محمد علی طاهری ، باب قرن بیست و یکم؟

پنج شنبه, 14 آذر 1398 07:03 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

بهائیت در ایران : محمد علی طاهری، سرکرده فرقه انحرافی عرفان حلقه را می توان باب قرن ۲۱ خواند. علیمحمد باب شیرازی که در زمان خود با تمسک به یکی از نظریات شیخیه در ابتدا ادعای بابیت امام عصر عج الله تعالی را مطرح کرده بود خود نیز باور نداشت مورد اقبال قرار گیرد. شرایط نابسامان اقتصادی، آشفتگی های سیاسی مذهبی، ظلم و فساد و استبداد، باعث شده بود مردم چشم امید به آمدن موعود داشته باشند تا ریشه این معضلات و ظلم و ستم را بخشکاند. او در این شرایط ادعای خود را مبنی بر باب امام زمان بودن مطرح کرد و از جهل و ناآگاهی مردم سوء استفاده کرد و خود را صاحب الامر معرفی کرد.

در این میان چند مساله باعث شد خود علی محمد باب هم ادعایش را باور کند : مساله اول حمایت افرادی بود که از سر استیصال و ناآگاهی او را منجی خود پنداشتند و دیگری شیطنت ها و هدایت جریان هایی که اشاعه این باور را در راستای منافع خود می دانستند. همان طور که در خاطرات پرنس دالگورکی، روند اغوا و فرایند کنترل ذهنی باب مشهود است.

باب قرن ۲۱، محمد علی طاهری نیز در ابتدا شاید در مخیله اش هم نمی گنجید که شاید روزی سر انجام ادعایش به اینجا بکشد. او هم مانند باب بدون داشتن تخصص و صلاحیت لازم، مدعی ابداع عرفانی ایرانی اسلامی بود.

روشن است فردی که به اعتراف خودش حتی یک بار هم قرآن نخوانده است، مسلما در این وادی دچار کج روی و انحراف خود و مریدانش می شود. انحرافاتی چون شریعت ستیزی، اعتقاد به تناسخ ،نفی ملائکه، مدح شیطان، رد شفاعت و زیارت و  .  و بدعت های او درزمینه  اتصال به شبکه شعور کیهانی افراد ساده لوح و ناآگاه را به او جذب کرد. افرادی که به دلیل ضعف اعتقادی دنبال نوعی از معنویت بی دردسر و سهل الوصول هستند.

البته مانند باب در اطراف طاهری هم افراد با غرایز متفاوتی یافت می شوند. یک دسته  افرادی بودند که درمان دردهای خود را نه در دستان طبیب، بلکه در اتصالات او می دیدند و به بیراهه رفتند و در این راه صدمات جسمی و روحی شدیدی دیدند  و به مطلوب خود نرسیدند. عده ای هم بازار کاسبی را داغ دیدند و فرصت را غنیمت شمرده و تنها با چند ترم مختصر، خود را مسترها و اساتیدی دیدند که از قبل این دم و دستگاه به نوایی می رسند. عده ای هم به دنبال بهانه پناهندگی هستند و با شرکت در چند تجمع اعتراضی و نافرمانی مدنی افتخار وطن فروشی نصیب شان می شود. افرادی هم سودای جانشینی او را در سر می پرورانند و به دنبال هدایت طرفداران ناآگاه طاهری به انجام اقدامات ضد امنیتی و اغتشاش و قانون شکنی هستند. شاید اگر طرفداران باب در زمان خودش اقدام به جنگ و کشتار و خونریزی و اغتشاش نمی کردند باب سر انجامی دیگر داشت. هیچ عالم شیعی در آن زمان به خاطر اعتقادات منحرف باب حکم بر اعدام نداد و او را نهایتا فردی مجنون شناختند که از سر سبک مغزی چنین گزافه گویی می کند.

این مساله در مورد طرفداران طاهری هم صدق می کند. صرف نظر از اینکه طرفداران او چه مطامع و مقاصدی را دنبال می کنند، مساله قابل تامل این است که در این میان سر نوشت طاهری بی اهمیت ترین موضوع برای طرفدارانش است. اگر این طرفداران ناآگاه و جاهل برای او ارزشی قائل بودند، او را قربانی خواهش های نفسانی خود نمی کردند و با اقدامات نسنجیده و خلاف خود او را به سمت چوبه دار سوق نمی دادند.

به نظر می رسد یک محمد علی طاهری مرده برایشان از استاد زنده شان بیشتر می ارزد.

 

خواندن 170 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معرفی رهبران بهائیت

 • زرین تاج قزوینی

   

  زرین تاج قزوینی (فاطمه یا ام السلمه) مشهور به طاهره قُرهالعَین یا طاهره بَرَغانی (زاده 1228 قمری برابر با 1823 میلادی در قزوین - درگذشته 1268 قمری برابر با 1850 میلادی).

   

  ادامه مطلب...
 • شوقي افندي

  شوقي افندي ملقب به شوقي رباني (1314-1377/1336ش) فرزند ارشد دختر عبدالبهاء بود که بنا به وصيت وي، در رساله اي موسوم به الواح و وصايا به جانشيني وي منصوب شده بود.

  ادامه مطلب...
 • علی محمد باب

  علی محمد باب شیرازی، موسس بابیت است. او شاگرد سید کاظم رشتی بود که با بهره گیری از افکار شیخیه، ادعای بابیت، امامت، خدایی و … کرد و در آخر توبه نامه نوشت و خود را هیچ دانست.

  ادامه مطلب...
 • سید کاظم رشتی

  سيد كاظم رشتي بن سيد قاسم بن سيدحبيب از سادات حسيني مدينه ، زبده ترين شاگرد شيخ احمد احسائي بود که پس از مرگ شيخ رهبري  شيخيه را برعهده گرفت.

  ادامه مطلب...
 • عباس افندی (عبدالبهاء)

  عباس افندي (1260-1340) ملقب به عبدالبهاء، پسر ارشد ميرزا حسينعلي است و نزد بهائيان جانشين وي محسوب مي گردد.

  ادامه مطلب...

مبارزان با بهائیت

cache/resized/ccaca808332350bd352314a8e6bdb7dd.jpg
یکی از حوادث مهم زندگی آیت الله بروجردی تقارن سال
cache/resized/a2c88199bdee2998adc4f97d46fdb662.jpg
ملا محمد سعید بارفروشی معروف به سعید العلما یکی