چاپ کردن این صفحه

معرفی مقاله بهائیت فاقد مختصات یک دین الهی

جمعه, 30 تیر 1396 14:44 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

هدف از خلقت انسان، قرب الهی است و ایصال به او در گرو پیمایش راه اوست که دین می نامند. دین به عنوان همزاد بشر همواره با اولین صادر و اولین تجلی حق تعالی یعنی « عقل» [1]عجین بوده از اولین نیازهای بشری به حساب می آید. رکن تعریف دین سه مؤلفه است: [2]هست ها و نیست ها و بایدها و نبایدهای ترسیم شده از طرف حکیم مطلق که در تعبیر دیگر اصول و فروع دین نامیده شده اند.

این مقاله با رویکرد نظری و روش کتابخانه ای، و با هدف بررسی تطبیقی ارکان مذکور در مسلک بهائیت جهت پی بردن به ماهیت واقعی آن به کاوش پرداخته که فرایند آن چیزی جز یک دست آموزه های تاویلی، متناقض، سست وغیر وحیانی نیست. البته از دینی که منشأ غیر وحیانی داشته باشد بیش از این انتظار نمی رود.

از آن رو که توجه به رویکرد سیاسی، روش تبلیغی و احکام عملی در این مسلک جهت روش تر شدن بحث ضروری به نظر می رسد به آنها نیز اشاره­ای شده است.

 

دانلود مقاله بهائیت فاقد مختصات یک دین الهی

 [1] .عقل به معنای العقل ما عبد به الرحمان و اکتسب به الجنان.ر.ک: زینب اسلامی، گناه وترس آگاهی در اندیشه کی یر کگارد، مجله علمی-ترویجی معرفت 133 ، سال هفدهم ،شماره دهم، دی 1387، ص160.

[2] .معاونت تربیت و آموزش عقیدتی سیاسی نمایندگی ولی فقیه در نمسا، دین شناسی ، سازمان بسیح دانش آموزی، تعریف دیگری از دین ارائه شده که شامل ادیان غیرتوحیدی هم میشود. مجموعه ای از اعتقادات، اعمال و احساسات فردی و جمعی که حول مفهوم حقیقت غایی سامان یافته است. ر.ک: محمد محمد رضایی و دیگران، جستارهایی در کلام جدید، سمت ، قم، چاپ دوم، ص300 به نقل از :

Paul  Edwards, The  Encyclopedia  of  philosophy , Vol.  7, p. 140.

A  New  Dictionary  of  Riligion, Ed by John  R.Ainnells, p. 414.

خواندن 3256 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آخرین ویرایش در شنبه, 31 تیر 1396 05:51
Super User

آخرین‌ها از Super User