×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 667

نبرد با بی دینی

پنج شنبه, 09 دی 1395 12:32 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

معرفی مختصر کتاب:

بهائیت در ایران : کتاب " نبرد با بی دینی" ، درباره کسروی و کسروی گرایی تالیف مهدی سراج انصاری با تحقیقی از ملک محمد مرعشی در قطع رقعی و در 436 صفحه به رشته تحریر درآمده و انتشارات راه نیکان در اردیبهشت 1391 این کتاب ارزشمند را چاپ و منتشر نموده است.

مهدی سراج سعی کرد تصویر جدیدی از یک روحانی فرهیخته، آشنا به مسائل روز و مشکلات فرهنگی به جا بگذارد. سراج نه گرفتار تعصب شد و نه به وادادگی متمایل شد. در مقابل خرافات رایج واکنش نشان داد و در مقابل کسروی نیز منفعل نشد، بلکه با قدرت به مقابله با او پرداخت، به گونه‌ای که کسروی او را متهم کرد فقط برای مقابله با او از عراق به ایران آمده است.

در هفته نامه هراز، سلسله مقالات «مدعی پیامبری» را بر علیه کسروی نوشت که بعدها با عنوان «نبرد با بی‌دینی» به صورت کتاب درآمد.

احمد کسروی معتقد بود و رواج می داد: «عامل نکبت و عقب ماندگی شرق از غرب، اسلام است.»

در شناخت استعماری بودن چنین دیدگاهی و وابستگی آن، همین بس که توجه داده شود مگر همه کشورهای عقب مانده، مسلمان هستندکه دین اسلام عامل عقب ماندگی آنان باشد. علاوه اگر اسلام، عامل عقب ماندگی است، چرا، قرن های متمادی، مردم مسلمان، پرچمداران علم و دانش و پیشرفت در جهان بودند؟! بلکه باید گفت یکی از عوامل عقب ماندگی مسلمانان وجود همین بسترسازان حضور استعمارگران و تاراج کنندگان ثروتهای کشورهای اسلامی بوده است که به دستور و طبق برنامه استعمار، دین سازی نموده اند.

«نبرد با بی دینی» خط بطلان کشیدن بر این دین ها و مسلک های انگلیسی است که براساس اباطیل امثال احمد کسروی ساخته شده و امروز در خدمت دشمنان سوگند خورده مسلک ساز دین مبین اسلام است. این کتاب نقد ایده­های منحط «احمد کسروی» درباره عقب ماندگی ایران و بیان بخش هایی از زندگی وی است.کتاب، مشتمل بر دو بخش: «مقدّمه ای بر نبرد با بی دینی» و آغاز کتاب «نبرد با بی دینی» است.نگارنده، در بخش نخست کتاب، علاوه بر شرح زندگی «کسروی»، افراد تأثیرگذار بر منش فکری وی را معرفی کرده و نقاط ضعف شخصی و عقیدتی او را برشمرده است. بخش دوم کتاب، به بازخوانی عقاید «کسروی» و پیروان وی در مورد مسائل دینی و تاریخی و نقد این ایده ها با استفاده از استدلال های دقیق فلسفی اختصاص دارد. شاخصة این اثر، دقّت در نظریه های منحط «کسروی» و پیروانش در برشمردن اسلام به عنوان عامل بازدارندة پیشرفت کشور، بررسی علل به بیراهه رفتن وی در نقل تاریخ و نقد ایده های اسلام ستیزانة «کسروی» با توجه به تاریخ رشد علم، مبانی دینی و اصول فلسفی است.

بخش اول کتاب تحت عنوان مقدمه جهت بهره برداری کاربران محترم در کتابخانه پایگاه قابل دسترس میباشد .

دانلود کنیددانلود بخش اول

دانلود کنیددانلود بخش دوم

دانلود کنیددانلود بخش سوم

 

خواندن 1593 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

محتوای بیشتر در این بخش: « ایقاظ راهنمای دین »

معرفی رهبران بهائیت

 • زرین تاج قزوینی

   

  زرین تاج قزوینی (فاطمه یا ام السلمه) مشهور به طاهره قُرهالعَین یا طاهره بَرَغانی (زاده 1228 قمری برابر با 1823 میلادی در قزوین - درگذشته 1268 قمری برابر با 1850 میلادی).

   

  ادامه مطلب...
 • شوقي افندي

  شوقي افندي ملقب به شوقي رباني (1314-1377/1336ش) فرزند ارشد دختر عبدالبهاء بود که بنا به وصيت وي، در رساله اي موسوم به الواح و وصايا به جانشيني وي منصوب شده بود.

  ادامه مطلب...
 • علی محمد باب

  علی محمد باب شیرازی، موسس بابیت است. او شاگرد سید کاظم رشتی بود که با بهره گیری از افکار شیخیه، ادعای بابیت، امامت، خدایی و … کرد و در آخر توبه نامه نوشت و خود را هیچ دانست.

  ادامه مطلب...
 • سید کاظم رشتی

  سيد كاظم رشتي بن سيد قاسم بن سيدحبيب از سادات حسيني مدينه ، زبده ترين شاگرد شيخ احمد احسائي بود که پس از مرگ شيخ رهبري  شيخيه را برعهده گرفت.

  ادامه مطلب...
 • عباس افندی (عبدالبهاء)

  عباس افندي (1260-1340) ملقب به عبدالبهاء، پسر ارشد ميرزا حسينعلي است و نزد بهائيان جانشين وي محسوب مي گردد.

  ادامه مطلب...

مبارزان با بهائیت

cache/resized/ccaca808332350bd352314a8e6bdb7dd.jpg
یکی از حوادث مهم زندگی آیت الله بروجردی تقارن سال
cache/resized/a2c88199bdee2998adc4f97d46fdb662.jpg
ملا محمد سعید بارفروشی معروف به سعید العلما یکی