مخاطب «إیّاک نعبد» از نگاه شیخ احمد احسائی !

چهارشنبه, 04 تیر 1399 05:36 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

کوتاه وخواندنی :

شیخ احمد احسایی با مجهول‌الکُنه خواندن خداوند، حضرت علی (علیه السلام) را مخاطب آیه‌ی «إیّاک نعبد» در نماز دانسته است. اما به راستی او، چه دلیلی برای وجوب نظر به کُنه ذات الهی در نماز داشته تا آن را محال برشمرَد و حضرت علی (علیه السلام) را مخاطب آیه‌ی عبودیت قرار دهد؟! ادعایی که بعدها زمینه‌ساز ادعای خدایی پیامبرخوانده‌ی بهائی شد.

 

شیخ احمد احسایی مقاماتی برای معصومین (علیهم السلام) متصور شده که بر خلاف نظر مذهب شیعه‌ی امامی می‌باشد. از این‌رو او با مجهول‌الکُنه خواندن خداوند، حضرت علی (علیه السلام) را مخاطب آیه‌ی «إیّاک نعبد (: تنها تو را می‌پرستیم)» در نماز دانسته است؛ همچنان که مرحوم تنکابنی در کتاب قصص العلماء، به نقل از شیخ احمد احسایی آورده است: «بدان که شیخ احمد رساله‌ای نوشته است در باب اینکه مصلّی (: نمازگزار) باید در «ایّاک نعبد» حضرت امیرالمؤمنین (علیه السلام) را قصد کند، زیرا که خداوند مجهول الکُنه است».(1)
اما در نقد و بررسی
 این ادعای شیخ احمد احسایی، لازم است بدانیم:
اولاً: شیخ احسایی چه دلیلی برای وجوب نظر به کُنه ذات الهی در نماز داشته تا آن را محال برشمرَد و حضرت علی (علیه السلام) را مخاطب آیه‌ی عبودیت قرار دهد؟! این در حالیست که چنین ادعایی بر خلاف آیات الهی
 و عقاید مذهب امامیه بوده و بوی کُفر از آن به مشام می‌رسد؛ همچنان که امام رضا (علیه السلام) فرمودند: «کسی که امیرالمؤمنین را از مرز عبودیت خدا فراتر برد، از شمار کسانی است که مورد خشم خدایند و از گمراهان است».(2)
ثانیاً:
 جالب است بدانیم که همین نظریه‌ی شیخ احسایی، بعدها ادعای خدایی پیامبرخوانده‌ی بهائی را توجیه و پذیرش آن را برای بهائیان معقول کرد؛ همچنان که در منابع بهائی آمده است: «... اگر در حین نماز، خود را محتاج می‌بینید که کسی را پیش چشم خود مجسم کنید، حضرت عبدالبهاء را در نظر آورید؛ زیرا به واسطه حضرت عبدالبهاء می‌توان با جمال مبارک (حسینعلی نوری) راز و نیاز کرد».(3)

پی‌نوشت:
1- میرزامحمد تنکابنی، قصص العلماء، بی‌جا: انتشارات علمیه اسلامی، چاپ دوم، 1364، ص 55.
2- محمدمهدی ری‌شهری، منتخب
 میزان الحکمه، کتابخانه‌ی الکترونیکی فقاهت، ص 433، ح: 4866.
3- مجله‌ی اخبار امری (نشریه محفل ملّی بهائیان ایران)، ش 6، سال 1328.

خواندن 13 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معرفی رهبران بهائیت

 • زرین تاج قزوینی

   

  زرین تاج قزوینی (فاطمه یا ام السلمه) مشهور به طاهره قُرهالعَین یا طاهره بَرَغانی (زاده 1228 قمری برابر با 1823 میلادی در قزوین - درگذشته 1268 قمری برابر با 1850 میلادی).

   

  ادامه مطلب...
 • شوقي افندي

  شوقي افندي ملقب به شوقي رباني (1314-1377/1336ش) فرزند ارشد دختر عبدالبهاء بود که بنا به وصيت وي، در رساله اي موسوم به الواح و وصايا به جانشيني وي منصوب شده بود.

  ادامه مطلب...
 • علی محمد باب

  علی محمد باب شیرازی، موسس بابیت است. او شاگرد سید کاظم رشتی بود که با بهره گیری از افکار شیخیه، ادعای بابیت، امامت، خدایی و … کرد و در آخر توبه نامه نوشت و خود را هیچ دانست.

  ادامه مطلب...
 • سید کاظم رشتی

  سيد كاظم رشتي بن سيد قاسم بن سيدحبيب از سادات حسيني مدينه ، زبده ترين شاگرد شيخ احمد احسائي بود که پس از مرگ شيخ رهبري  شيخيه را برعهده گرفت.

  ادامه مطلب...
 • عباس افندی (عبدالبهاء)

  عباس افندي (1260-1340) ملقب به عبدالبهاء، پسر ارشد ميرزا حسينعلي است و نزد بهائيان جانشين وي محسوب مي گردد.

  ادامه مطلب...

مبارزان با بهائیت

cache/resized/ccaca808332350bd352314a8e6bdb7dd.jpg
یکی از حوادث مهم زندگی آیت الله بروجردی تقارن سال
cache/resized/a2c88199bdee2998adc4f97d46fdb662.jpg
ملا محمد سعید بارفروشی معروف به سعید العلما یکی