بدعت ناطق واحد !

شنبه, 14 تیر 1399 07:13 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

کوتاه خواندنی :

بهائیت در ایران : یکی از بدعتهای وارده در مکتب شیخیه ناطق واحد است . مشایخ شیخیه‌ی کرمان بعد از ایجاد بدعت ناطق واحد، برای این‌که بتوانند قشر مذهبی جامعه را به اطاعت محض از ناطق واحد دعوت کنند و این‌گونه به حکومت دینی بر مردم دست یابند، به این بدعت رنگ و لعاب دینی داده و معتقد شدند هدف جمیع انبیاء الهی از همه‌ی زحمات که در طول تاریخ کشیده‌اند، وجود امثال ناطق واحد در میان مؤمنین بوده است.

 

سوء استفاده از مفاهیم دینی و مذهبی توسط عده‌ای سودجو، همواره در طول تاریخ دیده می‌شود. بزرگان فرقه‌ی شیخیه برای رسیدن به اهداف خود در حکومت دینی بر مردم، بدعت ناطق واحد را ایجاد کردند و به آن رنگ و لعاب دینی دادند. از جمله رفتارهای اغراق آمیزی که مشایخ شیخیه‌ی کرمان در حق ناطق واحد قائل شدند، این بود که وجود او را در زمین، هدف جمیع انبیاء الهی معرفی کردند و معتقد شدند که هدف جمیع انبیاء الهی از زحماتی که در طول تاریخ کشیده‌اند، وجود ناطق واحد در میان مؤمنین بوده است. ابوالقاسم ابراهیمی، پنجمین جانشین احسایی، می‌نویسد: «تمام مقصود پيغمبر و ائمه‌ی اطهار (صلوات الله عليهم) بلكه همه‌ی انبياء خدا از آن ‌همه زحمت و مرارت و مصيبتی كه در تربيت اين مردم كشيده‌اند، در درجه‌ی اول، پيدا شدن امثال اين نوع از مؤمنين بوده.»(1)محمدخان کرمانی نیز چنین جایگاه خاصی را برای ناطق واحد ترسیم نموده است.(2)
می‌توان گفت: علمای شیخیه قصد دارند با این ادعا، یک جایگاه دینی و معنوی برای ناطق واحد ترسیم کنند تا پیروان خود و سایر مردم را به اطاعت بی‌چون و چرا از ناطق واحد دعوت کنند و این‌گونه به اهداف خود دست یابند.

پی‌نوشت:

1- ابوالقاسم ابراهیمی، فهرست، نسخه‌ی الکترونیکی، ج 1، ص 87.
2- ر.ک: محمدخان کرمانی، رساله‌ی اسحاقیه،
 نسخه‌ی الکترونیکی، ص 200 به بعد.

 

 

خواندن 33 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معرفی رهبران بهائیت

 • زرین تاج قزوینی

   

  زرین تاج قزوینی (فاطمه یا ام السلمه) مشهور به طاهره قُرهالعَین یا طاهره بَرَغانی (زاده 1228 قمری برابر با 1823 میلادی در قزوین - درگذشته 1268 قمری برابر با 1850 میلادی).

   

  ادامه مطلب...
 • شوقي افندي

  شوقي افندي ملقب به شوقي رباني (1314-1377/1336ش) فرزند ارشد دختر عبدالبهاء بود که بنا به وصيت وي، در رساله اي موسوم به الواح و وصايا به جانشيني وي منصوب شده بود.

  ادامه مطلب...
 • علی محمد باب

  علی محمد باب شیرازی، موسس بابیت است. او شاگرد سید کاظم رشتی بود که با بهره گیری از افکار شیخیه، ادعای بابیت، امامت، خدایی و … کرد و در آخر توبه نامه نوشت و خود را هیچ دانست.

  ادامه مطلب...
 • سید کاظم رشتی

  سيد كاظم رشتي بن سيد قاسم بن سيدحبيب از سادات حسيني مدينه ، زبده ترين شاگرد شيخ احمد احسائي بود که پس از مرگ شيخ رهبري  شيخيه را برعهده گرفت.

  ادامه مطلب...
 • عباس افندی (عبدالبهاء)

  عباس افندي (1260-1340) ملقب به عبدالبهاء، پسر ارشد ميرزا حسينعلي است و نزد بهائيان جانشين وي محسوب مي گردد.

  ادامه مطلب...

مبارزان با بهائیت

cache/resized/ccaca808332350bd352314a8e6bdb7dd.jpg
یکی از حوادث مهم زندگی آیت الله بروجردی تقارن سال
cache/resized/a2c88199bdee2998adc4f97d46fdb662.jpg
ملا محمد سعید بارفروشی معروف به سعید العلما یکی