سه سوال در خصوص ارزش و جایگاه زنان در آئین بهائی

دوشنبه, 23 بهمن 1396 09:12 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

در این مقاله به پاسخ سه پرسش در باره جایگاه زن در دیانت بهائی می پردازیم:


۱. زن در بهائیت، چه جایگاه و ارزشی دارد؟
۲. آیا بیرون آوردن زنان از پوشش برای آزاد کردن ایشان است یا برای جذب کسانی است که در پی شهوت رانی هستند؟
۳. آیا زن برای سران بهائیت، ابزاری تجاری برای کسب منافع است یا موجودی ارزشمند که توان رشد و تعالی دارد؟

البته از آن هنگام که هر زن توانست در صورت عقیم بودن همسر، با مرد دیگر همبستر شود، ارزش زن دانسته شد؛ بله علی محمد باب می گوید: «ازدواج بر هر کسی واجب است تا نسلی موحد و خداپرست از او باقی بماند.

باید در این راه جدیت کند؛ اگر روشن شود که در یک طرف مانعی از ظهور ثمره دارد (و بچه دار نمی شود)، اجازه دادن بر او حلال می شود تا به وسیله دیگری ایجاد ثمره کند (و بچه دار شود)، و جایز نیست ازدواج کردن با کسی که در دین «بیان» نیست.»(1)

جناب علی محمد شیرازی اجازه زنا و فساد جنسی را در این عبارت صادر می کنند و می گوید: ازدواج برای بقاء نسل واجب است و اگر این امر حاصل نشود، زن می تواند در صورت بچه دار نشدن از شوهرش، با مرد دیگر آمیزش کند تا بچه دار شود.
در بحث زنا نیز همین گونه است که حسین علی نوری می گویند: اگر کسی به خانه کسی وارد شد، با اهل خانه زنا کرد، با پرداخت ۹ مثقال طلا به بیت العدل، مجازات می شود.(2)

برداشت شما از دستور یا حکمی که جناب عبدالبها صادر فرمودند چیست آیا در دنیای 2018 این نوع نگاه جز رواج روسپیگری معنای دیگری دارد آیا در سال 2018 میتوان با ۹ مثقال طلا به زنان تجاوز کرد.

اولا اگر تمدن به لخت بودن است که حیوانات از همه انسانها متمدن ترند ثانیا این تمدن نیست که به بهانه آزادی زن را وسیله شهوترانی و سوء استفاده جنسی قرار دهیم.

این تمدن نیست که زن را دستگاه جوجه کشی آن هم به هر وسیله قرار دهیم. این تمدن نیست که زن کالا تجاری قرار گیرد. این تمدن غرب است که از زن برای نمایش، جذب مشتری و کسب در آمد به هر گونه که باشد استفاده می کند و هیچ شخصیت و حرمتی برای او قایل نیست.

زن غیرتمند آن قدر عزت دارد، که کسی نگاه چپ به او نکند چه رسد که خود را برای تولید نسل در اختیار نامحرمان قرار دهد و یا عزت نفس خود را به ۹ مثقال طلا بفروشد، خود را به عالم و آدم نمایش دهد. هیچ مرد غیور نیز چنین اجازه را نه به خود و نه به وابستگانش نمی دهد.

اسلام زن را کمال نهایی رسانده، او را از نگاه شهوترانان پوشانده و پون گوهری در صدف نگه داشته است که هیچ کس جز محرم از گوهر وجودش بهره مند نمی شود.

اسلام حق انتخاب همسر را به زن با اجازه پدر داده و نه کس دیگر. اجازه مادر، پدر شوهر، مادر شوهر، مادر بزرگ و را شرط نکرده است.

قره العین که لیدر بابیان و از موسسان بهائیت است، نخستین حرکتش، شهوانی و آرایش خود برای دیگران بود.

ابتدا در صحرای بدشت، کشف حجاب کرد که در زمان رضا شاه نیز به دستور استعمار و خواسته بهائیان دستور کشف حجاب داده شد.

------------------------------
پانوشت:
۱. بیان، باب ۱۵.
۲. اقدس، ص ۱۵

خواندن 311 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معرفی رهبران بهائیت

 • زرین تاج قزوینی

   

  زرین تاج قزوینی (فاطمه یا ام السلمه) مشهور به طاهره قُرهالعَین یا طاهره بَرَغانی (زاده 1228 قمری برابر با 1823 میلادی در قزوین - درگذشته 1268 قمری برابر با 1850 میلادی).

   

  ادامه مطلب...
 • شوقي افندي

  شوقي افندي ملقب به شوقي رباني (1314-1377/1336ش) فرزند ارشد دختر عبدالبهاء بود که بنا به وصيت وي، در رساله اي موسوم به الواح و وصايا به جانشيني وي منصوب شده بود.

  ادامه مطلب...
 • علی محمد باب

  علی محمد باب شیرازی، موسس بابیت است. او شاگرد سید کاظم رشتی بود که با بهره گیری از افکار شیخیه، ادعای بابیت، امامت، خدایی و … کرد و در آخر توبه نامه نوشت و خود را هیچ دانست.

  ادامه مطلب...
 • سید کاظم رشتی

  سيد كاظم رشتي بن سيد قاسم بن سيدحبيب از سادات حسيني مدينه ، زبده ترين شاگرد شيخ احمد احسائي بود که پس از مرگ شيخ رهبري  شيخيه را برعهده گرفت.

  ادامه مطلب...
 • عباس افندی (عبدالبهاء)

  عباس افندي (1260-1340) ملقب به عبدالبهاء، پسر ارشد ميرزا حسينعلي است و نزد بهائيان جانشين وي محسوب مي گردد.

  ادامه مطلب...

مبارزان با بهائیت

cache/resized/ccaca808332350bd352314a8e6bdb7dd.jpg
یکی از حوادث مهم زندگی آیت الله بروجردی تقارن سال
cache/resized/a2c88199bdee2998adc4f97d46fdb662.jpg
ملا محمد سعید بارفروشی معروف به سعید العلما یکی