باب، پیشوایان شیخیه نایبان منند !

جمعه, 06 تیر 1399 04:49 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

بهائیت در ایران: هرچند بزرگان شیخیه تلاش دارند تا مسیر خود را از جریان بابیت جدا نشان دهند، اما ناگزیر وجود عقایدی نظیر رکن رابع و تأویل ماهیت معاد جسمانی، زمینه‌ساز شکل‌گیری فرقه‌ی بابی و بهائی شد. این زمینه‌سازی‌ها سبب شد تا پیشوایان بابی و بهائی به نیکی از پیشوایان شیخیه یاد کنند و علی‌محمد شیرازی، آنان را فرستادگان امام زمان و مبشران ظهور بخواند.

 

هرچند بزرگان مسلک شیخیه تلاش دارند تا مسیر خود را از جریان بابیت و بهائیت جدا نشان دهند، اما ناگزیر وجود عقایدی نظیر «رکن رابع»(1) و تأویل ماهیت «معاد جسمانی»(2) زمینه‌ساز شکل‌گیری فرقه‌ی بابیت و بهائیت شد. این زمینه‌سازی توسط شیخ احمد احسایی و کاظم رشتی، موجب شد تا اندک روحانیونی نیز که به جریان بابیت گرایش پیدا کردند، از پیروان مسلک شیخیه باشند. همچنان که کاظم رشتی هنگام مرگ، به قدری ظهور قائم آل‌محمّد (صلّی الله علیه و آله) را نزدیک دانسته که حتی برای خود جانشینی تعیین نکرده و مدعی شد: «موعود منتظَر از جابلقا و جابلصا نخواهد آمد، بلکه آن بزرگوار در میان شماست. با چشم خود او را می‌بینید، ولی او را نمی‌شناسید».(3)
اما در مقابل نشر چنین عقایدی که زمینه‌ساز پذیرش ادعای بابیت و سپس قائمیت علی‌محمد شیرازی شد؛ نویسندگان بابی و بهائی و حتی شخص علی‌محمد شیرازی حق انصاف را به جای آورده و به صورت متقابل، پیشوایان شیخیه را تکریم نمودند(4) تا جایی که علی‌محمد شیرازی در ابتدای ادعای بابیت خود؛
 از جانب امام زمان (عجّل الله تعالی فرجه الشریف) مدعی شد: «یا أهلَ الأرض انّی قَد نزلت عَلیکم الأبواب فَیغیبتی و لا تتَّبعونهُم مِن المؤمنین إلّا قلیل و لَقد ارسَلتُ عَلیکُم... (5) ای اهل زمین! همانا من باب‌ها را در زمان غیبتم بر شما نازل کردم که از مؤمنین، جز عدّه‌ی کمی از آن‌ها تبعیت نمی‌کنند و همانا در زمان گذشته، احمد (احسائی) را به سوی شما فرستادم و در زمان نزدیک، کاظم (رشتی) را و جز افراد مخلص، آن‌دو را تبعیت نمی‌کنند. پس ای اهل کتاب (خطاب به شیعیان)! شما را چه می‌شود که از خداوند حق و مولای قدیم خود نمی‌ترسید؟»

پی‌نوشت:
1- ر.ک: شیخ احمد احسایی، شرح زیارت جامعه کبیره، کرمان: چاپخانه‌ی سعادت، 1356 ش، ج 1، ص 173.
2- ر.ک: شیخ احمد احسائی، جوامع الکلم (رساله‌ی قطیفیه)، تبریز: بی‌نا، 1273 ق، ص 135.
3-اشراق خاوری، تلخیص تاریخ نبیل زرندی، تهران: لجنه‌ی ملّی نشر آثار امری، 1328 ش، ص 28.
4- ر.ک: محمدعلی فیضی، حضرت نقطه اولی، تهران: مؤسسه‌ی ملّی مطبوعات امری، 132 بدیع، ص 15.
5- حسن مصطفوی، محاکمه و بررسی باب و بهاء، تهران: مرکز نشر آثار علامه مصطفوی، چهارم، 1386 ش، ج 3، ص 157.

خواندن 10 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معرفی رهبران بهائیت

 • زرین تاج قزوینی

   

  زرین تاج قزوینی (فاطمه یا ام السلمه) مشهور به طاهره قُرهالعَین یا طاهره بَرَغانی (زاده 1228 قمری برابر با 1823 میلادی در قزوین - درگذشته 1268 قمری برابر با 1850 میلادی).

   

  ادامه مطلب...
 • شوقي افندي

  شوقي افندي ملقب به شوقي رباني (1314-1377/1336ش) فرزند ارشد دختر عبدالبهاء بود که بنا به وصيت وي، در رساله اي موسوم به الواح و وصايا به جانشيني وي منصوب شده بود.

  ادامه مطلب...
 • علی محمد باب

  علی محمد باب شیرازی، موسس بابیت است. او شاگرد سید کاظم رشتی بود که با بهره گیری از افکار شیخیه، ادعای بابیت، امامت، خدایی و … کرد و در آخر توبه نامه نوشت و خود را هیچ دانست.

  ادامه مطلب...
 • سید کاظم رشتی

  سيد كاظم رشتي بن سيد قاسم بن سيدحبيب از سادات حسيني مدينه ، زبده ترين شاگرد شيخ احمد احسائي بود که پس از مرگ شيخ رهبري  شيخيه را برعهده گرفت.

  ادامه مطلب...
 • عباس افندی (عبدالبهاء)

  عباس افندي (1260-1340) ملقب به عبدالبهاء، پسر ارشد ميرزا حسينعلي است و نزد بهائيان جانشين وي محسوب مي گردد.

  ادامه مطلب...

مبارزان با بهائیت

cache/resized/ccaca808332350bd352314a8e6bdb7dd.jpg
یکی از حوادث مهم زندگی آیت الله بروجردی تقارن سال
cache/resized/a2c88199bdee2998adc4f97d46fdb662.jpg
ملا محمد سعید بارفروشی معروف به سعید العلما یکی