گسترش نفوذ ، فرصت طلائی بهائیت در حاکمیت پهلوی دوم

دوشنبه, 22 آبان 1396 10:18 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

کوتاه و خواندنی :

بهائیت در ایران : چند روز پیش مطلبی را با عنوان " بهائيان دخالت یا عدم دخالت در سیاست ؟ " در سایت درج نمودیم . مطلب زیر نکته دیگر در ارتباط تنگاتنگ بهائیان در سیاست و دولت حاکم در ایران پیش از انقلاب ارائه میدهد .

هرچند که تشکیلات بهائیت درصدد است تا با مظلوم جلوه دادن خود در عصر پهلوی، جنایت‌هایش را علیه ملّت ایران کم‌رنگ جلوه دهد؛ اما حقیقتاً عصر پهلوی را می‌توان دوران رواج و پیشرفت بهائی‌گری نامید. از همین‌روست که پس از انقلاب اسلامی و کوتاه شدن دست بهائیت از چپاول مملکت، شاهد مخالفت بی‌امان بهائیت با نظام اسلامی هستیم.

با روی‌کار آمدن خاندان پهلوی (که تنها نام اسلام را یدک می‌کشیدند)، بیشترین خصومت‌ها نسبت به اسلام روا شد و بهائی‌گری به اوج پیشرفت خود رسید. بهائیان با استفاده از تعلّق خاطر محمدرضای پهلوی و پدرش به عدّه‌ای از بهائیان، در بسیاری از پست‌های کلیدی و حساس مملکتی جای گرفتند.[رک: تاریخ قیام 15 خرداد به روایت اسناد، ج 1، سند شماره: 2/82] ارتشبد فردوست (یکی از برجسته‌ترین چهره‌های سیاسی اطلاعاتی رژیم پهلوی) در این خصوص می‌نویسد: «محمدرضا از تشکیلات بهائیت و به خصوص افراد بهائی در مقامات مهم و حساس مملکتی اطلاع کامل داشت و نسبت به آن‌ها حسن ظن نشان می‌داد. اصولاً رضاخان نیز با بهائیت روابط حَسنه داشت تا حدی که اسدالله صنیعی را که یک بهائی طراز اول بود آجودان مخصوص محمدرضا کرد. صنیعی بعدها بسیار متنفذ شد و در زمان عَلَم و حسن‌علی منصور و به خصوص هویدا به وزارت جنگ و وزارت دربار رسید».[ظهور و سقوط سلطنت پهلوی، ج 1، ص 374]
آری؛ از همین‌روست که پس از شکل‌گیری انقلاب اسلامی و کوتاه شدن دست بهائیت از چپاول مملکت، شاهد مخالفت بی‌امان آنان با نظام اسلامی و در مقابل دست شستن از جنایاتشان در دوره‌ی پهلوی هستیم.

 

پی‌نوشت:
جواد منصوری، تاریخ قیام 15 خرداد به روایت اسناد، ج 1، سند شماره: 2/82.
حسین فردوست، ظهور و سقوط سلطنت پهلوی، ج 1، ص 374.

خواندن 397 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معرفی رهبران بهائیت

 • زرین تاج قزوینی

   

  زرین تاج قزوینی (فاطمه یا ام السلمه) مشهور به طاهره قُرهالعَین یا طاهره بَرَغانی (زاده 1228 قمری برابر با 1823 میلادی در قزوین - درگذشته 1268 قمری برابر با 1850 میلادی).

   

  ادامه مطلب...
 • شوقي افندي

  شوقي افندي ملقب به شوقي رباني (1314-1377/1336ش) فرزند ارشد دختر عبدالبهاء بود که بنا به وصيت وي، در رساله اي موسوم به الواح و وصايا به جانشيني وي منصوب شده بود.

  ادامه مطلب...
 • علی محمد باب

  علی محمد باب شیرازی، موسس بابیت است. او شاگرد سید کاظم رشتی بود که با بهره گیری از افکار شیخیه، ادعای بابیت، امامت، خدایی و … کرد و در آخر توبه نامه نوشت و خود را هیچ دانست.

  ادامه مطلب...
 • سید کاظم رشتی

  سيد كاظم رشتي بن سيد قاسم بن سيدحبيب از سادات حسيني مدينه ، زبده ترين شاگرد شيخ احمد احسائي بود که پس از مرگ شيخ رهبري  شيخيه را برعهده گرفت.

  ادامه مطلب...
 • عباس افندی (عبدالبهاء)

  عباس افندي (1260-1340) ملقب به عبدالبهاء، پسر ارشد ميرزا حسينعلي است و نزد بهائيان جانشين وي محسوب مي گردد.

  ادامه مطلب...

مبارزان با بهائیت

cache/resized/ccaca808332350bd352314a8e6bdb7dd.jpg
یکی از حوادث مهم زندگی آیت الله بروجردی تقارن سال
cache/resized/a2c88199bdee2998adc4f97d46fdb662.jpg
ملا محمد سعید بارفروشی معروف به سعید العلما یکی