آنچه جناب عبدالبها خان نوری در ممنوعیت جواز دوهمسری ادعا میکند مصداق فریب است !!!

پنج شنبه, 13 دی 1397 05:46 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

بهائیت در ایران :در ادامه سلسله مباحثی که با موضوع  اصل تساوی زن ومرد در اعتقادات بهائی آوردیم . نکته دیگر را بشکل خلاصه ومفید می آوریم . جناب عبدالبهاء خان  با تمسک به چهار مقدمه‌ی اشتباه، درصدد آن برآمد تا منظور پیامبرخوانده‌ی بهائی از دوهمسری را به یک همسر تحریف کند. او در ابتدا تصریح پدر خود به جواز دو همسری را منکر شده و سپس عدالت را شرط محال جواز این عمل برشمرده است!

سوال اما آیا دلیل تحریف سخنان پدر توسط پسر، چیزی جز فریب اذهان عمومی از جانب مدعی پیشوایی الهی بهائیت است؟!

و یا اگر بخواهیم سوال را عامیانه پسند بیان کنیم  میشود "چرا پیامبرخوانده‌ی بهائی، بر خلاف شعار پوشالی تساوی زن و مرد در این فرقه، حکم به جواز ازدواج مرد با دو زن داده است؟!(1)
در ابتدا باید گفت به تصریح پیامبر خوانده بهائیت ، ازدواج با بیش از یک زن جایز نیست؛ همچنان که عبدالبهاء گفته است: «اعلمی انّ شریعة الله
 لا تجوز تعدّد الزّوجات لِانَّها صرحت بالقناعة بواحدة منها [2]؛ آگاه باشید که شریعت خدا تعدّد زوجات را جایز ندانسته چرا که به صراحت گفته به یکی قناعت کنید».
حالا چگونه و با چه استدلالی و با کدامتوجیه منطقی جناب عبدالبهاء خان مدعی شده که پیامبرخوانده‌ی بهائی به ممنوعیت چندهمسری تصریح کرده، حال آن‌که حسینعلی نوری هیچ‌گاه تعدّد همسران را ممنوع اعلام نکرده است؛ همچنان که در کتاب اقدس می‌خوانیم: «قَد کَتبَ الله علیکُم النِکاح إیَّاکم ان تجاوزوا عن الاثنین والَّذی اقتنع بواحده مِن الإماء استراحت نَفسهُ و نَفسها (3) خدا چنین امر کرده که بیش از دو زن به همسری نگیرید و اگر کسی به یک زن قناعت کرد موجبات آسایش خود و همسرش را ایجاد نموده».
و حالا بر فرض هم که جواز دو همسری توسط حسینعلی با در نظر گرفتن شرایطی تشریع شده باشد، همچنان که عبدالبهاء گفته است: «و شَرَطَ الزّوجة الثّانیة بالقسط و العدالة بینهما فی جمیع المراتب و الاحوال(4)؛ داشتن همسر دوم را به رعایت عدالت و قسط در جمیع شئون و احوال مشروط کرده».
این توجیه عبدالبهاء نیز در حالیست که پیامبرخوانده‌ی بهائی، به هیچ‌وجه چنین شرطی نگذاشته و اصلا حرفی از عدالت نزده است. اما اگر عبدالبهاء شرط عدالت را از اسلام کپی‌برداری کرده که دین اسلام صراحتاً (در محدوده‌ی عدالت) تعدد زوجات را جایز دانسته است. بنابراین چگونه می‌توان مدعی شد که پیامبرخوانده‌ی بهائی، عدالت را شرط جواز دو همسری دانسته در حالی که مستند ایشان قرآن بوده و همان حکم قرآن را به اصطلاح خود نسخ کرده‌اند!
همچنان که عبدالبهاء در این باره گفته‌اند: «فامّا العدل و القسط بین الزّوجتین من المستحیل و الممتنعات و تعلیق هذا الأمر بشیءٍ ممتنعُ الوجود دلیل واضح علی عدم جوازه بوجهٍ مِن الوجوه(5)؛ اما رعایت کردن عدالت و قسط بین دو همسر ممتنع و محال است و مشروط کردن داشتن دو همسر به امری ممتنع الوجود، دلیل واضح بر عدم جواز مطلق آن است».
پژوهشگر:
 عبدالبهاء مدعی است که رعایت عدالت بین دو زن ممتنع و محال است! اما اولاً معلوم نیست او این ادعا را به چه دلیل و مبتنی بر چه اصلی بیان کرده است! ثانیاً چگونه امری که ممتنع و محال است، ناگهان برای پیامبرخوانده‌ی بهائی ممکن می‌شود و او نه دو زن، بلکه سه زن می‌گیرد؟!
مبلّغ بهائی: به دلیل اینکه ایشان معصوم بوده
 و رعایت عدالت برای ایشان ممکن بوده است!
پژوهشگر:
 ادعای معصوم بودن پیامبرخوانده‌ی بهائی نیز در اینجا کارساز نیست، چرا که امری «محال»، با عصمت «شدنی» نمی‌شود.
اما به راستی چگونه عبدالبهاء بر اساس چهار پیش فرض اشتباه،
 ممنوعیت چندهمسری را به پیامبرخوانده‌ی بهائیت نسبت داده است؟! آیا دلیل تحریف سخنان پدر توسط پسر، چیزی جز فریب اذهان عمومی از جانب مدعیان پیشوایی الهی بهائیت است؟!

پی‌نوشت:
1- ر.ک: حسینعلی نوری، اقدس، نسخه‌ی الکترونیکی، صص 57، 58، بند 63.
2- حسینعلی نوری، اقدس (ملحقاتی بر کتاب اقدس)، نسخه‌ی الکترونیکی، صص 166-167. (به نقل از عبدالبهاء)
3- حسینعلی نوری، اقدس، نسخه‌ی الکترونیکی، صص 57، 58، بند 63.
4-
 حسینعلی نوری، اقدس (ملحقاتی بر کتاب اقدس)، نسخه‌ی الکترونیکی، صص 166-167. (به نقل از عبدالبهاء)
5- همان.

 

خواندن 125 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معرفی رهبران بهائیت

 • زرین تاج قزوینی

   

  زرین تاج قزوینی (فاطمه یا ام السلمه) مشهور به طاهره قُرهالعَین یا طاهره بَرَغانی (زاده 1228 قمری برابر با 1823 میلادی در قزوین - درگذشته 1268 قمری برابر با 1850 میلادی).

   

  ادامه مطلب...
 • شوقي افندي

  شوقي افندي ملقب به شوقي رباني (1314-1377/1336ش) فرزند ارشد دختر عبدالبهاء بود که بنا به وصيت وي، در رساله اي موسوم به الواح و وصايا به جانشيني وي منصوب شده بود.

  ادامه مطلب...
 • علی محمد باب

  علی محمد باب شیرازی، موسس بابیت است. او شاگرد سید کاظم رشتی بود که با بهره گیری از افکار شیخیه، ادعای بابیت، امامت، خدایی و … کرد و در آخر توبه نامه نوشت و خود را هیچ دانست.

  ادامه مطلب...
 • سید کاظم رشتی

  سيد كاظم رشتي بن سيد قاسم بن سيدحبيب از سادات حسيني مدينه ، زبده ترين شاگرد شيخ احمد احسائي بود که پس از مرگ شيخ رهبري  شيخيه را برعهده گرفت.

  ادامه مطلب...
 • عباس افندی (عبدالبهاء)

  عباس افندي (1260-1340) ملقب به عبدالبهاء، پسر ارشد ميرزا حسينعلي است و نزد بهائيان جانشين وي محسوب مي گردد.

  ادامه مطلب...

مبارزان با بهائیت

cache/resized/ccaca808332350bd352314a8e6bdb7dd.jpg
یکی از حوادث مهم زندگی آیت الله بروجردی تقارن سال
cache/resized/a2c88199bdee2998adc4f97d46fdb662.jpg
ملا محمد سعید بارفروشی معروف به سعید العلما یکی