشف شده است اما مطابق معمول حبيب ثابت با پرداخت حق حساب و حق‌السكوت موضوع را سنبل كرده است.
نويسنده نامه سپس با تذكر اينكه ميلياردها تومان ثروت حبيب ثابت از راه قاچاق مواد مخدره و بدبخت كردن مردم ايران به دست آمده، از مدير مجله خواندنيها خواسته با تحقيق در اين زمينه و سپس درج آن موضوع را به سمع مقامات عاليه كشور رسانده تا مردم تعقيب قانوني وي را به چشم ببينند.

 سند ۲

ايقائي مديرعامل فروشگاه فردوسي
روز يكشنبه 18/10/45 دكتر نصرت‌الله ايقائي مديرعامل فروشگاه فردوسي به خانم بهرامي از فروشندگان فروشگاه مذكور كه روسري به سر داشته است‌، دستور مي‌دهد كه روسري را از سر بردارد. خانم بهرامي اظهار مي‌دارد: به علت روزه بودن روسري بسته است و تقاضا مي‌نمايد به خاطر رعايت حال وي اجازه داده شود كه روسري خود را به سر داشته باشد ولي ايقائي با تشدد و در حالي كه موضوع روزه گرفتن بانوي مورد بحث را به باد تمسخر گرفته بوده به وي تكليف مي‌كند كه يا بايد روسري را بردارد و يا به خدمت وي خاتمه داده خواهد شد و بانوي يادشده در حالت ناراحتي اجباراً روسري را از سر برمي‌دارد. اين موضوع در بين فروشندگان فروشگاه فردوسي اثر بسيار نامطلوبي ايجاد مي‌نمايد و از اين كه مديرعامل فروشگاه به علت بهايي بودن اصول و معتقدات كارمندان غيربهايي را تحقير مي‌نمايد، ناراضي هستند.

سند ۳:

به: 332-341 (348) تاريخ: 9/7/37 (1357)
از: مشهد شماره: 11016/ه‍ 3
در مراسم غبارروبي كه پيش از ظهر روز سه‌شنبه سوم مردادماه با حضور والاحضرت منيژه همسر والاحضرت شاهپور غلامرضا و آقاي وليان استاندار خراسان و جمعي‌[از] روحانيون و مقامات محلي برگزار گرديد، ايرج ثابت پاسال از طرف آقاي وليان دعوت و حضور داشته؛ هنگام اجراي مراسم غبارروبي ثابت پاسال از آقاي جليل تهرانيان مدير داخلي روزنامه خراسان كه پهلوي وي بوده است، [از] علل انجام مراسم غبارروبي و چگونگي ساختمان بارگاه حضرت، سئوالاتي نموده كه نامبرده مشروحاً بازگو؛ در پاسخ تهرانيان ميگويد: اين مراسم و تشكيلات با اين همه، عظمت مسخره نيست؟ جز اتلاف وقت و مسخرگي ثمري ندارد. تهرانيان به شدت ناراحت شده اظهار مي‌نمايد: مردك احمق! چه غلطي كردي؟ تو كيستي؟ و با ناراحتي به طرف آقاي وليان رفته كه علت دعوت شخصي مانند ثابت پاسال در اين مراسم مذهبي را استفسار نمايد. ولي وليان متوجه شده فوراً با سرعت مراسم را ترك [كرده] اين اقدام استاندار اثر نامطلوبي بين مردم به جا گذاشته و سابقه بهايي‌گري او را تقويت [نموده] چنانچه در هنگام انجام مراسم، روحانيون و مدعوين متوجه حضور ثابت پاسال مي‌شدند، عواقب بسيار ناگواري به بار مي‌آورد سپس آقاي وليان ساعت 1900 همان روز، تهرانيان را به كاخ ملك‌آباد دعوت و از وي با مشروب پذيرايي گرمي نموده است. شيخان
416036 مقدم‌فر

سند ۴:

به: 304 شماره: 54328/321
از: 321 تاريخ: 24/8/46
موضوع: فعاليت بهائيان
برابر اعلاميه شماره 8171/3 ه 18/8/46 ساواك تبريز در جلسهاي كه مورخه 14/8/46 با حضور رئيس محفل بهائيان شهرستان مرند و ستوان يكم حبيب الله منشادي افسر تيپ مرند، استوار روحاني و عدهاي ديگر در مرند تشكيل گرديده نامه اي كه از اسرائيل به عنوان محفل بهائيان تبريز فرستاده شده بود و از تبريز به محفل بهائيان مرند ارسال گرديده قرائت شده. در اين نامه نوشته شده بود چند ماه قبل تيمسار سرلشكر شعاع الله علايي به كشور اسرائيل احضار و از طرف بيت العدل اعظم واقع در اسرائيل به مشاراليه مأموريت داده شده كه به كشورهاي هندوستان و پاكستان مسافرت نموده و فعاليتها و پيشرفتهاي بهائيان جهان را با خبرنگاران هندي و پاكستاني مصاحبه نمايد.
105236

تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل

خواندن 36 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معرفی رهبران بهائیت

 • زرین تاج قزوینی

   

  زرین تاج قزوینی (فاطمه یا ام السلمه) مشهور به طاهره قُرهالعَین یا طاهره بَرَغانی (زاده 1228 قمری برابر با 1823 میلادی در قزوین - درگذشته 1268 قمری برابر با 1850 میلادی).

   

  ادامه مطلب...
 • شوقي افندي

  شوقي افندي ملقب به شوقي رباني (1314-1377/1336ش) فرزند ارشد دختر عبدالبهاء بود که بنا به وصيت وي، در رساله اي موسوم به الواح و وصايا به جانشيني وي منصوب شده بود.

  ادامه مطلب...
 • علی محمد باب

  علی محمد باب شیرازی، موسس بابیت است. او شاگرد سید کاظم رشتی بود که با بهره گیری از افکار شیخیه، ادعای بابیت، امامت، خدایی و … کرد و در آخر توبه نامه نوشت و خود را هیچ دانست.

  ادامه مطلب...
 • سید کاظم رشتی

  سيد كاظم رشتي بن سيد قاسم بن سيدحبيب از سادات حسيني مدينه ، زبده ترين شاگرد شيخ احمد احسائي بود که پس از مرگ شيخ رهبري  شيخيه را برعهده گرفت.

  ادامه مطلب...
 • عباس افندی (عبدالبهاء)

  عباس افندي (1260-1340) ملقب به عبدالبهاء، پسر ارشد ميرزا حسينعلي است و نزد بهائيان جانشين وي محسوب مي گردد.

  ادامه مطلب...

مبارزان با بهائیت

cache/resized/ccaca808332350bd352314a8e6bdb7dd.jpg
یکی از حوادث مهم زندگی آیت الله بروجردی تقارن سال
cache/resized/a2c88199bdee2998adc4f97d46fdb662.jpg
ملا محمد سعید بارفروشی معروف به سعید العلما یکی