کتابخانه

کتابخانه (142)

یکشنبه, 29 ارديبهشت 1398 09:42

معرفی کتاب: حسینعلی بهاء: دوستان و دشمنان سیاسی

نوشته شده توسط

بهائیت در ایران :یکی از طرق شناخت ماهیت و مواضع سیاسی میرزا حسینعلی بهاء (مؤسس بهائیت)، بررسی روابط و مناسبات وی با رجال عصر خویش، و هویّت دوستان و دشمنان او است. وضعیت فکری و سیاسی رجالی که با بهاء در «پیوند» یا «ستیز» بوده اند، نشان می دهد که وی در چه خطی سیر می کرده است: خط دفاع از مصالح ایران یا خطّ خیانت به آن؟ خط ستیز با دشمنان استقلال ایران یا خطّ وابستگی به بیگانگان؟

کتاب " حسینعلی بها ء ، دوستان ودشمنان سیاسی " این کتاب به قلم مورخ سخت کوش مرحوم استاد علی ابوالحسنی (منذر) در زمستان 1387 به چاپ رسیده است. برای شناخت ماهیت ونوع نگاه جناب نوری مطالعه این کتاب را به  پژوهشگران حوزه فرق توصیه مینمائیم .از آنجا که این کتاب در فضای مجازی موجود میباشد و.با عناین به اهمیت آن توسط این پایگاه بازنشر داده میشود .

 

دریافت کتاب

 

پنج شنبه, 23 اسفند 1397 06:16

بهائیت و سیاست

نوشته شده توسط

بهائیت در ایران : تاریخ، درهای کوچک و بزرگ فراوانی دارد، با گشودن هر کدام، چراغی فراراه آدمی روشن می‌شود. رسیدن به این پرتو راه گشا، نه یک نیاز گروهی یا صنفی، بلکه نیازی همگانی است. برخی با دریافت این خواست، نگاه خود را به روشنای راهی که تاریخ افروخته است می دوزند و به سوی آینده گام می زنند و برخی با ضمیری خفته به سوی ابهام رو به رو قدم می گذارند. اگر یاد جامعه از فروغ تاریخ روشنی گرفته باشد، آکنده از آگاهی، سمت آینده را نشانه خواهد رفت؛ و هر قدر از این دانش بی بهره باشد، با خاطری ناآسوده به فردا خواهد نگریست. از این روست که انسان، سهمی از نگاه خود را به گذشته می‌دهد تا آینده را دریابد.

مؤسسه مطالعات و پژوهشهای سیاسی در سازمان‌دهی تازه خود، در سال 1382 گاهنامه پیشین خود با نام مطالعات سیاسی را، این بار در قالب فصلنامه و با نام جدید «مطالعات تاریخی» و با رویکرد پرداختن به تاریخ معاصر در بازه زمانی نهضت مشروطه تا انقلاب اسلامی پی گرفت. از آن وقت تا کنون فصلنامه مطالعات تاریخی بطور پیوسته و بدون وقفه به چاپ رسیده است. در ویژه نامه این فصلنامه شماره 17 مطلبی با عنوان"بهائیت وسیاست " ارائه شده که جهت بهره برداری کابران محترمارائه میگردد .

 

دوشنبه, 06 اسفند 1397 06:39

آشنائی بافرق ومذاهب اسلامی و...

نوشته شده توسط

بهائیت در ایران:"آشنائی با فرق ومذاهب اسلامی و..."عنوان کتابی است که توسط آقای رضا برنجکار جمع آوری و تالیف شده است . این کتاب توسط انتشارات طه در 254 صفحه منتشر شده است و در این کتاب به مجموعه ای از فرق ومذاهب ، نحوه شکل گیری آنها پرداخته شده است . از صفحه 201 تا 254 این اثر به فرقه شیخیه و بابیه و بهائیه پرداخته شده است . این بخش از کتاب بازتنظیم و جهت بهره برداری کاربران گرامی ارائه میگردد .

 

دریافت کتاب

یکشنبه, 21 بهمن 1397 06:08

ماه عسل رژیم پهلوی وبهائیان

نوشته شده توسط

به بهانه فرا رسیدن چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران

نویسنده: خوان ریکاردو کول

بهائیت در ایران : این مطلب توسط آقای کول که خود مدتی از پیروان آئین بهائی بوده باز نشر داده میشود . در این مطلب آقای کول به نظام کنترل فرقه ای پرداخته است . ضمن آنکه یاد آور میشویم جناب کول یک فردی با نگاه آزاد اندیشی بوده و با این نگاه به بهائیت مینگرد . او منتقد بهائیت است ولی اعتقادی بر مخرب بودن این فرقه بر روح و روان پیروان آن ندارد .  او در این مطلب با آوردن مقدمه ای از جرمی بنتام مقایسه ای دارد با ایده آقای بنتام مبنی بر " تربیت و اصلاح مجرمان پرخلاف و بدسابقه، که جامعه از اصلاح آنها ناامید میباشد  مطرح کرد ، مبنی بر بازداشت و تحت نظر کامل و دائمی آنان، به گونه ای که کمترین فرصتی برای ارتکاب خلاف نیابند،تا به تدریج فکر انجام جرم و جنایت از فکر و ذهن انان زائل شود. " با آنچه در حوزه نظارت و کنترل در خصوص بهائیان توسط تشکیلات بهائیت انجام میگیرد . و پس از تشریح وضعیت بهائیان در امریکا نتیجه میگیرد ایده آقای بنتام دقیقا توسط بهائیت در مورد پیروان این فرقه در حال انجام است . 

قابل تذکر است این مطلب آقای کول بدون هیچ گونه دخل و تصرفی برای اطلاع کاربران گرامی درج میگردد .

فریبا سعادتی فر*

چکیده

فرقه بابیه از انحرافات مهم اجتماعی در تاریخ ایران است که با فرهنگ و عقاید مردم ارتباط تنگاتنگی داشته. پیدایش و ظهور هر جنبش یا نهضت ملی یا مذهبی به عوامل اجتماعی و سیاسی عصر پیدایش آن بستگی دارد. در برهه ای از تاریخ معاصر ایران، در پی بسطِ اندیشه های مکتب شیخیه و متعاقب آن ادعای جوانی جویای نام، موسوم به «سید علی محمد باب» به شیوع فرقه بابیه و شروع منازعاتی در عرصه اجتماعی-مذهبی دوران قاجار انجامید. این پژوهش که با عنوان چگونگی تلاقی فکری مکتب شیخیه و فرقه بابیه انجام گرفته است، دلایل برتری پارادایم شیخی گری و زمینه های اجتماعی این گفتمان غالب را در آن مقطع تاریخی مورد بررسی قرار می دهد. فرضیه پژوهش عبارت است از: «ظهور پدیده بابیه ناشی از پارادایم غالب دوره ابتدایی قاجاریه و نفوذ گفتمان اخباری گری در حوزه علمیه نجف بود.» این پژوهش به روش توصیفی-تحلیلی و با استفاده از ابزار کتابخانه ای تهیه و تدوین گردیده است.

سه شنبه, 04 ارديبهشت 1397 09:28

کتاب خاطرات صبحی

نوشته شده توسط

بهائیت در ایران : شاید بتوان به جرات بیان کرد که موثرترین مستبصر از آئین ضاله بهائیت جناب صبحی بوده است . فضل‌الله مهتدی معروف به صبحی یافضل‌الله مهتدی صبحی(زاده: ۱۲۷۶ خورشیدی کاشان، درگذشت: ۱۷ آبان ماه ۱۳۴۱ در تهران)، داستانسرای معروف و پایه‌گذار سنت قصه‌گویی برای کودکان در رادیوهای ایران است. او برای مدتها کاتب خاندان حسینعلی نوری و حلقه رهبری بهائیت بوده است . و پس از بیداری ذهن و رسیدن به پوچی این آئین از آنها جدا و بحق با تالیف کتاب خاطرات صبحی به بیداری اذهان عمومی جامعه نسبت به این فرقه اقدام کرد . وی پس از رفتن به حیفا و دیدار با عباس افندی نسبت به بهائیت دلسرد شد. خود او در این باره اینچنین می‌گوید:

بهائیت در ایران :  کتاب " ادیان ، مذاهب و فرقه های استان همدان " با تلاش قابل تقدیر آقای علی زریابی سخا تدوین و با همکاری سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران و انتشارات سنجش و دانش تهران در تیراژی محدود در سالجاری منتشر شده است .

صفحه1 از18

معرفی رهبران بهائیت

 • زرین تاج قزوینی

   

  زرین تاج قزوینی (فاطمه یا ام السلمه) مشهور به طاهره قُرهالعَین یا طاهره بَرَغانی (زاده 1228 قمری برابر با 1823 میلادی در قزوین - درگذشته 1268 قمری برابر با 1850 میلادی).

   

  ادامه مطلب...
 • شوقي افندي

  شوقي افندي ملقب به شوقي رباني (1314-1377/1336ش) فرزند ارشد دختر عبدالبهاء بود که بنا به وصيت وي، در رساله اي موسوم به الواح و وصايا به جانشيني وي منصوب شده بود.

  ادامه مطلب...
 • علی محمد باب

  علی محمد باب شیرازی، موسس بابیت است. او شاگرد سید کاظم رشتی بود که با بهره گیری از افکار شیخیه، ادعای بابیت، امامت، خدایی و … کرد و در آخر توبه نامه نوشت و خود را هیچ دانست.

  ادامه مطلب...
 • سید کاظم رشتی

  سيد كاظم رشتي بن سيد قاسم بن سيدحبيب از سادات حسيني مدينه ، زبده ترين شاگرد شيخ احمد احسائي بود که پس از مرگ شيخ رهبري  شيخيه را برعهده گرفت.

  ادامه مطلب...
 • عباس افندی (عبدالبهاء)

  عباس افندي (1260-1340) ملقب به عبدالبهاء، پسر ارشد ميرزا حسينعلي است و نزد بهائيان جانشين وي محسوب مي گردد.

  ادامه مطلب...

مبارزان با بهائیت

cache/resized/ccaca808332350bd352314a8e6bdb7dd.jpg
یکی از حوادث مهم زندگی آیت الله بروجردی تقارن سال
cache/resized/a2c88199bdee2998adc4f97d46fdb662.jpg
ملا محمد سعید بارفروشی معروف به سعید العلما یکی