نظر علامه حسن‌زاده آملی در مورد شیخ‌احمد احسایی

یکشنبه, 08 تیر 1399 07:00 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

کوتاه وخواندنی

بهائیت در ایران : در راستای ادعای مقامات علمی شیخ احمد احسایی (پیشوای مسلک شیخیه)، بزرگان این مسلک در رابطه با شخصیت وی، توصیفات مبالغه‌آمیزی به کار برده‌اند. این در حالیست که بزرگان برخی علوم، نسبت به ثبوت این ادعاها اشکالات فراوانی مطرح کرده و در نتیجه نظردهی شیخ احسایی در علومی که در آن‌ها سررشته نداشته، موجبات رسوایی وی را فراهم ساخته است.

در راستای ادعای مقامات علمی شیخ احمد احسایی (پیشوای مسلک شیخیه)، بزرگان این مسلک در رابطه با شخصیت علمی پیشوای خود، توصیفات مبالغه‌آمیزی به کار برده‌اند؛ همچنان که حاج محمد کریم خان درباره‌ی جایگاه علمی شیخ احمد احسایی می‌گوید: «آئینه‌ی سرتاپای نمای اهل عصمت و طهارت و آن‌که عنقای اوهام (سیمرغ افسانه‌ای) اگر مدی‌الدهر پرواز کند به عتبه (آستانه‌ی) قصر قدرش نرسد و همای عقول اگر تا آخر ابد بپرد به عشری از معاشر مسافت ارتفاع مقامش نبرد».(1)
اما ادعای
 مقامات علمی بی‌نظیر برای شیخ احمد احسایی در حالیست که فحول و بزرگان برخی علوم، نسبت به ثبوت این ادعاها اشکالات فراوانی مطرح کرده و هیمنه‌ی پوشالی آن را فرو ریخته‌اند. همچنان که عالم جلیل‌القدر علامه حسن‌زاده آملی، در تعلیقه‌ی خود بر شرح منظومه‌ی سبزواری، ذیل بحث «اصالة الوجود» آورده است: «شیخ احمد احسائی که قائل به اصالت وجود و ماهیت است و قواعد فلسفی را معتبر نمی‌داند، بدون آن‌که متوجه باشد، در گرداب ثنویت افتاده است که قائل به یزدان و اهریمن هستند و سهمی از توحید ندارند».(2)آری؛ نظردهی شیخ احمد احسایی در علومی که در آن‌ها سررشته نداشت، موجبات رسوایی وی را فراهم کرد و ادعاهای باطل او را بر همگان آشکار ساخت.

پی‌نوشت:

1- حاج محمد کریم خان کرمانی، هدایت الطالبین، کرمان: دوم، 1380 ق، ص 36.
2-احمد حاج‌قلی و برخی نویسندگان، فرقه‌های انحرافی، قم: مرکز تخصصی مهدویت، 1395 ش، ص 42، به نقل از: شرح منظومه سبزواری، ج 2، ص 65.

خواندن 78 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آخرین ویرایش در دوشنبه, 09 تیر 1399 06:01

معرفی رهبران بهائیت

 • زرین تاج قزوینی

   

  زرین تاج قزوینی (فاطمه یا ام السلمه) مشهور به طاهره قُرهالعَین یا طاهره بَرَغانی (زاده 1228 قمری برابر با 1823 میلادی در قزوین - درگذشته 1268 قمری برابر با 1850 میلادی).

   

  ادامه مطلب...
 • شوقي افندي

  شوقي افندي ملقب به شوقي رباني (1314-1377/1336ش) فرزند ارشد دختر عبدالبهاء بود که بنا به وصيت وي، در رساله اي موسوم به الواح و وصايا به جانشيني وي منصوب شده بود.

  ادامه مطلب...
 • علی محمد باب

  علی محمد باب شیرازی، موسس بابیت است. او شاگرد سید کاظم رشتی بود که با بهره گیری از افکار شیخیه، ادعای بابیت، امامت، خدایی و … کرد و در آخر توبه نامه نوشت و خود را هیچ دانست.

  ادامه مطلب...
 • سید کاظم رشتی

  سيد كاظم رشتي بن سيد قاسم بن سيدحبيب از سادات حسيني مدينه ، زبده ترين شاگرد شيخ احمد احسائي بود که پس از مرگ شيخ رهبري  شيخيه را برعهده گرفت.

  ادامه مطلب...
 • عباس افندی (عبدالبهاء)

  عباس افندي (1260-1340) ملقب به عبدالبهاء، پسر ارشد ميرزا حسينعلي است و نزد بهائيان جانشين وي محسوب مي گردد.

  ادامه مطلب...

مبارزان با بهائیت

cache/resized/ccaca808332350bd352314a8e6bdb7dd.jpg
یکی از حوادث مهم زندگی آیت الله بروجردی تقارن سال
cache/resized/a2c88199bdee2998adc4f97d46fdb662.jpg
ملا محمد سعید بارفروشی معروف به سعید العلما یکی