چرا میگوئیم بابیان و بهائیان موعود شیخیه اند ؟ !!!

جمعه, 20 تیر 1399 06:37 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

کوتاه و خواندنی :

بهائیت در ایران : هرچند رهبران شیخیه پس از کاظم رشتی خود را مخالف سرسخت بابیت و بهائیت می‌دانند، اما قرائنی حکایت از آن دارد که این دو فرقه‌ی نوظهور، مولود برخی آموزه‌ها و تفکرات پیشوایان شیخیه هستند. چرا که پیشوایان فرقه‌ی بابی و بهائی، با سوءاستفاده از برخی تفکرات شیخیه، مستمسکی برای خود دست و پا کرده و پیشوایان شیخی را مبشر خود دانسته‌اند.

همچنان که یکی از نویسندگان این فرقه در کتاب نقطة الکاف خود آورده است: «در اواخر قرن دوازده اسلامی که اُفق عالم اسلام از غیم کثیفه اختلافات و آراء و عقاید فقها و پیشوایان روحانیون تیره و تار شده بود، ستاره درخشانی از خلال این ظلام‌ها (تاریکی‌ها) ظاهر گردید... او به ظهور امر جدید که تمام عالم اسلام، به خصوص شیعیان، منتظر آن بودند بشارت داده و نفوس برگزیده‌ای را مستعد درک لقای صاحب‌الأمر فرمود. این نجم بازغ (ستاره‌ی درخشان) الهی، جناب شیخ احمد احسائی بود».(1)لذا در همین کتاب درباره‌ی قول پیشوای بهائیان مبنی بر بشارت به ظهور علی‌محمد شیرازی از سوی شیخ احمد احسایی، نقل شده است: «و چقدر مشابه است این ذکر و ثنای نقطه اولی (علی‌محمد شیرازی) با حکایتی که شیخ احمد مذکور است. چنان‌که در سفری که به حج تشریف برد، به حاجی محمد اسماعیل نامی، ساکن در ارض صاد، فرموده بود: سلام مرا به حضرت باب برسان و حضرت را به نام مبارک ذکر فرمود. آن شخص بعد از کلام، متحیر شده بود که مقصود کیست تا آن‌که از سفر حج مراجعت نموده و سنین معدود منقضی شد و حضرت أعلی (علی‌محمد شیرازی) به أرض صاد وارد شدند و ذکرشان ما بین ناس، مرتفع».(2)
در این عبارات، رابطه‌ی معناداری بین مسلک شیخیه و جریان بابیت از سوی نویسندگان
 بابی و بهائی حکایت دارد؛ حال آن‌که پیشوایان شیخی پس از کاظم رشتی، تمامی این ارتباط را منکر می‌شوند!

پی‌نوشت:

1- میرزا جانی کاشانی، نقطة الکاف، با مقدمه‌ی ادوارد براون، بی‌جا: مطبعه‌ی بریل لیدن هلاند، 1328 ق، ص 15.
2- همان، ص 35.

خواندن 35 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معرفی رهبران بهائیت

 • زرین تاج قزوینی

   

  زرین تاج قزوینی (فاطمه یا ام السلمه) مشهور به طاهره قُرهالعَین یا طاهره بَرَغانی (زاده 1228 قمری برابر با 1823 میلادی در قزوین - درگذشته 1268 قمری برابر با 1850 میلادی).

   

  ادامه مطلب...
 • شوقي افندي

  شوقي افندي ملقب به شوقي رباني (1314-1377/1336ش) فرزند ارشد دختر عبدالبهاء بود که بنا به وصيت وي، در رساله اي موسوم به الواح و وصايا به جانشيني وي منصوب شده بود.

  ادامه مطلب...
 • علی محمد باب

  علی محمد باب شیرازی، موسس بابیت است. او شاگرد سید کاظم رشتی بود که با بهره گیری از افکار شیخیه، ادعای بابیت، امامت، خدایی و … کرد و در آخر توبه نامه نوشت و خود را هیچ دانست.

  ادامه مطلب...
 • سید کاظم رشتی

  سيد كاظم رشتي بن سيد قاسم بن سيدحبيب از سادات حسيني مدينه ، زبده ترين شاگرد شيخ احمد احسائي بود که پس از مرگ شيخ رهبري  شيخيه را برعهده گرفت.

  ادامه مطلب...
 • عباس افندی (عبدالبهاء)

  عباس افندي (1260-1340) ملقب به عبدالبهاء، پسر ارشد ميرزا حسينعلي است و نزد بهائيان جانشين وي محسوب مي گردد.

  ادامه مطلب...

مبارزان با بهائیت

cache/resized/ccaca808332350bd352314a8e6bdb7dd.jpg
یکی از حوادث مهم زندگی آیت الله بروجردی تقارن سال
cache/resized/a2c88199bdee2998adc4f97d46fdb662.jpg
ملا محمد سعید بارفروشی معروف به سعید العلما یکی