سوال : جناب سر عبدالبهاء صعود کرد یا سقوط !

شنبه, 01 آذر 1399 07:38 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

بهائیت در ایران : روز 28 نوامبر همه ساله توسط تشکیلات بهاییت با تبلیغات گسترده ای همراه است و رسانه های متعلق به سازمان بهاییت در این روز به یاد مردی که او را مصلح بین جهان معرفی مینمایند برنامه های مختلفی برگزار میکنند،این روز یادآور مرگ عبدالبهاء رهبر تشکیلات بهایی است و در تقویم بهایی روز صعود عبدالبهاء نامگزاری شده است .

 

عباس افندی فرزند ارشد حسینعلی نوری پیامبر نمای فرقه ضاله بهاییت،که بعد از پدر به عنوان سرپرست این سازمان انتخاب شد و در طول حیات خود بارها به اروپا و آمریکا سفر میکند و در این سفرها با تبلیغات وسیعی که انجام میدهد با فریب سعی بر نمایاندن چهره ای مثبت از بهاییت به عنوان یک تشکیلات مردم نهاد برای پیشرفت و همه گیر شدن صلح صحبت می کند.

عبدالبهاء که خود همواره اغنام الله را به انجام اعمال عبادی بهاء دعوت می کرد اما خود در مقام رهبری بهاییت و با توجه به جلب رضایت حکومت عثمانی،به طور رسمی در تمامی مناسک دینی مسلمانان علی الخصوص هر هفته در نماز جمعه مسلمانان شرکت می کرد و به سایر بهاییان ساکن در حیفا و عکا هم سفارش کرده بود احدی از آنها در آن دیار درباره بهاییت سخن نگویند.با اینکه تقیه در بهاییت حرام است او تا آخر عمر خود در تقیه می زیست. (1)

با توجه به اینکه یکی از اصول تعالیم بهایی که عبدالبهاء آن را بوجود آورده است،عدم مداخله در سیاست است و هیچ بهایی حق دخالت در سیاست را ندارد اما خود این جناب در دوران جنگ انگلیس با حکومت اسلامی عثمانی که در حیفا و عکا قحطی می شود درب های غلات را بروی انگلیسی ها می گشایند و بدینوسیله در پی جلب قلوب انگلیسی ها برآمده،انگلیس هم به پاس قدردانی نشان نایت هود یا همان نشان "سر" را به این سرباز فداکار عطا می کند .عبدالبها نیز متقابلا برای ژرژ پنجم امپراطور انگلیس دعایی نوشته که آغازش چنین است : الهم اید الامبراطور الاعظم جرج الخامس عاهل انکلترا بتوفیقاتک الرحمانیه، و ابراز وفاداری می نماید.(2)

 سرانجام این پیر فرتوت پس از عمری جاسوسی و ابراز وفاداری به دول اجنبی استعماری در 29نوامبر 1921 در فلسطین اشغالی سر به تیره تراب گذاشت و در مراسم خاکسپاری او سفیر انگلیس سر هربرت ساموئل حاضر شده و پیام همدردی وینستون چرچیل را ابلاغ میکند. (3) سپس او را در دامنه کوه کرمل در حیفای اسراییل در کنار قبری که منسوب به علیمحمد باب همان شخصی که مدعی نبوت و الوهیت بود و طبق گفته تاریخ جسدش توسط سگها و کفتار ها در خندق تبریز پس از اعدام خورده شد،دفن شد.(4)

با مطالعه مطلب فوق و منابع مرتبط این قضاوت را بر عهده خواننده می گذاریم که تفکر و تامل نماید که آیا عباس افندی بهایی صعود کرد یا سقوط ...!

پی نوشت :

1- خاطرات انحطاط و سقوط ،فضل الله مهتدی صبحی ص ۱۸۰

2- عبدالبها مکاتیب ج3 ص 374

3- اخبار امری، سال 1324، ش7 و 8 (آبان و آذر)، ص7

4- قرن بدیع ج 3 ص 327.

 

خواندن 69 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معرفی رهبران بهائیت

 • زرین تاج قزوینی

   

  زرین تاج قزوینی (فاطمه یا ام السلمه) مشهور به طاهره قُرهالعَین یا طاهره بَرَغانی (زاده 1228 قمری برابر با 1823 میلادی در قزوین - درگذشته 1268 قمری برابر با 1850 میلادی).

   

  ادامه مطلب...
 • شوقي افندي

  شوقي افندي ملقب به شوقي رباني (1314-1377/1336ش) فرزند ارشد دختر عبدالبهاء بود که بنا به وصيت وي، در رساله اي موسوم به الواح و وصايا به جانشيني وي منصوب شده بود.

  ادامه مطلب...
 • علی محمد باب

  علی محمد باب شیرازی، موسس بابیت است. او شاگرد سید کاظم رشتی بود که با بهره گیری از افکار شیخیه، ادعای بابیت، امامت، خدایی و … کرد و در آخر توبه نامه نوشت و خود را هیچ دانست.

  ادامه مطلب...
 • سید کاظم رشتی

  سيد كاظم رشتي بن سيد قاسم بن سيدحبيب از سادات حسيني مدينه ، زبده ترين شاگرد شيخ احمد احسائي بود که پس از مرگ شيخ رهبري  شيخيه را برعهده گرفت.

  ادامه مطلب...
 • عباس افندی (عبدالبهاء)

  عباس افندي (1260-1340) ملقب به عبدالبهاء، پسر ارشد ميرزا حسينعلي است و نزد بهائيان جانشين وي محسوب مي گردد.

  ادامه مطلب...

مبارزان با بهائیت

cache/resized/ccaca808332350bd352314a8e6bdb7dd.jpg
یکی از حوادث مهم زندگی آیت الله بروجردی تقارن سال
cache/resized/a2c88199bdee2998adc4f97d46fdb662.jpg
ملا محمد سعید بارفروشی معروف به سعید العلما یکی