نقض تحری حقیقت در احکام بابیت

پنج شنبه, 09 آبان 1398 19:23 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

بهائیت در ایران : بهائیت چگونه می‌تواند زیربنای اعتقادی خود را در تحری حقیقت معرفی کند و ضمن ایراد به شیعیان بخاطر پیروی از مرجعیت، از ستایندگان مسلک حقیقت‌ستیز و مخالف آزاداندیشی بابیت به شمار آید؟! با اندکی تأمل در تاریخ باب و بهاء می‌توان دریافت که علّت مخالفت بهائیت با هر نوع تقلید، نه بخاطر آزادانیشی، بلکه با هدف مقابله با پیروی مردم از مرجعیت و علمای شیعه بوده است.

به تصاویر ذیل دقت کنید

 

 

اولین اصل از اصول تعالیم بهائیت، اصل تحری حقیقت و ترک تقلید است. در این تعلیم، راه رسیدن به وحدت عالم انسانی و دوری از جنگ و جدال، دست برداشتن از تقلید و جستجوی آزادانه‌ی حقیقت توسط انسان‌ها معرفی شده است: «اول تعلیم حضرت بهاءالله تحرّی حقیقت است، باید انسان تحرّی حقیقت کند و از تقالید دست بکشد، زیرا ملل عالم هریک تقالیدی دارند و تقالید مختلف است و اختلاف تقالید سبب جنگ و جدال شده است و تا این تقالید باقی است، وحدت عالم انسانی مستحیل است».(1)
اما بر خلاف این اصل عقلی و قرآنی(2)که بهائیان
 آن را اولین تعلیم خود می‌دانند، نمونه‌های بسیاری در احکام بابیت (به عنوان مبشّر ادعایی بهائیت) وجود دارد که اصل تحری حقیقت و ترک تقلید در آن‌ها به راحتی نقض شده است. در ادامه، به چند مورد آن اشاره خواهیم کرد:
اول: علی‌محمد شیرازی، بر خلاف اصل عقلی و الهی تحری حقیقت، مطالعه و تدریس تمامی کتاب‌ها (غیر از سیاه‌مشق‌های خود) را بر پیروانش حرام اعلام کرد: «لا يَجوز التَدريس فی كتب غير البيان(3)؛ تدريس كتابی به جز كتاب بيان (علی‌محمد شیرازی) جايز نيست».
دوم: علی‌محمد شیرازی همچنین در راستای بستن راه هرگونه حقیقت‌جویی و آزاداندیشی؛
 در کتابی که پیامبرخوانده‌ی بهائی آن را محبوب خود خوانده (4)، حکم به نابودی تمامی کتاب‌های غیربابی داده است: «الباب السادس مِن واحد السادس فی حُکم مَحو کُلّ الکتُب کُلّها إلّا ما أنشئَت أو تنشی فی ذلک الأمر (5)؛ باب ششم از واحد ششم در نابودی تمامی کتاب‌ها، تمامی‌شان، مگر کتاب‌هایی که در راستای امر بابیت نگاشته شده و یا شود».
اما به راستی بهائیت چگونه می‌تواند زیربنای اعتقادی خود را در تحری حقیقت معرفی کند و ضمن ایراد به شیعیان بخاطر پیروی از مرجعیت،
 از ستایندگان مسلک حقیقت‌ستیز و مخالف آزاداندیشی بابیت به شمار آید؟! همچنین اگر بهائیان اولیه که ادعای ستایش باب را دارند، به احکام مخالف حقیقت‌طلبی پیشوای پیشین خود (باب) پایبند می‌بودند، آیا اصلاً بهائیتی شکل می‌گرفت؟!
آری؛ با اندکی تأمل در تاریخ باب و بهاء می‌توان دریافت که علّت مخالفت بهائیت با هر نوع تقلید،
 نه بخاطر آزادانیشی، بلکه با هدف مقابله با پیروی مردم از مرجعیت و علمای شیعه بوده است. چرا که تقلید از مرجعیت و علمای بزرگوار اسلام، بزرگ‌ترین چالشی بود که مانع ترویج بابیت و بهائیت شده بود، همان‌گونه که مرجیعت، بزرگ‌ترین چالش فراوری استعمار برای تحقق اهدافش محسوب می‌شد.

پی‌نوشت:
1- عباس افندی، خطابات، لانگنهاین آلمان: لجنه‌ی ملّی نشر آثار امری، 127 بدیع، ج 2، ص 144.
2- همچنان که قرآن کریم، در مدح حقیقت‌طلبی می‌فرماید: «الَّذِينَ يَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَيَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ
ۚ أُولَٰئِكَ الَّذِينَ هَدَاهُمُ اللَّهُ ۖ وَأُولَٰئِكَ هُمْ أُولُو الْأَلْبَابِ [زمر/18]؛ آنان که سخن را می‌شنوند و از بهترینش پیروی می‌کنند، اینانند کسانی که خدا هدایتشان کرده، و اینان همان خردمندانند».
3- علی‌محمد شیرازی، بيان فارسی، واحد 4، باب 10، ص 130.
4-ر.ک: فاضل مازندرانی، اسرارالآثار خصوصی، بی‌جا: مؤسسه‌ی ملّی مطبوعات امری، 129 بدیع، ج 5، ص 333.
5- علی‌محمد شیرازی، بیان فارسی، نسخه‌ی بابیان، ص 198.

 

خواندن 120 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معرفی رهبران بهائیت

 • زرین تاج قزوینی

   

  زرین تاج قزوینی (فاطمه یا ام السلمه) مشهور به طاهره قُرهالعَین یا طاهره بَرَغانی (زاده 1228 قمری برابر با 1823 میلادی در قزوین - درگذشته 1268 قمری برابر با 1850 میلادی).

   

  ادامه مطلب...
 • شوقي افندي

  شوقي افندي ملقب به شوقي رباني (1314-1377/1336ش) فرزند ارشد دختر عبدالبهاء بود که بنا به وصيت وي، در رساله اي موسوم به الواح و وصايا به جانشيني وي منصوب شده بود.

  ادامه مطلب...
 • علی محمد باب

  علی محمد باب شیرازی، موسس بابیت است. او شاگرد سید کاظم رشتی بود که با بهره گیری از افکار شیخیه، ادعای بابیت، امامت، خدایی و … کرد و در آخر توبه نامه نوشت و خود را هیچ دانست.

  ادامه مطلب...
 • سید کاظم رشتی

  سيد كاظم رشتي بن سيد قاسم بن سيدحبيب از سادات حسيني مدينه ، زبده ترين شاگرد شيخ احمد احسائي بود که پس از مرگ شيخ رهبري  شيخيه را برعهده گرفت.

  ادامه مطلب...
 • عباس افندی (عبدالبهاء)

  عباس افندي (1260-1340) ملقب به عبدالبهاء، پسر ارشد ميرزا حسينعلي است و نزد بهائيان جانشين وي محسوب مي گردد.

  ادامه مطلب...

مبارزان با بهائیت

cache/resized/ccaca808332350bd352314a8e6bdb7dd.jpg
یکی از حوادث مهم زندگی آیت الله بروجردی تقارن سال
cache/resized/a2c88199bdee2998adc4f97d46fdb662.jpg
ملا محمد سعید بارفروشی معروف به سعید العلما یکی