ادعائی که هرگز عملی نشد ؟!

سه شنبه, 24 بهمن 1396 19:58 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

شیرازی (پیشوای بابیه و مبشّر بهائیت) خود را فرستاده‌ی خدا دانست و مدعی وحیانی بودن کتاب «بیان» شد علی‌محمد. اما در غیرالهی و وحیانی بودن نوشته‌جات این پیشوا و مبشر بهائیت، همین بس که وعده‌ی او به تکمیل نوزده واحدِ دارای نوزده بابِ کتابِ به ظاهر وحیانی‌اش (مجموعاً 361 باب)، توسط خود و جانشینش محقق نشد.

علی‌محمد شیرازی (پیشوای بابیه و مبشّر بهائیت) در رابطه با کتاب بیان خود گفته است: «در هر زمان، خداوند عزّوجل، کتاب و حجتی از برای خلق مقدر فرموده و می‌فرماید و در سنه (سال) هزار و دویست و هفتاد از بعثت محمّد رسول الله (صلّی الله علیه و آله)، کتاب بیان و حجت را ذات حروف سبع (محمدعلی) قرار داد و ابواب دین را عدد نوزده واحد قرار داد».[1]

همانطور که گفته شد اساسا این وعده جناب علی محمد نه تنها توسط خود او بلکه توسط جانشینانش هم محقق نشد.
وی در ابتدای کتاب خود وعده داده بود: «و به یقین نظر کن که ابواب دین بیان مترتب گشته به عدد کل شی (کل شیء به حساب ابجد، برابر با عدد 361 است)».
جناب علی محمد تنها توانست بیان فارسی را تا باب دهم از واحد نهم و بیان عربی را تا واحد یازدهم نگاشت که به این ترتیب، بیان فارسی 162 باب و بیان عربی 209 باب رسید. لذا علی‌محمد شیرازی برای آن‌که وعده‌اش روی زمین نماند، به جانشین خود یحیی صبح اَزل دستور داد تا آیات به ظاهر وحیانی بیان را تکمیل کند.[2] اما جالب‌تر آن‌که یحیی صبح ازل نیز نتوانست این وعده‌ی به ظاهر الهی علی‌محمد شیرازی را محقق کند و تنها توانست 2 واحد و 9 باب (جمعاً 47 باب) بنویسد و نتوانست آن را تکمیل کند و افسانه‌ی تکمیل بیان به عدد 361، به خاطرات پیوست.

حال این سوال همیشه در اذهان بهائیان و غیر بهائیان مطرح بوده و هست که :
اگر کتاب بیان و وعده‌ی تکمیل آن از جانب خدا بود، پس چرا هیچ‌گاه تکمیل نشد؟! مگر خداوند در قرآن نفرموده است: «... إِنَّ اللَّهَ لَا يُخْلِفُ الْمِيعَادَ [آل‌عمران/9]؛ قطعاً خداوند در وعده‌ی (خود) خلاف نمى‌كند».

پس خُلف وعده‌ی علی‌محمد شیرازی و کتاب بیان چه معنی دارد؟!

 

پی‌نوشت:
[1]. علی‌محمد شیرازی، بیان فارسی، بی‌جا: بی‌نا، نسخه‌ی 1330،
 ص 12.
[2]. علی‌محمد شیرازی، وصیت‌نامه حضرت رَبّ أعلی خطاب به صبح أزل، ص 2.

خواندن 305 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معرفی رهبران بهائیت

 • زرین تاج قزوینی

   

  زرین تاج قزوینی (فاطمه یا ام السلمه) مشهور به طاهره قُرهالعَین یا طاهره بَرَغانی (زاده 1228 قمری برابر با 1823 میلادی در قزوین - درگذشته 1268 قمری برابر با 1850 میلادی).

   

  ادامه مطلب...
 • شوقي افندي

  شوقي افندي ملقب به شوقي رباني (1314-1377/1336ش) فرزند ارشد دختر عبدالبهاء بود که بنا به وصيت وي، در رساله اي موسوم به الواح و وصايا به جانشيني وي منصوب شده بود.

  ادامه مطلب...
 • علی محمد باب

  علی محمد باب شیرازی، موسس بابیت است. او شاگرد سید کاظم رشتی بود که با بهره گیری از افکار شیخیه، ادعای بابیت، امامت، خدایی و … کرد و در آخر توبه نامه نوشت و خود را هیچ دانست.

  ادامه مطلب...
 • سید کاظم رشتی

  سيد كاظم رشتي بن سيد قاسم بن سيدحبيب از سادات حسيني مدينه ، زبده ترين شاگرد شيخ احمد احسائي بود که پس از مرگ شيخ رهبري  شيخيه را برعهده گرفت.

  ادامه مطلب...
 • عباس افندی (عبدالبهاء)

  عباس افندي (1260-1340) ملقب به عبدالبهاء، پسر ارشد ميرزا حسينعلي است و نزد بهائيان جانشين وي محسوب مي گردد.

  ادامه مطلب...

مبارزان با بهائیت

cache/resized/ccaca808332350bd352314a8e6bdb7dd.jpg
یکی از حوادث مهم زندگی آیت الله بروجردی تقارن سال
cache/resized/a2c88199bdee2998adc4f97d46fdb662.jpg
ملا محمد سعید بارفروشی معروف به سعید العلما یکی