شعاری نخ نما شده در توهم یک اصل مترقی

دوشنبه, 31 شهریور 1399 06:19 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

بهائیت در ایران : همیشه یکی از مسائلی که هر از چندگاهی برای جذب مخاطب دستمایه قرار می گیرد، بحث تساوی حقوق زنان با مردان است، اما متاسفانه همیشه کسانی افکار عمومی را مدیریت می‌کنند که با حیله گری و سو استفاده از شخصیت زنان خود را به مقاصد نزدیک می‌کنند.

تساوي حقوق مرد و زن يکي ديگر از اصول و اعتقادات بهائيان است.

بهائيان در توضيح اين اصل اینطور عنوان می کنند که :«زنان، مانند مردان، داراي استعداد کسب علوم و ترقي در مدارج دانش و هنر مي‏باشند، اگر به ظاهر زنان در بعضي امور از مردان عقب افتاده‏ اند به اين دليل است که بر اثر طرز فکر بشر در قرون و اعصار گذشته، زنان مانند مردان مورد تعليم و تربيت و توجه قرار نگرفته‏اند و در حقيقت زنان امروز محصول قرن‏ها محروميت از تعليم و تربيت هستند». (1) .

حتی تا جایی پیش می روند و می گویند: «براي اثبات زنان همين بس که در سالهاي معدود اخير که جامعه به آزادي‏هاي نسبي دست يافته‏اند اينک برخي از آن‏ها از بعضي از مردان پيشي گرفته‏ اند. پس خداوند در خلقت نيز تفاوتي بين زن و مرد از نظر هوش، استعداد و شخصيت نگذاشته است(2)  عباس افندي  هم از غافله عقب نمانده و مي‏گويد:

«در نظر خدا زني و مردي نيست هر کس قلبش روشن‏تر است نزد خدا مقرب‏تر است هر کس ايمانش بيشتر است نزد خدا مقبول‏تر» (3).

«طبق اين تعليم و تربيت، عضويت و خدمت در تشکيلات حق انتخاب کردن و انتخاب شدن و در حقوق مدني از قبيل ازدواج، طلاق، سن بلوغ، ارث و غيره با مردان متساوي هستند.» (4).

ما سر درگم شده ایم چرا که  بهائيان از سوی دیگر معتقدند که نبايد حقوق را با وظايف اشتباه کرد و تصور نمود که اگر اين تساوي برقرار گردد پايه و اساس خانواده که بر اثر وجود زنان کدبانو و کاردان استوار است متزلزل گردد و چون زنان مانند مردان دخالتي در تنظيم امور داخلي و خانوادگي ننمايند، اختلاف عظيمي در جامعه انساني ايجاد مي‏گردد. زيرا بين وظيفه و حق تفاوت بسيار است و اعتقاد به تساوي حقوق، اعتقاد به تساوي وظيفه نيست، و بهائيان طرفدار تساوي وظيفه نمي‏باشند و به طور خلاصه تعليم و تربيت حضرت بهاءاله بر اساس تساوي حقوق است نه تساوي وظيفه.

مسئله تحریم عضویت زنان در بیت العدل اعظم الهی علیرغم اصل اساسی تساوی حقوق رجال و نساء در آئین بهائی شاهد دیگری است بر اینکه این آئین به آن اصل اعتقاد نظری و عملی ندارد و به وضوح وجود دیدگاه مردسالارانه را در آموزه‌های بهائی نشان می‌دهد مع الوصف رهبران بهائی اصرار دارند: «نساء و رجال کل در حقوق مساوی به هیچ وجه امتیازی در میان نیست.» (5)

خانمهای بهائی! این چه تساوی میان حقوق رجال و نساء است که نساء حق عضویت در مهمترین مجمع روحانی بهائی را نداشته باشند لکن رجال چنین حقی را داشته باشند؟ آیا داشتن حق عضویت و ممنوعیت عضویت در بیت العدل به معنی تساوی حقوق رجال و نساء است؟ آیا این هم از مصادیق ممتاز بودن مردان در آئین بهائی نسبت به نسوان نیست؟

پی نوشتها :

1- آشنايي با ديانت بهائي. موسسه ملي مطبوعات امري، 13 بديع.

2- همان مأخذ.

3- اشرف فرامرز. مجموعه‏اي از مطالب ديانت بهائي به اختصار. موسسه ملي مطبوعات امري 131 بديع.

4- همان مأخذ.

 

5- گلزار تعالیم بهائی، ص:283  . 

 

 

خواندن 61 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معرفی رهبران بهائیت

 • زرین تاج قزوینی

   

  زرین تاج قزوینی (فاطمه یا ام السلمه) مشهور به طاهره قُرهالعَین یا طاهره بَرَغانی (زاده 1228 قمری برابر با 1823 میلادی در قزوین - درگذشته 1268 قمری برابر با 1850 میلادی).

   

  ادامه مطلب...
 • شوقي افندي

  شوقي افندي ملقب به شوقي رباني (1314-1377/1336ش) فرزند ارشد دختر عبدالبهاء بود که بنا به وصيت وي، در رساله اي موسوم به الواح و وصايا به جانشيني وي منصوب شده بود.

  ادامه مطلب...
 • علی محمد باب

  علی محمد باب شیرازی، موسس بابیت است. او شاگرد سید کاظم رشتی بود که با بهره گیری از افکار شیخیه، ادعای بابیت، امامت، خدایی و … کرد و در آخر توبه نامه نوشت و خود را هیچ دانست.

  ادامه مطلب...
 • سید کاظم رشتی

  سيد كاظم رشتي بن سيد قاسم بن سيدحبيب از سادات حسيني مدينه ، زبده ترين شاگرد شيخ احمد احسائي بود که پس از مرگ شيخ رهبري  شيخيه را برعهده گرفت.

  ادامه مطلب...
 • عباس افندی (عبدالبهاء)

  عباس افندي (1260-1340) ملقب به عبدالبهاء، پسر ارشد ميرزا حسينعلي است و نزد بهائيان جانشين وي محسوب مي گردد.

  ادامه مطلب...

مبارزان با بهائیت

cache/resized/ccaca808332350bd352314a8e6bdb7dd.jpg
یکی از حوادث مهم زندگی آیت الله بروجردی تقارن سال
cache/resized/a2c88199bdee2998adc4f97d46fdb662.jpg
ملا محمد سعید بارفروشی معروف به سعید العلما یکی