آیاترک تعصبات اختراع بهائیت است؟!

سه شنبه, 15 آبان 1397 07:58 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

بهائیت در ایران : بهائیان در حالی ادعای ابداع آموزه‌ی ترک تعصب را از جانب پیشوایان خود دارند که پیش از آن‌ها، آیات و روایات اسلامی، و ادیان الهی دیگر انسانها را از تعصب کور نهی کرده‌اند. و البته از تعصبات پسندیده دفاع کرده اند . در حالی که پیشوایان بهائی، در این زمینه پا را فراتر نهاده و به مقابله‌ی فکری با تعصبات پسندیده ملّی، مذهبی پرداخته‌اند؛ مقابله‌ای که با هدف هموارسازی راه سلطه‌ی حامیان بهائیت صورت می‌گیرد. مهمترین نکته در ظهور و بروز فرقه بهائیت که متاسفانه کمتر به آن پرداخته شده همین میباشد که بهائیت در مقطع پیدایش در چه فضائی سیاسی  پا به عرصه جوامع اسلامی خصوصا ایران گذاشت ؟ پاسخ به این سوال میتواند اهداف دشمنان در ایجاد و گسترش فرق را کاملا روشن نماید . 

برگردیم به عنوان بحث البته در سخن پایانی به نکته ای عمیق در رابطه با موضوع بحث و ارتباط مستقیم آنرا با موضوع سلطه بیگانگان بر سرزمین ایران اشاره خواهیم داشت . یکی از تعالیمی که پیشوایان بهائی ، مدعی  ابداع و اختراع آن هستنند ، آموزه‌ی ترک تعصبات هست؛ همچنان که عبدالبهاء گفته است: «تعالیم حضرت بهاءالله فی الحقیقه مثل ندارد، روح این عصر است و نور این قرن... می‌گفتیم از جمله‌ی این تعالیم... ترک تعصب مذهبی و دینی و تعصب وطنی و تعصب سیاسی و تعصب جنسی است و این در کدام کتاب است».(1)

در پاسخ باید بگوئیم که 1200 سال قبل از این‌که پیشوایان بهائی بخواهند زحمت اختراع بکشند، قرآن کریم و روایات معصومین (علیهم السلام) و حتی درگر ادیان الهی به برخی ترک تعصبات اشاره داشته اند و  از لزوم ترک تعصبات جاهلانه سخن گفته‌اند؛ همچنان که حضرت محمّد (صلّی الله علیه و آله) فرموده‌اند: «مَن تَعَصَّبَ أو تُعُصِّبَ لَهُ فقَد خَلَعَ رِبْقَ الإيمانِ مِن عُنُقِهِ (2)؛ هرکس تعصّب ورزد یا دیگران به خاطر او تعصّب ورزند، رشته‌ی ایمان را از گردن خود باز کرده است».
اما بهائیت معتقد به ترک کلیه تعصبات بوده و هست . در حالی که در تمامی دنیا و در جوامع مختلف بشری برخی تعصبات پسندیده بوده و به آن با نگاه مثبت و قابل احترام نگاه میشود حال آن‌که بهائیت حتی قائل به تعصب نسبت به برخی مسائل نظیر وطن، ناموس و... نیست.
به هر حال تا اینجا ثابت شد که موضوع ترک تعصبات ابداع پیشوایان بابی و بهائی نبوده است .  اما لازم است بدانید دین اسلام با تفکیک میان تعصبات جاهلانه و غیرت پسندیده،و تعصبات پسندیده  اولی را سبب گمراهی و دومی را نشانه‌ی ایمان برشمرده است؛ همچنان که پیامبر گرامی اسلام (صلّی الله علیه و آله) فرموده‌اند: «الغیرةُ مِنَ الإیمان و المذاء مِنَ النِّفاق (3)؛ داشتن غیرت از ایمان و بی‌بند و باری از نفاق است».
 
بهائیان معتقدند تا جمیع تعصبات از بین نرود، عالم انسانی راحتی نمی‌یابد.
به اعتراف یکی از کشیش‌های تبشیری و کارکُشته‌ی مسیحی به نام "رایسه"، تعصب
 هم‌چون دیواری بلند و نفوذ ناپذیر است که مانع نفوذ و رسوخ بیگانگان به افکار و حریم زندگی مسلمانان می‌باشد.(4) اما جالب اینجاست که بهائیت، در زمانی پدید آمده و فرهنگ ترک جمیع تعصبات و بی‌غیرتی را ترویج داده که حامیان استعمارگرش از لحاظ فکری و فیزیکی، قصد استثمار کشورهای دیگر را داشتند. در این زمان نیز یکی از عوامل بازدارنده‌ای که با زیاده‌خواهی سلطه‌طلبان مقابله می‌کند، تعصبات پسندیده‌ی ملّی و مذهبی است و لذا بهائیت از سوی حامیان خود، وظیفه‌ی مقابله با آن‌ها را دارد.

نکته : بهائیت ظهور بروز پیدا کرد تا با استفاده از این اختراع ترک تعصب مقاومت را از جوامع بگیرد و راه را برای استعمار کشورهای باز کند . چرا که استعمار گران دریافتنند تا زمانی که تعصبات از هر نوع آن در این جوامع وجود دارد استعمار و غارت ذخائر کشورها امکان پذیر نمیباشد .

پی‌نوشت:
1- عباس افندی، خطابات، لانگنهاین آلمان غربی: لجنه‌ی ملّی نشر آثار امری به زبان‌های فارسی و عربی، بی‌تا، ج 3، ص 78.
2- شیخ کلینی، اصول کافی، تهران: دارالکتب الإسلامیه، 1365 ش، ج 2، ص 308.
3- ابوالقاسم پاینده، نهج‌الفصاحه (مجموعه کلمات قصار حضرت رسول (صلّی الله علیه و آله)، چ4، تهران: دنیای دانش، 1382 ش، ح 2045.
4- ر.ک: میرزاحسن جابری انصاری اصفهانی، معجزات کلام الله، چاپ سنگی، ضمیمه‌ی تاریخ نصف جهان و همه جهان، ص 208.

 

خواندن 266 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معرفی رهبران بهائیت

 • زرین تاج قزوینی

   

  زرین تاج قزوینی (فاطمه یا ام السلمه) مشهور به طاهره قُرهالعَین یا طاهره بَرَغانی (زاده 1228 قمری برابر با 1823 میلادی در قزوین - درگذشته 1268 قمری برابر با 1850 میلادی).

   

  ادامه مطلب...
 • شوقي افندي

  شوقي افندي ملقب به شوقي رباني (1314-1377/1336ش) فرزند ارشد دختر عبدالبهاء بود که بنا به وصيت وي، در رساله اي موسوم به الواح و وصايا به جانشيني وي منصوب شده بود.

  ادامه مطلب...
 • علی محمد باب

  علی محمد باب شیرازی، موسس بابیت است. او شاگرد سید کاظم رشتی بود که با بهره گیری از افکار شیخیه، ادعای بابیت، امامت، خدایی و … کرد و در آخر توبه نامه نوشت و خود را هیچ دانست.

  ادامه مطلب...
 • سید کاظم رشتی

  سيد كاظم رشتي بن سيد قاسم بن سيدحبيب از سادات حسيني مدينه ، زبده ترين شاگرد شيخ احمد احسائي بود که پس از مرگ شيخ رهبري  شيخيه را برعهده گرفت.

  ادامه مطلب...
 • عباس افندی (عبدالبهاء)

  عباس افندي (1260-1340) ملقب به عبدالبهاء، پسر ارشد ميرزا حسينعلي است و نزد بهائيان جانشين وي محسوب مي گردد.

  ادامه مطلب...

مبارزان با بهائیت

cache/resized/ccaca808332350bd352314a8e6bdb7dd.jpg
یکی از حوادث مهم زندگی آیت الله بروجردی تقارن سال
cache/resized/a2c88199bdee2998adc4f97d46fdb662.jpg
ملا محمد سعید بارفروشی معروف به سعید العلما یکی