×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 667

چاپ کردن این صفحه

تارهای عنکبوت

پنج شنبه, 09 دی 1395 12:39 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

بهائیت در ایران : استعمارگران، در طول تاريخ، از هر ابزاري براي غارت و چپاول ملت ها استفاده کرده اند. استفاده از عقايد انحرافي، يکي از اين ابزارهای مهم و کاربردی برای این چپاول بوده است . طي قرون 18 و 19 ميلادي، رغبت استعمارگران براي استفاده از جريان هايي که عقايد انحرافي را در جهان اسلام ترويج مي کردند، بيشتر شد. برخي از مورخان معتقدند که اين جريان هاي انحرافي، در واقع، توسط استعمارگران به وجود آمده بودند تا در راستاي اجراي نقشه هاي استعماري آنها، به کار گرفته شوند. گرچه اين نظر اندکي مبالغه آميز است، اما شکي نيست که فرق انحرافي، نقشي مهم و اساسي در تحقق اهداف استعمارگران در سرزمين هاي اسلامي ايفا کرده اند. فرقه هايي نظير بابيه، بهائيت، وهابيت و قادياني گري، که از قضا، در يک دوره تاريخي، به وجود آمدند، از جمله جريان هايي هستند که فعاليت آن ها بسيار مورد توجه و حمايت استعمارگران قرار گرفت.

بهائيت ، فرقه اي انحرافي است که بر مبناي آموزه هاي منحرفانه فرقه بابيه شکل گرفت. «حسينعلي نوري»، که خود را به «بهاءا...» ملقب کرده بود، با استفاده از آموزه هاي انحرافي علي محمدباب، مؤسس فرقه بابيه، ادعاي پيامبري و حتي الوهيت کرد. حسينعلي نوري، که در سوابق خود، همکاري با سفارت روسيه تزاري را داشت، مورد حمايت اين سفارتخانه قرار گرفت و با وجود اتهام شرکت در ترور ناصرالدين شاه، توانست از ايران بگريزد و به عثماني برود. او بعدها در عکا، شهري که امروزه در اراضي اشغالي فلسطين قرار دارد، ساکن و پس از مرگ، گور او به قبله پيروانش تبديل شد.

تارهاي عنکبوت

کتاب «تارهاي عنکبوت»، به بررسي نحوه شکل گيري و ريشه هاي تاريخي فرقه بهائيت مي پردازد. ويژگي اين نوشتار، استفاده نويسنده از متون تاريخي فرقه بهائيت است. بسياري از منابع مورد استفاده در اين کتاب، براي تحليل تاريخ فرقه بهائيت، عموماً به آثار سران يا وابستگان اين جريان انحرافي تعلق دارد.

نويسنده، براي شناخت بهتر جريان بهائيت، در فصل نخست، به بررسي تاريخ فرقه بابيه و نحوه شکل گيري آن مي پردازد. در فصل هاي بعدي نيز، ضمن اشاره به چگونگي فعاليت اين فرقه در عثماني و ارتباطات گسترده آن با دولت هاي استعمارگر، موضوع چرخش سياست سران فرقه از سمت روسيه تزاري به انگليس را، پس از مرگ حسينعلي نوري، بررسي مي کند. نويسنده کتاب، بر اساس اطلاعات مندرج در منابع تاريخي صهيونيستي و فرقه ضاله بهائيت، به نحوه ارتباط عباس افندي، پسر حسينعلي نوري، با کانون هاي استعماري و صهيونيستي و تلاش وي براي استيلاي اين کانون ها بر سرزمينهاي اسلامي و به خصوص فلسطين، مي پردازد.

بخش ديگري از کتاب «تارهاي عنکبوت» به بررسي فعاليت هاي مخفي فرقه ضاله بهائيت، در دوره مشروطه، اختصاص دارد.

نفوذ و فعاليت آن ها در نهضت جنگل، حضور در کميته مجازات و ماجراي تهديد مراجع بزرگ شيعه از سوي سران فرقه ضاله بهائيت، در اين بخش بررسي مي شود. بخش انتهايي کتاب، که بيشتر حجم آن را هم در بر گرفته است، به بررسي فعاليت فرقه بهائيت در دوران پهلوي اول و دوم مي پردازد.

نفوذ اعضاي فرقه در دستگاه هاي اداري و سياسي کشور و در نهايت، تصاحب مناصب عالي مملکتي در دوره پهلوي دوم، از جمله مسائلي است که در اين بخش بررسي شده است. از ديگر ويژگي هاي اين اثر، اهتمام نويسنده به موضوع فعاليت فرقه ضاله بهائيت، پس از پيروزي انقلاب اسلامي و تا اواخر دهه هشتاد شمسي است.

کتاب «تارهاي عنکبوت»، پيش از اين، به صورت پاورقي، در صفحه انديشه روزنامه خراسان و سپس، به صورت کتابچه اي جيبي، توسط دفتر پژوهش مؤسسه فرهنگي هنري خراسان منتشر شده است .

 

دانلودکتاب

 

خواندن 6512 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آخرین‌ها از