فتواهای آیت الله مکارم شیرازی در خصوص بهائیان

یکشنبه, 20 مهر 1399 05:55 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

بهائیت در ایران: آیت الله مکارم شیرازی، بهائیان را کافر حربی، نجس و مرتد می‌داند و هرگونه معامله یا کمک به پیروان این فرقه‌ی ضاله‌ی را جایز نمی‌دانند. وی رفت و آمد و رفاقت با افراد این فرقه را ممنوع اعلام کرده و فرموده: تنها در صورتی می‌توان به این رابطه‌ها ادامه داد که امید هدایت آنها وجود داشته باشد. همچنین ایشان ازدواج با آنها را جایز نمی‌دانند.

 

علما و مراجع عظام تقلید، همواره در صف اول مبارزه با انحرافات دینی و نفوذ فرهنگی قرار داشته‌اند و با درایت خود جلوی این انحرافات را در عصر غیبت گرفته‌اند. در این مقاله سعی داریم به خواست خداوند متعال، نظر آیت الله مکارم شیرازی (مد ظله العالی) را در خصوص فرقه‌ی ضاله‌ی بهائیت بیان کنیم. با توجه به اینکه در خصوص بهائیان سؤالات متعددی از ایشان شده است، در ذیل عنوان سؤال و متن جواب ایشان را ذکر می‌کنیم:
1- هویت بهائیان: «مى‌دانيم مسأله‌ی بهائيگرى در شرايط كنونى، تنها يك مسأله‌ی مذهبى نيست، بلكه بيشتر جنبه‌ی سياسى دارد و قرائن فراوانى در دست است كه آنها به نفع بيگانگان فعاليّت مى‌كنند. دفاع شديد مجالس قانون‌گذارى بعضى از كشورهاى‌ غربى از آنها، از جمله‌ی اين قرائن است. بنابراين در چنين شرايطى نمى‌توان با آنها به عنوان گروهى كه مى‌خواهند در اين مملكت، زندگى مسالمت‌آميز داشته باشند، نگاه كرد و آنها در واقع محارب هستند.»(1)
2- رفاقت با بهائیان: «در صورتی‌که امیدی به جلب او به سوی اسلام نداشته باشید، رفاقت را ادامه ندهید.»(2)و در جای دیگر فرموده‌اند: «رفت و آمد و دوستی با اعضای فرقه‌ی ضاله جایز نیست، مگر اینکه امید هدایت آنها برود.»(3)
3- آموزش و پرورش بهائیان: «آموزش و پرورش آنها جایز نیست».(4)
4- اموال بهائیان: «مصادره‌ی اموال آنان مانعی ندارد، مگر اینکه فعالیتی نداشته باشند.»(5)
5- معاشرت با بهائیان: «بهائیان کافر حربی هستند؛ زیرا از هرگونه تلاش و کوشش ضد مسلمانان ابا ندارند.»(6)
6- معامله با بهائیان: «معامله‌ی با بهائیان جایز نیست؛ ولی اگر نمی‌دانسته‌اید و انجام داده‌اید، آنچه خریده‌اید، برای شما اشکال ندارد.»(7) و در جای دیگر فرموده‌اند: «شک نیست که آنها افراد منحرفی هستند و اساس مذهب ساختگی آنها، از سوی دولت‌های استعماری انگلستان و آمریکاست و جزء کفّار حربی هستند و هیچ گونه همکاری با آنها جایز نیست.»(8)
7- حکم وسائل بهائیان بعد از مسلمان شدن: «با مسلمان شدن آنها، وسائلشان پاک می شوند.»(9)
8- ازدواج با بهائیان: «ازدواج با اعضای فرقه‌ی ضاله جایز نیست؛ مگر اینکه مسلمان شوند.»(10)
9- کار کردن برای بهائیان و حقوق گرفتن
 از آنها: «جایز نیست.»(11)
10- کمک به بهائیان: «هرگونه کمک به فرقه‌ی ضاله و اعضاء آن گروه، از نظر شرعی ممنوع است.»(12)
11- قبول هدایای بهائیان: «بهائیان مسلمان نیستند و با اسلام سخت مخالفند، اجازه ندهید فرزندان شما با آنها رفت و آمد کنند و هدایای آنها را نیز نپذیرید.»(13)
12- طهارت و نجاست بهائیان: «بهائیان مرتد و نجس هستند.»(14)
امید است در پرتو فرمایشات اهل بیت (علیهم السلام) و راهنمایی علما و مراجع عظام،
 به زودی بساط این فِرَق ضاله، خصوصاً فرقه‌ی ضاله‌ی بهائیت از جوامع اسلامی برچیده شود.

پی‌نوشت:
1- آیت الله مکارم شیرازی، استفتائات، قم: انتشارات امام علی بن ابی‌طالب (علیه السلام)، سال 1390 ش، ج 1، ص 294، سؤال 1171؛ بنگرید به:
 پایگاه اطلاع رسانی دفتر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی
2 الی 14 - بنگرید به:
 پایگاه اطلاع رسانی دفتر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

خواندن 19 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معرفی رهبران بهائیت

 • زرین تاج قزوینی

   

  زرین تاج قزوینی (فاطمه یا ام السلمه) مشهور به طاهره قُرهالعَین یا طاهره بَرَغانی (زاده 1228 قمری برابر با 1823 میلادی در قزوین - درگذشته 1268 قمری برابر با 1850 میلادی).

   

  ادامه مطلب...
 • شوقي افندي

  شوقي افندي ملقب به شوقي رباني (1314-1377/1336ش) فرزند ارشد دختر عبدالبهاء بود که بنا به وصيت وي، در رساله اي موسوم به الواح و وصايا به جانشيني وي منصوب شده بود.

  ادامه مطلب...
 • علی محمد باب

  علی محمد باب شیرازی، موسس بابیت است. او شاگرد سید کاظم رشتی بود که با بهره گیری از افکار شیخیه، ادعای بابیت، امامت، خدایی و … کرد و در آخر توبه نامه نوشت و خود را هیچ دانست.

  ادامه مطلب...
 • سید کاظم رشتی

  سيد كاظم رشتي بن سيد قاسم بن سيدحبيب از سادات حسيني مدينه ، زبده ترين شاگرد شيخ احمد احسائي بود که پس از مرگ شيخ رهبري  شيخيه را برعهده گرفت.

  ادامه مطلب...
 • عباس افندی (عبدالبهاء)

  عباس افندي (1260-1340) ملقب به عبدالبهاء، پسر ارشد ميرزا حسينعلي است و نزد بهائيان جانشين وي محسوب مي گردد.

  ادامه مطلب...

مبارزان با بهائیت

cache/resized/ccaca808332350bd352314a8e6bdb7dd.jpg
یکی از حوادث مهم زندگی آیت الله بروجردی تقارن سال
cache/resized/a2c88199bdee2998adc4f97d46fdb662.jpg
ملا محمد سعید بارفروشی معروف به سعید العلما یکی