" بهائیان نظامی در حکومت پهلوی دوم"

پنج شنبه, 18 بهمن 1397 06:21 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

به بهانه فرا رسیدن چههلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران

بهائیت در ایران: دی ماه سال 96 بود که انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی کتاب «بهائیان نظامی در حکومت پهلوی دوم» اثر شاداب عسگری را منتشر کرد.

کتاب «بهائیان نظامی در حکومت پهلوی دوم» که توسط مؤسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است با مروری بر تاریخچه شکل‌گیری فرقه بهائیت و اقدامات و روابط آن با بیگانگان به نحوه نفوذ اعضای فرقه در ارتش و اقدامات آنان در دوره محمدرضا پهلوی می‌پردازد.

در مقدمه کتاب درباره وجه نظامی‌گری بهائیان آمده است: «بهائیان در کسوت نظامی برای قبضه کردن مشاغل حساس می‌کوشیدند تا در پوشش حمایت و صیانت از حکومت پهلوی مصدر امور شوند. حکومت پهلوی نیز که با سرکوب قیام 15 خرداد و تصویب کاپیتولاسیون و تبعید امام خمینی(ره) کاملا با بدنه جامعه فاصله گرفته کوشید تا پیروان این فرقه را در ساختار سیاسی کشور تقویت کند. از آنجایی که ارتش یکی از ارکان مهم حکومت پهلوی بود، بهائیان کوشیدند تا با نفوذ در آن، موقعیت خود را تحکیم بخشند

همچنین نویسنده در پیشگفتار کتاب با اشاره به دوران جنگ تحمیلی و روشن شدن جرقه‌های اولیه برای بررسی نظامی‌گری بهائیان می‌نویسد: «یکی از این موضوعات بسیار مهم، ذکر این مطلب از سوی تعدادی از سربازان بهائی بود که عنوان می‌داشتند: «اسلحه دست گرفتن و جنگیدن در بهائیت، حرام است». با عنایت به اینکه در حکومت پهلوی مرکزیت بهائیت هیچ مانعی برای حضور بهائیان در ارتش، ایجاد ننموده بود و بهائیان متعددی همچون سپهبد ایادی، سپهبد خسروانی، سرلشگر شعائی و اقوامش که همگی تیمساران دربار شاهنشاهی بودند، در ارتش اشتغال داشتند؛ تحت این شرایط، این رفتار و گفتار سربازان بهائی در طول جنگ تحمیلی بسیار عجیب بود و جای تعمق داشت

 

در اولین فصل کتاب با عنوان «پیدایش و تکوین بهائیت» مباحثی همچون شکل‌گیری بهائیت، ساختار درونی بهائیت، بیت‌العدل، ممنوعیت بهائیان برای ورود به حوزه سیاست، اشتغال بهائیان در حکومت پهلوی دوم، آموزه‌های بهائیت در خصوص وطن، ارتباط بهائیت با صهیونیسم و رابطه بهائیان با مقامات امریکایی در ایران مورد بحث و بررسی قرار گرفته‌اند.

فصل دوم کتاب به «جایگاه ارتش در رژیم پهلوی» می‌پردازد. در این فصل با تبیین جایگاه ارتش در نهاد قدرت پهلوی به موضوعاتی همچون رضاخان و نظامیان حکومت پهلوی، منزلت نظامیان در حکومت پهلوی دوم، جایگاه ارتش در بین نهادهای کشور و ویژگی‌های نظامیان ارشد برای ارتقاء اشاره شده است.

آخرین فصل و مهم‌ترین بخش این اثر نیز «بهائیان در ارتش شاهنشاهی» را بررسی می‌کند. حضور فعال و تأثیرگذار بهائیان در ارتش شاهنشاهی تا آخرین روزهای عمر رژیم پهلوی ادامه داشته است و حداقل 53 نفر از بهائیان نظامی به درجات امیری رسیده و تیمساران شاهنشاهی بودند. در این فصل نیز موضوعاتی همچون بهائیان نظامی، جایگاه نظامی‌گری در فرقه بهائیت، آشنایی با تعدادی از بهائیان نظامی و حضوری با هدف نفوذ، به عنوان مباحث اصلی این فصل منظور شده‌اند.

از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این کتاب پیوست‌های اسنادی متعددی است که بر غنای محتوایی آن می‌افزاید بطوری که فهرست‌های منتشرنشده‌ای از دو صورت اسامی مرتبط با 119 نفر از تیمساران ارتش که در مشاغل و مناصب بالای سیاسی مشغول به کار بودند و همچنین، نتایج حاصله از اقدام درباره شناسایی بهائیان نظامی در اسناد، به همراه فهرست اسامی بیش از 556 نفر از بهائیانی که در ارتش شاهنشاهی و سایر قوای مسلح حکومت پهلوی شاغل بودند، گنجانده شده است.

کتاب «بهائیان نظامی در حکومت پهلوی دوم» به قلم شاداب عسگری توسط مؤسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی در یک‌هزار نسخه و با قیمت ۵۱ هزار تومان تومان منتشر شده است.

علاقمندان می‌توانند برای تهیه کتاب «بهائیان نظامی در حکومت پهلوی دوم» به فروشگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی واقع در خیابان انقلاب، خیابان 12 فروردین، بعد از خیابان شهدای ژاندارمری، نبش مجتمع ناشران مراجعه یا با شماره تلفن‌ 22211174 تماس بگیرند و یا به پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی به آدرس www.irdc.ir رجوع کنند.

 

خواندن 117 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معرفی رهبران بهائیت

 • زرین تاج قزوینی

   

  زرین تاج قزوینی (فاطمه یا ام السلمه) مشهور به طاهره قُرهالعَین یا طاهره بَرَغانی (زاده 1228 قمری برابر با 1823 میلادی در قزوین - درگذشته 1268 قمری برابر با 1850 میلادی).

   

  ادامه مطلب...
 • شوقي افندي

  شوقي افندي ملقب به شوقي رباني (1314-1377/1336ش) فرزند ارشد دختر عبدالبهاء بود که بنا به وصيت وي، در رساله اي موسوم به الواح و وصايا به جانشيني وي منصوب شده بود.

  ادامه مطلب...
 • علی محمد باب

  علی محمد باب شیرازی، موسس بابیت است. او شاگرد سید کاظم رشتی بود که با بهره گیری از افکار شیخیه، ادعای بابیت، امامت، خدایی و … کرد و در آخر توبه نامه نوشت و خود را هیچ دانست.

  ادامه مطلب...
 • سید کاظم رشتی

  سيد كاظم رشتي بن سيد قاسم بن سيدحبيب از سادات حسيني مدينه ، زبده ترين شاگرد شيخ احمد احسائي بود که پس از مرگ شيخ رهبري  شيخيه را برعهده گرفت.

  ادامه مطلب...
 • عباس افندی (عبدالبهاء)

  عباس افندي (1260-1340) ملقب به عبدالبهاء، پسر ارشد ميرزا حسينعلي است و نزد بهائيان جانشين وي محسوب مي گردد.

  ادامه مطلب...

مبارزان با بهائیت

cache/resized/ccaca808332350bd352314a8e6bdb7dd.jpg
یکی از حوادث مهم زندگی آیت الله بروجردی تقارن سال
cache/resized/a2c88199bdee2998adc4f97d46fdb662.jpg
ملا محمد سعید بارفروشی معروف به سعید العلما یکی